Nokia N8 İnceleme -2

Nokia N8’i kurcalamaya devam ediyorum. Tabi ki bu sırada kullanıcıların internette yazdıklarını okumadan geçmek istemedim. Bazı kullanıcılar N8 için tepki gösterse de tarafsız olarak incelemeye devam etmek lazım. En çok dikkatimi çeken N8’in işlemcisi maalesef ki böyle bir cihazdan daha yüksek bir performans bekliyordum. Hani diğerlerini korkutacak bir canavar bekliyorduk. Tabi insanlardaki bu hayal kırıklığı bir şekilde kullanıcılar tarafından tepkiye neden oldu diyebilirim.

Nokia X6 modelinde olduğu gibi N8 içinde aynı ekran konulmuş. N8 üzerindeki ekranda 640×360 nHD çözünürlük, 3.5 inch kapasitif ekran mevcut. Özel bir plastikten üretilen ekranı camla kaplı. 16M renk desteği ve Amoled türündeki ekranın ana özellikleri olarak görülüyor. N8’in ekranı güneş ışığı altında ve iç mekanlarda rahatlıkla görülebilmekte. Nokia X6’da biraz sıkıntılıydı ama N8 ekranında hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadığımı belirtmek isterim. Üzerindeki bir sensör sayesinde N8 ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayabilme özelliğine sahip. Bu şekilde iyi bir görüntü sağlıyor. Benzeri cihazlara bakıldığında manuel ışık ayarı özellikleri olduğunu görebilirsiniz. N8’in otomatik ekran parlaklığı ayarlamasında bir sıkıntı oluşturmadığı için bu özelliği başarılı olarak gördüm. Manuel bir ekran ışığı ayarlamasına hiç gerek yok.

Çoklu dokunmatik dediğimiz multitouch özelliğine sahip olan N8 ekranında iki parmağınızla büyütme ve küçültme yapabilmektesiniz. Bu Nokia için geç de olsa iyi bir artı getiriyor. Birçok arkadaş bu cihazı Apple ürünleri ile kıyaslasa da ben pek doğru bulmuyorum. Nokia her ne kadar multitouch teknolojisine geçmiş olsa bile yinede piyasanın bu konuda en iyisi Apple ve ancak yüksek konsepte cihazlarla kıyaslanması gerektiğini düşünüyorum.

Ekran üzerindeki dokunmatik hassasiyeti hoşuma gitti. Fakat yinede bir yerine iki defa dokunmak ya da biraz geç gelmesi gibi küçük şeyler size sıkıntılı anlar yaşatabilir. Özelliklede iPhone kullanıcısıları bu tip bir şeye alışkın değiller. Bunun en büyük sebebi ise uygulamalar ve işletim sisteminden kaynaklanan ufak hatalar sebep olmakta. Ekranla aslında bir ilgisi yok. Siz dokunuyorsunuz ve ekran gayet iyi bir şekilde algılayabiliyor. N8 şimdiye kadar ki Nokia’nın en iyi ekran hassasiyetine sahip telefonu olduğunu vurgulamam lazım. Özelliklede X6 ve N97 kullanıcıları bu hassasiyeti rahatlıkla fark edeceklerdir.

Nokia bu cihaz sayesinde artık Apple ve HTC gibi akıllı telefon üreten markalarla karşılaştırılabilecek seviyeye gelmiş. Bundan önce X6’yı kalkıp iPhone gibi bir cihazla karşılaştırma hatası yapan arkadaşlara duyrulur…

İncelemeye devam ediyoruz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Yorum yapın