Nokia N8 İnceleme -3

Symbian 3 işletim sistemine sahip Nokia N8, 16GB dahili hafızası ve ek olarak 32GB’a yükseltilebilen MicroSD kart yuvası ile dikkatleri çekiyor. Özelliklede eğlence amaçlı kullanıcılar için müthiş bir artı diyebilirim. Bunların yanı sıra OpenVG 1.1 ve OpenGL ES 2.0 destekli 3D grafik hızlandırıcısı eğlencenin dozunu iyicene artırabilmekte. 12Mp kamerası 4000X3000 piksel çözünürlüğünde görüntü çekebiliyor. Üzerinde Carl Zeiss optik ve Xenon Flash gibi ek özellikleri ile tam bir eğlence telefonu olduğunu kanıtlamakta.

Rakiplerinin bu tarz bir eğlence telefonunu gördükten sonra eğlence adına neler yapabileceklerini kara kara düşünmeleri gerekiyor.

1280X720 piksel çözünürlüğünde video çekebilen Nokia N8, bir telefondan daha çok müthiş bir kamera haline getirilmiş. 25 fps ile çekim yapan kamerasının yanı sıra üzerindeki HDMI çıkışı ayrı bir keyif vermekte. Elbetteki kameramızın HD video kaydı özelliğine değinmeden geçmeyeceğim. Müthiş anlarınızı HD kamerası ile sonsuza kadar ölümsüzleştirebilirsiniz. HDMI çıkışını televizyona bağladığınız zaman çektiğiniz görüntülerin keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra Dolby Digital Plus ses çıkışı ile size tam bir eğlence sunabilmekte. Bu önemli ayrıntıları unutmamak gerekiyor. Cihazla bol bol resim çekip videolarınızla kendinize albümler oluşturabilmektesiniz.

Cihazın HDMI çıkışı MTP destekli bu da özel bir artı kazandırıyor. Üzerindeki USB çıkışı ise kutusundan çıkan aparatlarla size ek özellikler kazandırmakta. Nokia N8’in USB çıkışına kutudan çıkan dişi USB kablosu ile cihaza ek bir özellik sağlanmış. Bu aparat sayesinde Nokia N8 üzerinde bir USB bağlantısı oluşmakta. Kabloyu mini USB bağlantısına bağlıyoruz ve Nokia N8 üzerinde normal bir USB girişi elde ediyoruz. Bu sayede Flash disklerimizi Nokia N8’e bağlayabilmekteyiz.

Yanlış duymadınız USB Flash disklerinizi bu aparat ile Nokia N8’e bağlayabilirsiniz. Bu sayede USB flash diskiniz içerisindeki tüm dosyaları Nokia N8 bir bilgisayar gibi okuyabilmekte. Flash diskinizin içindeki fotografları açabilir, Mp3’leri dinleyebilir hatta videolarınızı izleyebilirsiniz.

Nokia N8 Bluetooth 3.0 özelliği ile geliyor. Üzerindeki USB çıkışı ise yukarıda söylediğim gibi farklı işlevlerde de kullanılabilmekte.  Bu Micro USB çıkışı aynı zamanda cihazın USB üzerinden şarj olmasını sağlamakta ve hızlı bir şekilde veri aktarımı yapabilmekte. Tek bir Micro USB girişi ile hem flash disk bağlayabiliyoruz, hem şarj edebiliyoruz, yüksek hızda veri transferi yapabiliyoruz, ek olarak da bilgisayar iletişimi sağlamaktayız…

Tam bir eğlence telefonu diyerek sözüme başlamıştım.  Eğlencemize kaldığımız yerden devam edersek cihaz üzerindeki 3,5mm kulaklık girişini söylemeden geçmemek lazım. Bu tam bir Nokia klasiği haline geldi. İstediğiniz gibi kendi 3,5mm’lik kulaklıklarınızı bu girişe bağlayabiliyorsunuz. Cihazımızın kulaklığı ise yine her zamanki gibi görüşme yapabildiğimiz klasik nokia kulaklığı olarak karşımıza geliyor.

Nokia N8 üzerindeki GPS her zamanki gibi A-GPS olarak konumlandırılmış. Wi-Fi ağlar için cihaz 802.11 n desteklemekte. Açıkcası dizüstü bilgisayarımdan bir Wlan taraması yaptığımda karşıma çıkan ağ sayısına Nokia N8 ile yaptığım Wlan taraması fark koydu diyebilirim 🙂  Cihazın Wi-Fi desteği yanı sıra şebeke tabanlı internet kullanımında 10,2Mbps hızına kadar ulaşabildiğini belirmeliyim.

400 saat bekleme, 12.5 saat konuşma süresi ise can alıcı noktalardan bir tanesi.  Güçlü ses ve görüntü teknolojisinin yanı sıra FM Transmitter, RDS FM Radyo, birçok formatı desteklemekte.

Sanki Symbian’ın sınırlarını zorluyor…

Söylenen şeylerden bir tanesi de Nokia’nın Symbian’dan vazgeçmesi. Yalnız bu cihazla birlikte gelen Symbian 3 çok farklı.  Cihaz üzerinde 3 farklı kişiselleştirilebilen ana ekran konumlandırılmış. Hatırlıyorum da Nokia N8 lansmanında aslında 5-6 ekran düşündüklerini daha sonra vazgeçtiklerini söylemiştiler.

Bence 3 ana ekran yeterli.

Özelliklede istediğim gibi kişiselleştirebildiğim bu 3 farklı ana ekran tüm işlemlerimi kolaylaştırabiliyor. Görebildiğim kadarıyla Symbian 3’de standart Symbian sıradanlığının önüne geçilmiş. çoklu işlemler yapabilmenin yanı sıra menü tuşuna basılı tuttuğumuzda çalışan yazılımların önizlemesini görerek istediğimiz gibi kontrol edebiliyoruz.

Kişiselleştirme artık standart olmalı. Tüm akıllı cihazlarda böyle bir teknolojinin standart hale gelmesi gerekli. Nokia N8’in artılarından bir tanesi de istediğiniz gibi kişiselleştirebilmeniz. 3 ana ekranda farklı işlevlerinizi farklı widget’larınızı istediğiniz gibi konumlandırabilir, istediğiniz arka planı kullanabilirsiniz. Tüm ekranlar parmağınızı tek bir sürtme ile karşınıza çıkabilmekte.

Ekran klavyeleri ise dikeyde numerik yatayda QWERT klavye olarak aynı şekilde karşımıza geliyor. X6’da alıştığım ekran klavyesi Nokia N8’de aynı sıradanlıkla sunulmuş.  Yatay çevirdiğimde karşıma gelen ekran klavyesi beni zorlamadan kısa sürede alışmamı sağladı.

“Nokia N8 İnceleme -3” üzerine bir yorum

Yorum yapın