Online Alışverişte N11

Son yıllarda teknolojinin gelişimiyle birlikte bilişim teknolojileri de hızlı bir gelişim gösteriyor. İnternetin hayatımıza dahil olmasıyla birlikte başlı başına bir sektör halini alan e-ticaret de bu gelişimden payını aldı ve hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Dünyadaki durgun ekonomik göstergelere rağmen e-ticaret sektörü yüksek bir ivme ile gelişimine devam ediyor.

Ülkemizde online alış verişlerde en sık kullanılan yöntem kredi kartıdır. İlk yıllarda düzensiz ve güvensiz bir yapıya sahip olan online alışveriş, son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ile birlikte artık çok daha güvenilir bir yapıya kavuştu ve bir çok bilinçli internet kullanıcısının alışveriş yaparken ilk tercihi haline geldi.

Online alışveriş ödeme sistemi ve ürünlerin sergilenmesi itibariyle günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz alışverişlere göre bazı açılardan büyük benzerlikler göstermektedir. Yine online alışverişte en çok tercih edilen ürün istatistikleri de ülkelerin alışveriş alışkanlıklarına göre  değişim göstermektedir.

Kuşkusuz bu pazarın en büyük avantajlarından birisi dünyanın her yerinden, istediğimiz ürünü temin etme şansımızın olması. Ancak ülkemizde de son yıllarda giderek gelişen ve kurumsal bir kimlik kazanan e-ticaret sektörü de yurt dışındaki e-ticaret siteleri ile başa çıkabilmekte ve hatta rekabette bir çok açıdan daha üstün konumda yer alabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, yurt dışı merkezli bir e-ticaret sitesinden yaptığınız alışverişlerde ürünün teslimatı bazen haftalar hatta bir aylık bir süreci kapsayabiliyor. Ancak Türkiye merkezli bir e-ticaret sitesinde teslimat süreniz sadece birkaç günle sınırlı. Üstelik teslim aldığınız üründe herhangi bir sorun çıkması halinde karşınızda muhatap alabileceğiniz bir kurumun olması da gerçekten çok önemli bir etken.

Online alışveriş de doğal olarak, aynı normal alışverişlerde yaşadığımız gibi özel günlere ya da ekonomik dalgalanmalara bağlı olarak artış ya da azalış gösteriyor. Özel günlerden kastımız tabii ki tahmin ettiğiniz gibi Sevgililer Günü, Yılbaşı, Anneler Günü gibi bir çoğumuz için önemli olan ve hediye almadan geçirmediğimiz günler. Önümüzdeki günlerde yaklaşan bir Annneler Günü olduğunu da düşünürsek bu süreçte online alışverişe ilginin artacağını söylememiz yerinde olacaktır.

Örneğin n11 gibi online alışveriş siteleri Anneler Günü hediyeleri için farklı kampanyalar ve derlemeler oluşturup kullanıcılarına çok cazip gelebilecek Anneler Günü Kampanyaları oluşturabiliyorlar. Anneler Günü hediyesi seçilirken alışveriş merkezlerinde saatler geçirmek yerine bu tarz online kampanyalardan yararlanmak, internet kullancılarının hem vakitten tasarruf etmesini hem de binlerce seçeneği bir arada görebilmesini sağlamaktadır.

“Online Alışverişte N11” üzerine bir yorum

  1. Ben Teknosa, Kliksa, Bimeks, Vatan, Gold, HızlıAl ve MediaMarkt dışında alışveriş yapmaya pek cesaret edemiyordum. Yaptığım aramalarda da en iyi fiyatı hep n11 sitesinde görüyordum. En sonunda dayanamadım ve değişik günlerde peşpeşe ihtiyacım olan iki ürünü satın aldım. Bir ürün Adana’dan, bir ürün Trabzon’dan geldi. Birisinin kargo bilgisi 2 gündür satıcının teslim ettiği çıkış şubesinde bekliyor gibi yanlış olarak gözüküyordu, ben de artık gelmeyecek sanarak n11 sitesini geceyarısı aradım, hemen ilgilendiler, yaptığım görüşmede ben onaylamadan bu satınalma işleminin tamamlanmayacağını anladım, neyse ki birkaç saat sonra sabaha karşı kargo bilgisi sonunda düzeldi ve bulunduğum şehrin merkezine girdiğini anladım, hemen arayıp özür diledim ve yaptığım başvurumu kaldırdım. Ürünler gelince denedim, hepsi düzgün çalıştılar ve n11 sitesine girip satıcıların bir an önce paralarını alabilmeleri için hemen onay verdim. Yani ne bileyim, işin gerçeği diğerlerinden bu yönüyle biraz daha değişik olan n11 benim çok hoşuma gitti. Benim n11 deneyimim işte böyle oldu.

    Cevapla

Yorum yapın