Windows Phone için GDR3 Güncellemesi Geliyor

Windows_Phone_Lumia_920_GDR3Microsoft, mobil pazarında kendini yenilemeye devam ediyor. Nokia’yı satın aldıktan sonra, Windows Phone 8 işletim sisteminde iyileştirmelere devam ederek, mobil dünyasındaki rekabete hız katmaya devam ediyor.

Hatırlarsanız bir süre önce Windows Phone 8 işletim sistemi için GDR2 ve Amber güncellemelerine sahip olmuştuk. Yeni güncellemeler, özellikle de Amber güncellemesi Windows Phone 8 işletim sistemine birçok yenilik katmıştı.

Şimdi ise Microsoft GDR3 güncellemesi ile biz Windows Phone kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Son güncellemelerden sonra ve yeni GDR3 güncellemesi ile Microsoft rakiplerine bir adım daha yaklaşarak, akıllı telefonlarda yarışır bir hale gelecek gibi…

Yeni gelecek olan güncelleme, artık Windows Phone’lu cihazların Full HD (1080p) desteğini sağlıyor. Bununla birlikte Windows Phone işletim sistemi 4 çekirdekli işlemciler için destek vermeye başlayacak.

Kısacası Android ve iOS kullanan birçok cihaz gibi, Windows Phone’lu cihazlarda da 4 çekirdek devri başlıyor.

Hatırlarsanız GDR2 güncellemesinde FM radyo, Xbox iyileştirmeleri, kamera lensleri, Bluetooth 4.0 desteği gibi birçok yenilikle karşılaşmıştık.

Windows_Phone_GDR3_Surus_ModuŞimdi ise Microsoft GDR3 güncellemesi ile karşımıza çıkıyor.

Söylenilene göre, GDR3 güncellemesi iki parça halinde biz tüketicilere sunulacak. Full HD ve 4 çekirdekli işlemci desteğinin yanı sıra GDR3 güncellemelerinde, birçok yenilik bizlerle olacak.

Full HD desteği ile, artık 5 ve 6 inçlik ekranlarda 3 veya daha fazla büyük karo Live Tile’ı yan yana tek satırda kullanabileceğiz. Bunun yanı sıra, 4 çekirdekli işlemci desteği ile zaten müthiş bir performansta çalışan Windows Phone, üretilebilecek gelişmiş ve ağır yük sağlayan uygulamaları da sıkı bir performansla çalıştırıyor olacak.

Yeni güncelleme önümüzdeki aylarda mevcut Windows Phone cihazlarına dağıtılmaya başlayacak.  Geliştirici hesabı kullandığım için bu güncellemenin ilk bölümünü Lumia 920 ve 925 telefonlarımda kullanabiliyorum.

Ekran boyutu ve çözünürlük arttığı için, başlangıç ekranında da bazı optimizasyonlar yapıldığı söyleniliyor. Bu yüzden ana ekrana daha çok karoyu yan yana sığdırmak için geliştirme yapılıyor.

Yeni güncellemenin, dikkat çeken en önemli hususu elbette ki 4 çekirdekli işlemcilere destek vermesi olarak görülebilir. Kısacası Snapdragon 800 platformu resmen Windows Phone 8’li cihazlara açılmış oluyor.

Almış olduğum ilk güncelleme paketinde “Sürüş Modu” adında Bluetooth ile cihazlara bağlandığınız anda çalışan ve gelen çağrı ve mesajları kilit ekranına bildirimler halinde atarak sürücülerin araç kullanırken dikkatini dağıtmamasını sağlayan bir özellik gördüm.

 

Şuan aktif olarak kullanıyorum ve gayet hoşuma gitti.  Aracıma binerken BT kulaklığımı açıyorum ve Lumia cihazım otomatik olarak bağlanarak sürüş moduna geçiş yapıyor. Dilerseniz gelen SMS ya da Çağrıları engelleyebiliyor ve sadece bildirim olarak görebiliyorsunuz. Ya da otomatik yanıtlar ayarlayarak, telefonunuzun sürüş modundayken sizi hiç rahatsız etmeden karşı tarafa cevap vermesini sağlayabiliyorsunuz.

Windows_Phone_GDR3_Ekran_KilidiŞuan kullandığım bir diğer önemli yenilik ise, ekran döndürme kilidi

Ayarlar menüsü içerisine gelen “Ekran Döndürme” altında, ekran döndürme kilidini açıp kapatabiliyorsunuz. Bazı durumlar için ekran döndürme kilidi olmazsa olmazdır! Artık Windows Phone 8 cihazlarımda bu özelliği kullanabiliyorum.

Microsoft bu yeniliklerin yanı sıra “Mobil Erişilebilirlik” için bir uygulama seti hazırlamış. Bu uygulama seti sayesinde, görme engellilerin çağrı ve rehber gibi fonksiyonları yönetebilmesini sağlayan “Ekran Okuyucu” gibi uygulamalar kullanılabiliyor.

Yeni güncellemenin bir diğer özelliği ise, evinizde kullandığınız Windows 8.1’li cihazlarla eşleşmek çok daha kolay. Artık tablet ya da PC’ler için şifre gerektirmeden mobil interneti de kullanabileceğiz.

Diğer yenilikler ise gelişmiş zil sesleri, daha kolay depolama yönetimi, masaüstü ile SMS senkronizasyonu, çoklu görev yöneticisi ile daha kolay uygulama kapatabilme, telefonunuzun ilk kurulum esnasında WiFi ağlarına bağlanabilme, daha güçlü Bluetooth bağlantısı gibi sıralanıyor.

Önümüzdeki aylarda yeni Windows Phone’lu cihazlarla birlikte gelecek olan GDR3 güncellemesini merakla bekliyoruz.

Yorum yapın