Worry-Free Business Security 7 Satışta

Bilgi Teknolojileri güvenliği konusunda dünyanın önde gelen firmalarından Trend Micro, KOBİ’lerin yaşadığı güvenlik sorunlarına çözüm sunan Worry-Free Business Security çözüm ailesinin yeni sürümünü satışa sundu. Worry-Free Business Security, Windows tabanlı bilgisayarların yanı sıra Macintosh tabanlı sistemlerin de korumasını sağlıyor ve virüsten bilgi hırsızlığına kadar tüm sanal tehditlere karşı işletmelerin güvenliğini artırıyor.

Küçük işletmeler gittikçe artan dinamik ve hedeflenmiş tehditlerle karşı karşıya. Sorun sadece her saniyede bir yaratılan 1,5 malware tehdidi değil. Siber suçlular, bilgi işlem kaynakları ve güvenlik uzmanlıkları yetersiz olan küçük işletmeleri soyup soğana çeviriyor. Trend Micro, Worry-Free ürün serisini piyasaya sürdüğü altı yıldan bu yana küçük işletmelerin güvenlik ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Bugünkü Worry Free Business Security 7 duyurusu da değişen, daha da saldırganlaşan tehdit ortamında gelişmelere göre yeni özellikleri bünyesine ekleyerek küçük işletmelerin güvenliğini sağlamaya devam ediyor.

Worry-Free Business Security 7’deki Yenilikler.

E-posta’lardaki veri kaybını önleme: Raporlanan enfeksiyonların %60’ına bakıldığında bilgi çalan malware karşımıza çıkıyor ki, bu rakam küçük sektörlerdeki en fazla sorun yaşanan ilk üç sorun arasında veri kaybının bulunması göz önüne alındığında pek şaşırtıcı değil. e-posta DPL ürünü, e-posta yoluyla gerçekleşen bilinçli ya da bilinçsiz veri kaybını buluyor, görüntülüyor ve önlüyor. Bu sayede küçük işletmelerin bilgilerini güvende tutuyor.

Bütünleşik Macintosh koruması: Macintosh sistemler iş yoğunluğu içinde sağlam ve güvenilir cihaz isteyen küçük işletmeler için çok iyi gözükebilir. Ancak şirketler veri ve bilgilerini Mac’ler üzerinde tutuyorsa, güvenliği görmezden gelmemelidir. Bütünleştirilmiş Mac müşteri koruma ürünü sayesinde hem Mac hem de Windows kullanan işletmeler, güvenlik için fazladan çözüme ihtiyaç duymuyor. Tek ürünle iMac’ler, Mac Sunucular ve MacBook’lar koruma altına alınıyor. Ürün, tek konsolda her iki platform için güvenlik durum ve yapılandırması sağlıyor.

Cihaz kontrol: 2010 yılındaki tehditlerin en yaygınlarından olan Conficker, USB çubuklardan ya da diğer eklenebilir cihazlarla yayılıyordu. Conficker’ın uygunluğu ve taşınabilir olması farklı bir yayılma yolu ortaya çıkardı. Küçük işletmeler yeni ürünle artık USB cihazlarının hareketlerini takip ederek yönetebiliyor. Bu sayede USB sürücülerinin ve diğer eklenebilen cihazların erişimi kontrol edilerek veri kaybı ve tehditlerin önüne geçiliyor. İşletmeler ayrıca USB yuvalarının erişimini sınırlayarak bilgilerin birileri tarafından USB sürücülere yüklenmesini de engelleyebiliyor.

Worry-Free Tehditleri İşletmelere Ulaşmadan Durduruyor.

Bağımsız ölçümlere göre, Worry-Free Business Security tehditler bilgisayarlara, dosya ve e-posta sunucularına ulaşmadan önce en iyi engelleyen ürün seçildi. Bu başarı, Trend Micro Smart Protection’ın ağ altyapısı sayesinde gerçekleşti. Altyapı, bulut üzerinde 3.2 terabayt bilgiyi tarıyor, filtreliyor, ilişki kuruyor ve her gün 5 Milyondan fazla tehdidin önüne geçiyor. Ardından, Smart Protection Network ele geçen bilgileri hızla etiketliyor ve acil tehlikelere karşı hazır hale getirerek bir işletmeye etki etmeden önce engelliyor. Bunun yanında var olan tehditlere karşı da sürekli gelişiyor. Bu sayede işin önemli kısmı doğrudan bilgisayarlar üzerinde değil de bulutta görüldüğü için işletmelerin bilgi işlem kaynaklarında performans kaybı olmuyor, işletmeler sadece kendi işlerine odaklanabiliyor.

Satış Kanalına Müşteri Yönetim Aracı

Trend Micro’nun kapsamlı ve kanal dostu ürün portföyü ayrıca satış ve destek kanalı ortaklarının birçok müşteriyi tek bir konsolda yönetebildikleri web tabanlı Worry-Free Remote Manager’ı da kapsıyor. Worry-Free Remote Manager, Worry-Free Business Security’nin müşteriye yüklenmesi sırasında iş ortakları müşteriyi kolayca kendi konsollarına ekleyebiliyor. Trend Micro, iş ortaklarına bu özelliklerde bir yönetim aracı sunan tek firma. İş ortakları için ücretsiz olan Worry-Free Remote Manager ile iş ortakları pek çok müşterisini tek merkezden yönetebiliyor.

KOBİ’LERDE GÜVENLİK RİSKİ YÜKSEK!

Trend Micro’nun küresel anketi veri kaybının küçük işletmeler için en büyük mesele olduğunu ortaya koydu. Virüsler ve trojenler ortalıkta kol gezdikçe küçük işletmeler önemli bilgileri hakkında daha fazla endişe ediyor.

Trend Micro’nun 2010 yılında ABD, Birleşik Krallık, Almanya ve Japonya’da 1.600 son kullanıcı üzerinde gerçekleştirdiği ankete göre; virüsler, trojenler, veri çalan malware ve bilgi sızıntıları küçük işletmelerin en büyük bilgi teknolojileri sorunu olarak görülüyor. Küçük işletmelerin %63’ü virüsler, %60’ı trojenler, %59’u veri çalan malware (siber suçlular tarafından özellikle veri çalması için tasarlanmış malware) ve %56’sı veri sızıntısından (şirket ağındaki hassas ve kritik bilgilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak aktarılması) şikâyet ediyor. Araştırmada e-posta ile bilgi çalma hileleri ve istenmeyen e-postaların küçük işletmelere en az tesir eden tehditler olduğu ortaya çıktı.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Trend Micro Eğitimden Sorumlu Müdürü David Perry, “Araştırma bizlere, küçük işletmelerin siber suçlular için daha çekici hale geldiğini ve veri sızıntısı, malware veya veri kaybının küçük işletmeler için en önemli sorun olduğunu gösteriyor” dedi. Ayrıca Perry, önümüzdeki birkaç yıl içinde veri çalan malware ve veri sızmasının bu listede ilk iki sırada yer almasının şaşırtıcı olmayacağını ifade etti.

Küçük işletmeler daha hazırlıksız ve veri kaybının daha az farkında

Bu göstergelere rağmen, yapılan anket tüm ülkelerde yer alan küçük işletmelerin büyük firmalara göre %23 daha az koruyucu tutum içinde olduğunu gösteriyor. En büyük fark Japonya’da bulunuyor. Japonya’da büyük şirketlerin %81’i veri sızması konusunda önleyici politikalara yer verirken küçük işletmelerin sadece %47’si bu konuda duyarlı davranıyor. Veri sızmasına karşı önlem alan işletmeler arasında yer alan büyük şirketlerin çalışanlarını küçük işletmelere göre bilgi sızmasına karşı belirgin bir farkla daha fazla eğitimden geçirdikleri görülüyor.

Araştırmaya göre, en azından büyük şirketlerde çalışanların özel şirket bilgilerinin korunması konusunda küçük işletmelerdeki çalışanlara göre çok daha bilinçli oldukları görülüyor. ABD’de yer alan büyük şirketlerin de veri sızmasını küçük şirketlere göre çok daha ciddi bir tehlike olarak gördüğü ortaya çıktı. Büyük şirketlerin %74’ü veri sızmasının önemli bir sorun olduğunu düşünürken, bu oran küçük şirketlerde sadece %49’da kaldı. Birleşik Krallık’ta da durum pek farklı değil. Büyük şirket çalışanlarının %73’ü özel bilgi güvenliğinin farkında olduklarını ifade ederken, küçük şirket çalışanlarının %63’ü benzer cevap verdi. Araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise, araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerdeki büyük işletme çalışanları iş arkadaşlarının şirketten bilgi çaldığına inanıyor.

Çalışanlar kendi şirketlerinin daha iyi koruma sağlayabileceğini söylüyor.

Anket gösteriyor ki; bilgi teknolojileri güvenliğinde, veri çalan malware’e karşı yaygın olarak güvenlik yazılımı yüklemek, Internet erişimini kısıtlamak ve güvenlik politikalarını gerçekleştirmek yer alıyor. Buna rağmen, küçük şirket çalışanlarının %21’i Bilgi İşlem departmanlarının veri çalan malware riskine karşı daha iyi koruma sağlayabileceğini söylüyor. Daha da dikkat çekici olanı, küçük şirket çalışanlarının üçte birinden fazlası (% 35’i) Bilgi teknolojileri departmanlarının kendilerini veri çalan malware konusunda daha iyi eğitebileceğini ifade ediyor.

Bahsi geçen anketle ilgili daha fazla bilgi için: http://trendmicro.mediaroom.com/ adresini kullanabilirsiniz.

Küçük işletmelerin eğitime, farkındalığa ve kendilerine göre tasarlanmış doğru güvenlik ürününe ihtiyacı var.

Eğitim, küçük işletme için özel olarak tasarlanmış doğru güvenlik teknolojisiyle birleştiğinde, siber suçlara karşı savaşta oldukça kritiktir. Yıllardır küçük işletmeler, Trend Micro Worry-Free Business Security’yi tercih ederek işletmeye ulaşmadan önce istenmeyen e-posta, virüs, spyware, şifre çalma saldırıları, hakcer’lar ve diğer tehlikelere karşı basit ve etkili koruma sağladı. Worry-Free Business Security’nin bugün duyurulan en yeni sürümü artık e-posta veri kaybının önlenmesi, bütünleştirilmiş Macintosh müşteri koruması ve cihaz kontrolü de içeriyor.

Trend Micro, Smart Protection Network sistemi sosyal ağlardaki tehlikeleri durduran birçok Trend Micro ürünü ve çözümü sunuyor. Sistem, küçük işletmelerin her yerde ve her nasıl bağlanılırsa bağlanılsın –evden, şirket içindeki ağdan ya da hareket halindeyken- en son ve en güçlü korumaya kavuştuklarından emin olmak için birçok patentli ve patenti beklenen teknoloji kullanıyor.

Yorum yapın