Nokia Lumia 1020 İnceleme -2

Nokia_Lumia_1020 (4)Nokia Lumia 1020 incelemesinin, ikinci bölümü ile devam ediyoruz. Fotoğraf ayarlarınızı ekran üzerinde Nokia Pro Cam ile bir kaç dokunuşla yapabiliyorsunuz. Üstelik çok da kolay bir yazılım kullanıldığı için en basit bir şekilde kullanmak mümkün kılınmış.

Eğer bu tarz ayarlardan anlamıyorsanız, otomatik modlar sayesinde Lumia 1020 sizin yerinize en iyi kaliteyi otomatik olarak ayarlayabiliyor.

ISO hızı, pozlama, beyaz dengesi, keskinlik gibi birçok ayarı Nokia Pro Cam ile yapmak mümkün!

Çektiğiniz fotoğrafların boyutları 8-9 MB civarında. bazı durumlarda 16MB’ı bulabiliyor. Doğal olarak da işlenmesi biraz zaman almakta. Resim çektikten sonra bir süre dosyanın işlenmesi için beklemek zorunda kalıyorsunuz. Ekran üzerinde “kayıt ediliyor” şeklinde bildi vererek bekletebiliyor. Bu süre 1-2 sn bile sürse dikkatinizi çeken bir rahatsızlık olabilir. Birçok DSLR cihaz gibi bu süreçte beklemek gerekiyor. Sonuçta fotoğraf bu süreç içerisinde işleniyor.

Lumia 1020, sadece fotoğraflarla kendini göstermiyor. Aynı zamanda video çekimlerinde de 41MP’lik kamerasının gücünü açıkça gösterebiliyor. Videolarda 30 FPS’de 1080p video kaydı yapabilen kamerası, 4x kayıpsız dijital zoom yapabiliyor!İlk fotoğraf ve video deneyimlerimde Lumia 1020’yi tutarken parmaklarımın kamera sensörünün üzerini kapattığını fark ettim. Hem flaşın hem de sensörün önüne, yanlışlıkla parmaklarınızı koyabiliyorsunuz. Fotoğraf çekerken cihazı tutmak için bir aparat aradığımı fark ettim. Aynı zamanda da fotoğraf çektikçe iyice pili tükettiğimi ve bitirdiğimi deneyimledim. Nokia bu konuya da bir çözüm getirmiş.

Camera Grip

Camera-Grip-for-Nokia-Lumia-1020-2-jpgCamera Grip aparatını ek olarak satın alıyorsunuz. Bu aparat sayesinde Nokia Lumia 1020 cihazınız tam bir DSLR fotoğraf makinesine dönüşüyor. Alt kısımdan USB girişine oturan Camera Grip, fotoğraf çekerken rahat bu tutuş sağlıyor. Camera Grip’i taktığınız zaman sağ kenardan bir çıkıntı oluştuğunu göreceksiniz. Elinizle rahatlıkla kavrayıp aynen DSLR fotoğraf makineleri gibi tutabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra, Camera Grip üzerinde tripot bağlanması için yuva unutulmamış. Bu sayede tripod üzerinde de Lumia 1020’yi kullanabiliyoruz.

Camera Grip’in bir diğer özelliği ise, üzerinde 1020mAh bataryaya sahip olması. Fotoğraf çekerken, size ek batarya sunduğu için uzun süre fotoğraf çekebiliyorsunuz. Ek olarak 280 fotoğraf veya 48 dakikalık da video çekimi sağlayan Camera Grip bence Lumia 1020 için olmazsa olmaz bir aksesuar olarak görülmeli…

Kamerası dışında Lumia 920 ve 925’e oldukça benzeyen Lumia 1020, arkasındaki kocaman kamerası ile dikkatleri çekeceğini söylemiştim. Telefonu arka yüzü üzerine koyduğunuz zaman eğimli bir şekilde duruyor ve gövdesi dev kamerasının üzerine biniyor. Bence Lumia 1020 kullanıcıları telefonlarının arka yüzü yerine ön cam yüzünü çevirerek masaya koymalılar. O müthiş sensör, dev kameranın üzerine bırakmak pek de doğru olmayacağını düşünüyorum.  Gorilla Glass 3 kullanıldığı için de kolay kolay ekranınızın çizilmeyeceğini düşünüyorum. (Gorilla Glass 3 çizilmez değil, çizilmesi zordur! İnat edip, bir metalle ekranı zorla çizen akıllı arkadaşlar var!)

Lumia 1020’deki 41MP çözünürlükteki kamera, bazı dezavantajları da beraberinde getirmiş. Elbette ki çözünürlük yükseldikçe kameramızın sarsılması ve titreşimler fotoğraf çekiminde büyük önem kazanmaya başlıyor. Fakat Nokia bu konuda kamera için müthiş bir teknoloji geliştirmiş.

Geliştirdiği bu teknoloji sayesinde eliniz ne kadar titrerse titresin, 41MP’lik kameramız net bir şekilde fotoğraflar çekebiliyor. Bu da Nokia’nın titreşim konusunda 41MP’lik kamera üzerinde müthiş bir teknoloji kullandığını kanıtlıyor.

Lumia 1020 ince ve 920’den çok daha hafif olduğunu söylemiştim. Ağırlığının tam 158 gram olduğunu söylemek isterim. Kocaman kamerasına rağmen 158 gram ağırlıkla takdire şayan bir cihaz olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Lumia 920 ve 925’te de kullanılan işlemciyi Lumia 1020’de de görüyoruz. Çift çekirdekli 1,5GHz Qualcomm Snapdragon işlemciye sahip Lumia 1020, 2GB Ram ile birlikte geliyor.  Ekran için Adreno 225 grafik işlemcisi yer alıyor. Lumia 1020’nin Lumia 920 ve 925 modellerindeki gibi microSD kart yuvası bulunmuyor. Yine de 32GB’lık bir depolama alanının olması, yeterli gelecektir.

Bana her zaman 32GB’lık telefon hafızası yeterli gelmiştir.

Lumia 1020’nin bataryasına baktığımız zaman 2000 mAh olduğunu görüyoruz. Yeterli bir batarya kapasitesi, özellikle de Windows Phone 8 için gayet iyi. Fakat, fotoğraf çekerken, özellikle de 41MP’lik dev çözünürlüklü fotoğraflarımızda, pilimiz yeterli gelmiyor. Uzun süreli fotoğraf çekimleriniz için Camera Grip almanızı tavsiye ediyorum.

Sonuç

Fotoğraf konusunu abartmadığınız sürece, Lumia 1020’nin sizi yarı yolda bırakmayacağını da söylemeden geçmek istemiyorum. Piyasadaki en iyi fotoğraf kalitesini sunan Lumia 1020, bir akıllı telefondan bekleyebileceğiniz tüm işlemleri yapabiliyoruz. Ek olarak da size bir DSLR keyfini az da olsa sunabilen müthiş bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Bu haliyle piyadaki en iyi pil ömrüne ve (fotoğraf konusunu abartmamak lazım) en iyi kamera deneyimini sağlıyor.

Fotoğrafla amatörce uğraşan kişilere, akıllı telefonunun kamerası ile iyi vakit geçirmek isteyenlere, amatörce de olsa, DSLR makinelerin keyfini almak isteyen herkese Lumia 1020’yi tavsiye ederim.

Nokia Lumia 1020’nin şu an piyasanın en iyi fotoğraf kalitesini sunan akıllı telefonu olduğunu tekrar söyleyelim. Şimdiden müthiş fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz…

“Nokia Lumia 1020 İnceleme -2” üzerine 2 yorum

  1. Lumia 1020 fotoğrafa biraz daha fazla önem verenler için tasarlanmış gibi görünüyor. Ancak Lumia 920 kullanıcısı olarak akıllı telefon olarakda pişman etmeyeceğine eminim.

    Yanıtla

Yorum yapın