WordPress 4.2 Powell Çıktı!

Meşhur içerik yönetim sistemi WordPress’in 4.2 sürümü Powell ismi ile yayınlandı. Bu sürümde birçok yenilik karşımıza geliyor.

Karakter desteği

Kullandığınız sistem ne olursa olsun, artık WordPress ile yazmak çok daha kolay bir hale geldi. WordPress 4.2 pakete dahil olarak bir çok yeni karakter kümesi destekliyor. Bu sayede Çince, Japonca, Korece karakterler, müzik ve matematik sembolleri ve hatta hiyeroglifler de dahil olmak üzere birçok karakter desteği karşımıza geldi.

Bu karakterleri kullanmıyor musunuz?

Açıkçası ben kullanmıyorum. Sadece bazı yazılarımda bir 🙂 gülümseme efekti koyarım. Elbette ki herkes benim gibi düşünmüyor ve WordPress artık emojileri desteklediği için, yaratıcı sembollerle yazılarını süsleyeceklerine eminim…

Örnek: 💙 🐸 🐒🍕 ve daha bir sürü emoji wordpress…

Temalar arasında özelleştirici üzerinden geçiş yapın

Artık tema özelleştirici içinden yüklü temalarınıza göz atıp ve önizleme yapabiliyoruz. Temanızın içeriğiniz ile uyum içinde olduğundan emin olduktan sonra da kayıt edip, teni temamızı aktif edebiliyoruz.

Daha fazla içerik gömme imkanı

Tumblr.com ve Kickstarter üzerinden bağlantıları yapıştırdığınız zaman otomatik olarak içeriği algılayabiliyor. Daha önceki sürümlerde hatırlarsanız Tweetler ve Youtube videoları için link algılama ve içeriği gömme özellikleri gelmişti. Şimdi ise Kickstarter ve Tumblr desteği geldiğini görüyoruz.

Eklenti güncellemeleri

Güncelleme yaparken, özellikle de eklenti güncellemeleri çıktığı zaman, hangi güncelleme olursa olsun başlangıç ekranından güncellemeler menüsüne geliyorduk. Şimdi ise, direk olarak eklenti menüsü üzerinde güncellemesi olan eklentiye tıklayarak birkaç saniye içerisinde güncelleme imkanına sahip olduk.

Utf8mb4 desteği

Veritabanı karakter kodlaması artık utf8 yerine utf8mb4, ki bu da yeni 4-bayt karakterler için geniş bir alan kullanıma sunuyor. Son kullanıcı için bir şey ifade etmese de yazılımcılar için ek bir özellik…

JavaScript erişilebilirliği

Yine yazılımcılar için bir özellik görüyoruz. Artık wp.a11y.speak() ile JavaScript kullanarak ekran okuyucularına sesli bildirim gönderebileceksiniz. Bir metin gönderin ve belirlenmiş canlı bildirim alanına güncellemeniz otomatik olarak gönderilecektir.

Paylaşılan terim ayrıştırma

Birden çok kategoride paylaşılan terimlerden birisi güncellendiğinde artık ayrıştırılacaklar.

Karmaşık sorgu sıralaması

WP_Query, WP_Comment_Query ve WP_User_Query artık isme dayalı meta sorguları olan karmaşık sorguları destekliyor.

Yeniliklere aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz…

Yorum yapın