Nokia E72 MultiScanner Uygulaması

Nokia E72 ‘li günlere devam ediyorum.  N97 telefonum bana masum masum baksada E72’yi kolay kolay elimden bırakmayacağım 🙂 Uygulamalar arasında dolaşırken Ofis uygulamaları arasındaki “MultiScanner”   dikkatimi çekti.  Bu uygulama sayesinde ufak çaplı notlarınızı rahatlıkla telefonunuza alabilmektesiniz.

Uygulama ABBYY’in ürettiği mobile OCR yazılımı. ABBYY firmasını duymuşsunuzdur.  ABBYY Fine Reader isimli yazılımı sayesinde kağıtlarımızı ve notlarımızı yazıcıda tarayıp Abbyy Fine Reader programına gösteriyor ve taranan resim olarak kaydedilen dosyalar üzerindeki yazıları rahatlıkla TEXT olarak bilgisayarımıza alabilmekteyiz.  Tabiki kaliteli bir tarayıcı ile kitap yada notlarınızı taramak gerekiyordu.

Sigara İçmek!

Aynı özellik Nokia E72 telefonunuzla bir uygulama olarak Ofis menüsüne yerleştirilmiş.  “Multi Scanner” ismindeki uygulamayı açıp küçük çaptaki notlarınızı telefonunuza text olarak alabilirsiniz.  Birkaç deneme yaptım ve TR dil desteği olmasada gayet başarılı olarak gördüğüm bu uygulamadan sizlere bahsetmek istedim.

MultiScanner ‘i açıp bir sigara paketinin üstündeki yazıları text olarak çıkartmasını sağladım.  Uygulamayı çalıştırdığınıda Nokia E72’nin 5MP’lik kamerası otomatik olarak çalışıyor.  Ekrandaki kare içerisine yazıyı denk getirip fotoğrafını çekmeniz yeterli.  MultiScanner direk olarak resmi okuyor ve text olarak çıktısını veriyor.  Bu çıktıyı düzenleyip text olarak kayıt edebiliyorsunuz.

Şimdilik uygulama içerisinde TR Dil desteği yok.  EN metinleri iyi bir görüntü aldığınızda rahatlıkla okuyabiliyor.  İsterseniz özelliklerden resim kalitesini yükselterek daha kaliteli bir text çevirisi alabilmektesiniz.  Sonuçta 5MP ‘lik kamera ve flash’ı bunun için yeterli.  TR dil desteği olmasada yazıları anlaşılır bir şekilde çıkartabiliyor.  Fakat kamera ile iyi bir görüntü almanız şart.

Örnek olarak sigara paketi üzerindeki bir yazıyı aldım ve bana çıktısını şu şekilde verdi.

“Sigara iqmek spermlere zarar vererek dogurganligi azaltir”

“Nokia E72 MultiScanner Uygulaması” üzerine bir yorum

Yorum yapın