OCR seçmek için 7 anahtar kriterinizi sıralayabilir misiniz?

OCR seçmek için 7 anahtar kriterin devamı ile karşınızdayım! Özellikle bilgi işlem konusunda iyi değilseniz, yazılım seçmek zorlu bir mesele haline gelebilir. Doğru OCR yazılımını seçmek için ipuçlarımızın ikinci bölümüne geldik – 3 ipucu daha. (İlk bölümü okumak için buraya tıklayın.)

5# Belgenin düşük kaliteli orijinali veya dijital fotoğrafı problem olmamalı

Belgelerin fotoğrafını çekmek hızlı, kolay ve esnektir – herhangi bir yerde yapılabilir. Bu şekilde oluşturulan çok sayıda belge resimleri var. Aslında fotoğraf makineleri, metnin yeniden oluşturulması açısından tarayıcılar kadar hassas değildir. Bu tür resimleri doğru bir önizlemeden geçirmeden “olduğu gibi” işlemek yeteri kadar verimli değildir ve çoğunlukla kötü sonuçlara yol açar. Çok sayıda hatalı sonuç elde edilir ve görünümü kötüdür.

Taramalar da tamamen mükemmel değildir. Yani, OCR programının “zor” belgelerdeki kusurları ne ölçüde düzeltebildiğini kontrol edin: fotoğraf makinesi resimlerindeki çeşitli bozulmalar ve deformasyonlar (ne kadar çok düzeltme varsa o kadar iyi), düşük kaliteli taramalar (yanlış görüntü işleme veya tarama ayarları vs) veya hatta düşük kaliteli orijinaller (eski kağıt belgeler, fakslar vs). Dijital fotoğraf kalitesini, örneğin arama yapılabilir PDF’lere dönüştürürken, tarama kalitesine de dönüştürebilmesi gerekir.

6# Belgeden sadece bir parça metin veya bir tablo kopyalayın – ne kadar hızlı?

Tüm belgede sadece bir parça metin veya bir tablo alıntılamanız gereken durumlarla karşılaşıyor musunuz? Bu gibi durumlarda tüm metni dönüştürmenin bir anlamı yoktur ve zaman kaybı olacaktır. Sadece gereken bölümü seçerek dönüştürmek çok daha hızlı olacaktır.

Öyleyse OCR yazılımının buna izin veren “hızlandırıcı özelliklere” sahip olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, ABBYY FineReader ile bir belgeyi açarak (bu arada uzun belgeler bile neredeyse anında açılır) bir metin parçasını veya bir tabloyu sadece iki tıklamada Windows panosuna kopyalayabilirsiniz. Birincisi – gerekli bölümü seçmek için, ikincisi seçtiğiniz bölümü panoya “Kopyalamak” için… Tüm belgeyi dönüştürmek gerekmez.

7# Sadece sizin anadilinizdeki arayüzün kullanımı kolaydır

Sizin anadilinizde değilse, en iyi tasarlanan kullanıcı arayüzünün bile öğrenmesi ve kullanması zordur. Listenizdeki son ipucu, OCR programının iyi anladığınız bir dilde, tam ve yüksek kalitede lokalizasyonunun olup olmadığına bakmak…

Evet, iyi bir OCR programında temel, sürekli tekrarlanan işlemleri yapmak basit ve anlaşılırdır, arayüzde bir açıklama olmasa bile ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Yine de programın arayüz dilini anlayabiliyorsanız, diğer her şeyi yapmak çok daha kolay olacaktır.

Abbyy’e ulaşmak ve daha fazla bilgi almak için www.abbyy.com adresini kullanabilirsiniz.

Yorum yapın