Nokia Software Updater Bağlantı Hatası

ag-baglanti-paylasimi Nokia Software Updater Nokia telefonların yazılım güncellemelerinin alınabilmesi için gerekli bir uygulama bu uygulama sayesinde bilgisayarınızla telefonunuzu bağlayıp güncellemeleri alabilmektesiniz.

Nokia telefon yazılımlarını yalnızca bu uygulama ile güncelleyebilirsiniz.  Bugün acaip bir durumla karşılaştım.  Telefonum Nokia N97 ‘nin bir güncellemesi çıktığını gördüm.  Hemen telefonumu bilgisayarımla bağlantı sağlayarak Nokia Software Updater programını başlattım.   Yazılım normalde internete bağlanıp güncellemeleri kontrol ediyor. Eğer bir güncelleme varsa yüklüyor.

Fakat Software Updater uygulaması bir süre cevap vermedi ve sürekli bekledi.  En sonunda bağlantı hatası uyarısını karşıma getirdi.  Bilgisayarı yeniden başlattım, programı kaldırıp yeniden kurdum fakat nafile.  Bir türlü çalışmadı.  Her seferinde “Bağlantı Hatası” uyarısı verince çıldırdım.

Sonunda çözümü buldum ama epeyli uğraştırdığını söylemem gerek 🙂   Açıkcası ne alaka diyebilirsiniz.  Fakat enteresan bir durumla karşılaştım.  Eğer internet bağlantınızı bağlantı paylaşımı yaptıysanız bu hata ile karşılaşabiliyorsunuz.  Tuhafıma gitti yahu internet bağlantısı paylaşma ile ne alaka diye durdum düşündüm. Fakat bağlantı paylaşımını iptal ettikten sonra tekrar çalıştı.  Sonra yine bağlantı paylaşımı yaptım ve Nokia Software Update uygulaması yine hata verdi.

Anlayacağınız ağ bağdaştırıcınızın özelliklerinde paylaşım sekmesine gelip internet bağlantısını paylaş kısmını aktif ettiğinizde bu hata ile karşılaşabiliyorsunuz.

Düşündüm ve buna mantıklı bir açıklama getirdim.  Tabi bu benim fikrim.  Nokia’nın bir açıklaması var mıdır? Bilemiyorum.  Gelelim çözüme.

Nokia Software Updater bağlantı sağlarken internet bağlantısını denetliyorbunun yanında telefonumuz ile iletişime geçiyor.  Telefonla iletişime geçerken 62716 numaralı portu kullanmakta.  Eğer ağ bağlantınızı internet paylaşımına açarsanız  62716 numaralı port işletim sistemi tarafından kullanılıyor olabilir.  Bu yüzde port’a erişim sağlayamıyor ve bağlantı hatası veriyor.

Yapmanız gerekenler ;

1. İnternet bağlantı paylaşımınızı kapatmak;

Denetim masasından ağ bağlantılarınıza gelin,  ağ bağlantınızı sağ tıklayıp özelliklere geliniz,  paylaşım sekmesi altındaki kutucukları boşaltıp bağlantı paylaşımınızı iptal ediniz.

2. Nokia Software Updater uygulamasının kullandığı 62716 numaralı portu değiştiriniz;

Nokia Software Updater yazılımı 62710 ile 62750 arasındaki portları kullanıyor.  “C:\Program Files\Common Files\Nokia\Service Layer\A”  klasörünü açıp içerisindeki  “nsl_config.cfg” dosyasını notepad uygulaması ile açınız.

<root_port>62716</root_port>

satırındaki port numarasını değiştiriniz.  Ben bu değeri <root_port>62749</root_port> olarak değiştirdim.  Sonra dosyayı kayıt edip kapattım ve Nokia Software Updater uygulamasını çalıştırdım.

Düzgün bir şekilde çalıştı. Problemsiz olarak güncellememi yapabildim.

“Nokia Software Updater Bağlantı Hatası” üzerine 18 yorum

 1. 2 ay önce bende arkadaşın n97 si için güncelleme yükleyeyim dedim ama telefonu susturdum. 10 lira verdim yazılım attırdım bide. Tehlikeli bir olay bu güncelleme olayı. En önemli şey bataryanın bitmemesi,her şekilde yüklemenin yarıda kesilmemesi.

  Yanıtla
 2. saol dostum ıse yaradı wındows 7 ye kurdum ılk once uyumluluk hatası aldm onu wındows vısta sp2 ye getırdım sonrada bu baglantı hatası sayende cozuldu eyw.

  Yanıtla
 3. bendede n97 var nokia software updater programını çalıştırıp yazılım güncellemesi yüklemesini çalıştırdığımda şöyle bir sorunla karşılaşıyorum ‘Yazılım Güncelleştirmesi Başarısız’
  En iyi bağlantı için, USB kablonuzun Pc’ye bir USB hub’ı, USB klavyesi veya dizüstü bilgisayar bağlantı istasyonuyla değil, doğrudan bağlanması gerekir.
  ben laptop kullanıyorum ve 3g ile bağlantım var nasıl bir işlem yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler şimdiden.

  Yanıtla
 4. bendede n97 var nokia software updater programını çalıştırıp yazılım güncellemesi yüklemesini çalıştırdığımda şöyle bir sorunla karşılaşıyorum ‘Yazılım Güncelleştirmesi Başarısız’
  En iyi bağlantı için, USB kablonuzun Pc’ye bir USB hub’ı, USB klavyesi veya dizüstü bilgisayar bağlantı istasyonuyla değil, doğrudan bağlanması gerekir.
  ben laptop kullanıyorum ve 3g ile bağlantım var nasıl bir işlem yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz ve ayrıca port ayarlarını yaptım teşekkürler şimdiden.

  Yanıtla
 5. freeportscanner adlı programla portları taradığımda 62710-62750 arasındaki bütün portları kapalı gösteriyor . ne yapmalıyım

  Yanıtla
 6. Update ederken, dediğiniz gibi ,bağlantı problemi yaşadım… Ancak bütün uygulamaları kapatarak tekrar denedim ve oldu…

  Yanıtla
 7. Öncelikle herkese merhabalar. Aynı sorunlar benim başımada geldi. Birçok forumda arama yaptım net bir bilgiye ulaşamadım. Teakolik güzel bir açıklama yapmış. Çoğu N97 kullanıcısına göre N97 sorunlu bir telefon fakat nasıl kullanıldığına bağlı bir durum bu.

  Güncelleme yapamayan arkadaşlar için; Öncelikle teakolik’in çözümünü denesinler. sonuç alamazlar ise ovi suite ve pc suite i tamamen bilgisayarlarından kaldırıp tekrar kursunlar. kurulum bittikten sonra ovi ve pc suitte birlikte açılacak. oviyi kapatıyoruz ve diğer açık programları. PC suitte telefonu bağlamamızı istiyor. kablo ile bağlayınca donanım yükleme başlıyor. tabiki telefon ekranında cıkacak bağlantı türü PC suitte olarak seçilecek. sonra ileri diğrouz we bağlantımız tamamlanıyor.

  bu sıkıntıya sebep olan tamamen PC suittenin kendi sorunu telefonla ilgili bir sorun yok. Programın güncel sürümüyle telefondaki bağlantı sürümü eşleşmediği için oluyor büyük ihtimalle. bu şekilde kesin çözüm oluyod diyebilirim.

  Yanıtla
 8. Ben N8-00 kullanıcısıyım . Fakat bir türlü şu software updater ı n8 ile bağdaştıramıyorum . bağlı cihaz bulunamadı diyor. acaba n8 pc kullanarak yapmam gereken yazılım güncellemesini nasıl yapabilirim ?

  Yanıtla
 9. 5230 kullanıcısıyım ve güncellemede cihaz kurtar hatası alıyorum bunda bi yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
 10. Bende nokia software updater for retail programı açılırken sunucuya bağlanılamıyor hatası veriyor program çevrimiçi çalışmıyor

  Yanıtla
  • Aynı sorun bende de var bir çözümü var mı ? (nokia software updater for retail programı açılırken sunucuya bağlanılamıyor hatası)

   Yanıtla
  • Aynı sorun bende de var çözümü bilen varsa yardımcı olabilir mi ? (nokia software updater for retail programı açılırken sunucuya bağlanılamıyor hatası)

   Yanıtla
 11. walla bendeede sunucuya bağlanamıo diyor çevrim içi işlem olmuyo ayrıca yukarda yazanları yaptım ama program files nokia klasörünün içinde \Service Layer\A diye bişi yokk

  Yanıtla
 12. muratt’ın söylediği gibi Service Layer\A diye bir şey bende’de yok, gizli klasörde’dir belki dedim orda’da yok. tüm paylaşımları kapadım ama nafile ağ hatası diyor. bence bir program genetik olarak salaksa, onu kendi salaklığı ile başbaşa bırakmak gerekiyor, 20 yıllık bilgisayar uzmanı olarak söylüyorum bunları. nokia suite ile sorunsuz interete bağlanırken 2016 dedik ve bilgisayardan telefona yazılım yüklerken başladı sertifikika hatası demeye, tabi her telefonu bilgisayara bağladığımda bu yazılımı yüklemeye başlıyor ve sertifika süresi doldu hatası veriyor, ama işlevini yinede yerine getiriyor sorun yok, yani internete bağlanıyor. şimdi bu daha önce çalışan program güncellemede gelmediği halde kendi kendine sertifika hatası veriyor diye telefonu hacklemek’mi zorundayım hayır. bir program salaksa peşine fazla düşmeye gerek yok. ben onlarca program kullanıyorum sorunsuz sıkıntısız, arada böyle genetik hastalıkları olan programları kafaya takmamak lazım. hemen şimdi updateri bilgisayarımdan kaldırıyorum/siliyorum. altarnatifleri var.

  Yanıtla
  • kardesım whatsap yukleyecegım serıtıfıka yok dıyor. dırek programı atıyorum telın ıcıne. program gerı bır tarıhte gıbı bır uyarı alıyorum. sıfırlıcam telefonu guvenlık kodunu bılmıyorum. pc suıt kurdum goruyor sıkıntı yok. nokıa software updater kurdum o da ag baglantısı hatası verıyor. bunu ben ılla telefoncuya gıdıp mı kırdıracagım sıfresını. ayrıca sıfresını kırdım dıyelım. format atınca sertıfıka sorunu duzelecek mı ? telefonum nokıa c3-01

   Yanıtla
 13. kardesım whatsap yukleyecegım serıtıfıka yok dıyor. dırek programı atıyorum telın ıcıne. program gerı bır tarıhte gıbı bır uyarı alıyorum. sıfırlıcam telefonu guvenlık kodunu bılmıyorum. pc suıt kurdum goruyor sıkıntı yok. nokıa software updater kurdum o da ag baglantısı hatası verıyor. bunu ben ılla telefoncuya gıdıp mı kırdıracagım sıfresını. ayrıca sıfresını kırdım dıyelım. format atınca sertıfıka sorunu duzelecek mı ?

  Yanıtla

Yorum yapın