Nokia E7 İle Ayrılık ve Hard Reset

Nokia E7 ile ayrılma günümüz geldi çattı. Birlikte olduğum son 2 aylık süreçte cihaz ile epeyli haşır neşir olduğumu söylemeliyim. Üzerindeki ek yazılımlar ve VPN gibi destekleri ile tam bir office telefonu. Ağır kayar kapaklı boyutları da gerçekten fark edilir derecede olan Nokia E7 son 2 aylık süreç içerisinde tüm office işlevlerimi yerine getiren bir cihazdı.

Symbian’ın maalesef ki hantallığı bu cihaza da yansımıştı. Özelliklede aynı ekrana sahip ve ondan daha güzel fotoğraf ve video çeken Nokia N8’imin yerini alamadığını itiraf etmeliyim. Yine de kayar ekran altındaki klavyesi ile rahat ettiğimi dokunmatik bir klavye yerine ekran altına gizlenmiş qwerty klavyesi bana e-posta ve sosyal ağ kullanımımda çok yararlı oldu. Yine de Nokia’nın akıllı telefon piyasası için biraz daha emek sarf etmesi ve yepyeni bir işletim sistemi ile karşımıza gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi cihazı ilgili arkadaşlara göndereceğim. Öncelikle bir hard reset atıyorum ve tüm bilgilerimi cihaz içerisinden sıfırlamam gerekiyor. Bu işlev için üç farklı yol var. Fabrika ayarlarına döndüğümüzde cihaz ilk alındığı hale dönebilmektedir.

Not: Bu işlem sırasında cihaz içerisindeki tüm datalar silinecektir! Lütfen yedeklerinizi aldıktan sonra bu işlemleri yapınız.

1. Menü butonuna basın > Ayarlar menüsüne gelin > Telefon menüsünü seçin açılan kısımdan telefon yönetimine gelip “Orjinal telefon ayarlarını” seçiyoruz. Veri sil ve geri yükle butonuna bastığımızda cihaz sıfırlanmakta.

Bu işlem için cihaz kendini kapatıp açacak yaklaşık olarak 1 dakika süren bu işlevden sonra cihaz tamamiyle sıfırlanmış olacaktır.

2. Telefon arama menüsüne gelerek *#7370# tuşlarına basıyoruz. Cihaz fabrika ayarlarına dönmek istediğimiz için bir uyarı veriyor. Tamam yaptığımızda kapanıp açılıyor ve tamamen sıfırlanmış olacak.

3. Eğer cihazınız tamamen kilitlendi ise ve açma kapama tuşuna 10sn basılı tuttuğunuzda size cevap vermiyorsa (ufak bir titreme ve sonrasında açılır.) Resimde de görebileceğiniz gibi 4 tuşa birlikte basıldığı zaman cihaz tamamen kendini sıfırlayacaktır.

Ses tuşunu aşağı çekiyoruz, kamera tuşuna basıyoruz, menü tuşuna basıyoruz ve son olarak açma kapama tuşuna bastığımız zaman cihaz kendini kapatacaktır. Açıldığı zaman cihazımız fabrika ayarlarına dönmüş olacak.

“Nokia E7 İle Ayrılık ve Hard Reset” üzerine bir yorum

  1. Arkadaşım bana bir haftalığına telefonunu vermişti çok yavaşladı diye de dert edindi. Format hiç aklıma gelmemişti.

    Bu arada ayrılırken böyle laflar edilmez de değineyim;

    Hamza Ağabey E7 konusuna çok değindi evet gerçekten övülecek bir çok özelliği var ama tasarımı berbat. Kenarları sanki kerpetenle kesilmiş. Ben insan içine çıkarmaya utandım. Bilmiyorum başkasını da benim çok sinirim bozuldu.

    Cevapla

Yorum yapın