Öğrenciler Dikkat; SGK Borcunuz Çıkabilir!

Sizlere yaklaşık 2 milyon öğrencinin derdini anlatmak istiyorum. Bildiğimiz üzere 25 yaş üstü Erkek vatandaşlar Türkiye’de babalarının sağlık güvencesinden yararlanamıyor. Hatta bir işte çalışmıyorlar ise GSS kapsamında sağlık sigortaları devlet tarafından ödeniyor.

İşte sıkıntıda tam bu noktada başlıyor. Devlet sizin sağlık primlerinizi bir büyüklük yapıp ödüyor diye düşünmeyin çünkü borç olarak sizin karşınıza çıkarıyor. Bu yazıyı okuyan çoğu kişinin böyle bir borçtan haberi bile olmayabilir. Eğer haberiniz olmadığı için gelir testinizi yaptırmadıysanız ozamanda siz en yüksek gelirden sigortalı sayılıyorsunuz ve borcunuz aylık 121 tl ile 250 tl arasında değişiyor.

Çoğu öğrenci SGK bilgi sistemi olan E-SGM ye giriş yaptıklarında şok bir tabloyla karşılaştılar çünkü 2.900 tl 3.200 tl gibi öğrenci için çok büyük rakamlarda borçları gözüküyordu. Bu konuda Türk halkı çok büyük mağduriyet yaşamaktadır bunu dile getirmek istedim. Çalışmayan adamdan aylık 41 tl gibi bir rakam istemek onu çok zor durumlarda bırakıyor. Ayrıca öğrencilere ailelerinin geliri üzerinden aylık 121 tl bir borç çıkartılması çok kötü bir durumdur.

Zira öğrenci dediğimiz kişiler günü harçlıklarıyla idare etmeye çalışan geliri olmayan ve bu borçları ödeyemeyecek kişilerdir. Ayrıca seçim öncesinde gözükmeyen borçlarımızın şuanda sistemden görülebildiğini belirtmek isterim. Konuyu böyle özetledikten sonra gelelim aklımıza takılan soruların cevaplarına, yazımın devamı okuyarak SGK ve GSS hakkında detay bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu gün misafir blog yazarı olarak Volkan Atabey’in yazının özetine yer verdim. Yazının devamını aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz.  Volkan, bu konuda sıkı bir araştırma yapmış ve blogunda başından geçenleri anlatmış.

Eğer öğrenciyseniz, Volkan’ın yazısına bir göz atmakta fayda var…

Devamı: http://volkanatabey.com.tr/post/SGK-GSS-prim-borcunuz-olabilir

“Öğrenciler Dikkat; SGK Borcunuz Çıkabilir!” üzerine 6 yorum

  1. Böyle şeylere dikkat etmek lazım. Malum, devlet abimiz (baba demiyorum) ayakta dürtmelere doyamadığı için..

    Yanıtla
  2. yazınızı okuduktan sonra sgk ya gittim 2.800 lira borç çıktı. gelir testi yaptırdım dediğiniz gibi şuan 800 küsür lira gözüküyor teşekkür ederim.

    Yanıtla
  3. #Gssiptaledilsin, İLETİŞİM: Süleyman Doğan – Tel: 0- 531- 383- 95- 23. KATILALIM: Ülkemizde Eyt. mağdurları ile ortak yaşanan Gss. adıyla bilinen, genel sağlık sigortası sıkıntısı var. işsiz, üniversiteye öss hazırlık öğrencileri, iflas etmiş esnaf, üniversite mezunu işsiz kişilerin zorunlu genel sağlık sigortası için ödediği ve de borçlandırıldığı sgk genel sağlık sigortası primleri ve gecikme zamları hakkındaki mağduriyeti devam etmektedir, çeşitli yönleriyle vatandaşlarımıza birçok mağduriyet yaşatmaktadır. Uygulamanın mağdur ettiği için incelenmesini ve bu konuda mağdur vatandaşlar için destek talep ediyoruz. Gönüllü olarak dava açılması ve kanunun iptali için bize başvuru yapılmasını rica ediyoruz. Saygılar.

    Yanıtla

Yorum yapın