Nokia Lumia 1020 İnceleme

nokia_lumia_1020_urunNokia’nın müthiş kamera performansı sunan Lumia 1020 akıllı telefonu, piyasaya sürüldü. Yaklaşık olarak 2-3 haftadır Lumia 1020 ile mobil dünyama renk katıyorum.

Lumia 1020’nin en önemli özelliği, üzerinde yer alan 41MP’lik kamerası ve bu kamera ile akıllı telefonlarda çığır açan bir fotoğraf deneyimi sunması.

Lumia 1020’nin tasarımı diğer Lumia serileri ile aynı şekilde karşımıza geliyor. Üzerinde bulundurduğu 41MP’lik dev kamera ile arka kısımda büyük bir çıkıntısı yapmakta ve cihaz ile ilk tanıştığınız zaman dikkatinizi çekecektir. Sarı, siyah, beyaz ve kırmızı gibi farklı renklerle sunulan Lumia 1020, diğer modellerde olduğu gibi rengarenk olarak satışa sunuldu.

Sarı renk tercihim!

Sarı renkli Lumia 1020’ye sahibim. Sarı rengin insanlar tarafından epeyli ilgi gördüğünü de söylemeden geçemeyeceğim. Lumia 1020, farklı tarzlara sahip kullanıcılar için cazip olacaktır. Benim gibi sürekli siyah telefon kullanmaktan usandıysanız, sarı ya da kırmızı renkte bir Lumia, size farklı bir tarz katabilir.

Tek parça polikarbon yapıya sahip Lumia 1020’nin, Lumia 900’e çok benzediğinin altını çizmek isterim. Lumia 920’nin arka kısmı yuvarlak bir yapıya sahipti. Lumia 1020’de ise düz bir şekilde tasarlanmış.

Lumia 1020’nin alt kısmında USB girişini ve hoparlör çıkışını görüyoruz. Sağ kenarda ise diğer Lumia’larda olduğu gibi ses ve diğer fiziksel tuşlar yer alıyor. Sol kenarda ise herhangi bir tuş ya da fonksiyon bulunmuyor. Üst kenara baktığımızda ise Lumia 920’de olduğu gibi sim kart yuvasını, 3,5mm kulaklık girişini ve ikincil mikrofon deliğini görüyoruz.

Nokia_Lumia_1020 (1)   Nokia_Lumia_1020 (3)   Nokia_Lumia_1020 (4)

Lumia 1020’nin arka kısmı çevirip baktığımızda kocaman 41MP’lik kamerası dikkatimizi çekiyor. Kameramızın bulunduğu yuvarlak metal yüzey üzerinde aynı zamanda Xenon flaşımız ve odak ışığı ledimiz görülüyor. Kameramız uzun süre kullanıldığı zaman ortaya çıkan sıcaklık sorunu için bu yüzey iyi düşünülerek metalden yapılmış. Bu sayede ısıyı dağıtabiliyor.

Lumia 920 ile kıyasladığımız zaman daha ince ve daha hafif olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  

Lumia 1020 üzerinde 4.5 inç büyüklüğünde ekran bulunuyor. Lumia 1020 ekranı 768 x 1280, yani HD çözünürlük sunuyor. Rakipleri ile arasındaki tek farkın HD ve FULL HD olduğunu söyleyebilirim. Sanırım Nokia’nın “artık Full HD ekrana geçmesi gerekiyor” yorumunu yapabiliriz.

Yine de bir dezavantaj olarak görülmemeli.

Çünkü Nokia 1020’de Puremotion HD+ ve ClearBlack display teknolojileri kullanıyor. Bu sayede ekranda çok iyi bir görüntü kalitesi alınıyor.

Nokia_Lumia_1020 (6)   Nokia_Lumia_1020 (8)   Nokia_Lumia_1020 (11)

Ekran gayet canlı bir görsellik sağlıyor. Ayrıca ekranın çizilmeye karşı Corning Gorilla Glass 3 teknolojisine sahip olduğunu da belirmek gerekiyor. Gün ışığında ise yine Lumia 1020 ekranının diğer Lumia’larda olduğu gibi iyi bir direnç göstererek ekran kalitesinden ödün vermediğini, güneş altında dahi iyi bir görüntü kalitesine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Lumia 1020, her zamanki gibi Windows Phone 8 işletim sistemine sahip. Windows Phone 8, diğer Lumia’larda olduğu gibi müthiş bir performans ile çalışıyor.

Lumia 1020 üzerindeki 41 MP çözünürlük sunan kamera, fotoğraf çekimlerinde etkin olarak 38 MP çözünürlükte hafızasına fotoğrafları kayıt ediyor. Aynı zamanda bir de 5MP’lik bir kopya fotoğrafta diskine kayıt etmekte.

Nokia_Lumia_1020 (13)   Nokia_Lumia_1020 (14)   Nokia_Lumia_1020 (15)

Lumia 1020, 7152 x 5368 piksel çözünürlük sunabiliyor.

Fotoğraf çekmek için ayrıca bir kamera almak istemeyenler, amatörce  fotoğraf çekimi yapan fakat kaliteli resimler çekmek isteyen herkes için gayet iyi çözünürlükte fotoğraflar çektiğini görüyoruz.

Hatırlarsanız Nokia, geçen yıl PureView 808 ürününü piyasaya sunmuştu. Aynı şekilde 808 modelinde 41 MP’lik bir kamera bulunuyordu.  Kamera yine 41MP olarak karşımıza gelse de, PureView 808 modeline göre pek çok geliştirme yapıldığının altını çizmek isterim.

Nokia, Lumia aileleri ile birlikte fotoğraf ve videoya çok önem veriyor.

Cihazlarımızla birlikte gelen Nokia Pro Cam, Smart Cam gibi lensler sayesinde de müthiş deneyimler yaşayabiliyoruz.

Nokia_Lumia_1020 (17)  Nokia_Lumia_1020 (18)   Nokia_Lumia_1020 (20)

Lumia 1020 ile fotoğraf çekecekseniz, Nokia Pro Cam lensini kullanmanızı tavsiye ederim. Üzerindeki birçok ayar sayesinde profesyonel kameraları aratmayan özelliklere sahip olabiliyorsunuz.

Fotoğraflar çekimlerinde fark yaratan Nokia Pro Cam lensi, odaklama ve pozlama olarak üzerinde birçok kontrol sunuyor. Bu sayede Lumia 1020’yi kullanırken sanki DSLR bir makine kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu lens Lumia 1020 ile birlikte Windows Phone 8 marketine konuldu. Lumia 925 ve 920 gibi modellerde de bu lensi kullanabiliyoruz.

Fotoğraf çektiğiniz zaman 38 MP’lik büyük görüntü yerine ekranda 5MP’lik kopyayı gösteriyor. Lumia 1020 hafızasına ise aynı fotoğraftan iki kopya bulacaksınız. Bir tanesinin ismi “high resolution” olarak adlandırılıyor. Yüksek çözünürlükteki ve yaklaşık olarak 9-10MB büyüklüğündeki fotoğraflarımız 38MP’lik görüntüler. Diğer kopya ise 5MP’lik ve fotoğraf paylaşmak, sosyal ağlarda kullanmak için Lumia 1020 tarafından otomatik olarak oluşturuluyor.

Nokia_Lumia_1020 (21)   Nokia_Lumia_1020 (22)   Nokia_Lumia_1020 (24)

Kısacası bir fotoğraf çektiğiniz de 10MB’lık bir fotoğrafı Twitter’a göndermeyeceğiniz için, size alternatif olarak 5 MP’lik bir kopya sunuyor. Paylaştığımız tüm fotoğraflar 5MP çözünürlüğünde paylaşılabiliyor.

Fotoğraf ayarlarında en boy oranını 4:3 seçtiğinizde 5 MP + 38 MP değerinde ayarlanıyor. Eğer en boy oranında 16:9′u seçerseniz 5 MP + 34 MP olarak fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Akıllı telefonlarda müthiş bir fotoğraf deneyimi sunan, Nokia Lumia 1020 incelememize devam ediyoruz.

Çekmiş olduğunuz fotoğraflar kalitesini net bir şekilde ortaya koyabiliyor. Nokia’nın (daha doğrusu artık Microsoft’un) fotoğraf konusunda kendisini aştığını ve rakiplerine yepyeni bir dünyanın kapılarını açtığını söyleyebiliriz. Bu saatten sonra çok güzel fotoğraf çekebiliyorum diye kolay kolay hiçbir akıllı telefon üreticisinin ön plana çıkabileceğini sanmıyorum.

Nokia_Lumia_1020 (25)   nokia_lumia_1020_ve_camera_   nokia_lumia_1020_urun_gorse

Fotoğraflar gayet canlı ve net, aynı zamanda düşük ışıkta müthiş bir performans sağlıyor. Üzerinde bulunan Xenon flaş ise Led flaşların bir halta yaramadığını söylermiş gibi fotoğraf deneyimlemenizi sağlıyor.

Akıllı telefon sahiplerine özellikle de kamerası ile övünenlere karanlıkta, hatta zifiri karanlıkta fotoğraf çekmelerini tavsiye ederim. Bir de akşam vakti düşük ışıkta denesinler…

Sonra da Lumia 1020’yi deneyimlesinler!

Çektiğiniz fotoğraflar ISO değerini yükselttikçe gürültü gösterebiliyor. ISO seviyesini 100’den 4000’e kadar çıkartabiliyorsunuz. Bu değerde karanlıkta çektiğiniz fotoğraflar müthiş bir kalite sağlıyor. Piyasadaki birçok orta halli fotoğraf makinesinden kat ve kat daha güzel karanlık çekimi yaptığını söylemek isterim. Xenon flaş işte bu noktada devreye girerek size iyi bir görüntü sağlıyor.

Sadece iso değeri ile kalmıyor. Gün ışığı ayarlaması, manuel ayarlama, iso, f değeri ve beyaz dengesini Nokia Pro Cam üzerinde yapabiliyorsunuz. Dilerseniz otomatik olarak tüm ayarları Lumia 1020’ye bırakabilirsiniz…

Hareket halindeyken, sensörün özel bir teknoloji sayesinde sabit kalması sağlanılıyor. Bu sayede hareket halinde de keyifli anları fotoğraflayabiliyorsunuz. Birçok akıllı telefon hareket halindeyken teklediğini görüntünün takıldığını fark ettirir. Lumia 1020’de ise böyle bir sorun yok, üstüne üstlük 41MP’lik çözünürlüğe rağmen, elinizin titreşimleri hiçbir sorun yaratmıyor.

Devamı bir sonraki yazımda…

“Nokia Lumia 1020 İnceleme” üzerine 3 yorum

 1. merhaba; ne zaman bir yazınıza yorum yapmak için sayfanın altına insem şu “yönetici notu”nu görünce bütün hevesim kaçıyor, tüm samimiyet gidiyor aklıma hukuki bir resmiyet havası geliyor. Herhalde bir kere hepsini okudum, gördüğümde içimde hep aynı tepki oluyor ve yorum yazmaktan vazgeçiyorum. Ve eminim yalnız değilim, bilginize..

  Yanıtla
  • Ya sürekli illegal, yasa dışı yorum yapıyorsunuz? Ya da yapmaktan korkuyor ve kendinizi kontrol edemiyorsunuz?

   Bu yazıda bir şey yok ki? Her platformda böyle yazılar var. Resmi kanunlara tabiyim manası dışında bir şey de yok? Ceza veririm! Hmmm döverim gibi bir algı mı hissediyorsunuz?

   Öyleyse yapabileceğim bir şey yok, kanunen insanları uyarmak zorundayım.

   Yanıtla
 2. madem yorumlar yönetici onayından geçiyor öyleyse bu uyarı niye, oda ayrı bir ironi. oku yorumu zararlıysa yayınlama bu kadar basit

  Yanıtla

Yorum yapın