Orijinal Apple, Çakma Ayfon Satacak!

Çakma iPhone, plastik iPhone derken söylentiler gerçek oldu. Apple’ın merakla beklenen yeni ürünü iPhone 5S ve iPhone 5C olarak iki farklı şekilde karşımıza geliyor.

Her ne kadar birçok kişi iPhone 5S’i bekliyor olsa dahi, diğer bir ürün olan ucuz iPhone, 5C modeli en çok merak edilenler arasında yerini aldı.

iPhone 5C modeli aslında Apple’ın Çin pazarına girebilmek için oluşturduğu pazarlama stratejilerinden bir tanesi. Apple, ucuz bir ürün çıkartarak Çin pazarından kaptığı payı yükseltme niyetinde… Haklılar da olaya pazarlama gözüyle baktığımız zaman 1000TL ve altı bütçesi olan, bir akıllı telefona 1000 TL ve üzeri para veremeyecek olan yüz binlerce hatta milyonlarca tüketici bulunuyor.

Bu tüketicileri kapmak, pazar payının yükseltmek için sıkı bir hamle olabilir.

Çin, Apple için çok büyük bir pazar ve mevcut iPhone 5S ürünü ile bu ürünün fiyatı göz önüne alındığında Apple’ın böyle bir hamle yapması bana mantıklı geliyor. Sadece Çin için geçerli de değil, ucuz model iPhone 5C, birçok dünya ülkesinde ilgi ile karşılanacak bir ürün olacağını düşünüyorum.

Birkaç gün sonra 10 Eylül’de gerçekleşecek olan etkinlikte, Apple’ın iPhone 5C adındaki ürün tanıtacak. iPhone 5C ürünü devrim niteliğinde bir ürün olarak karşımıza geliyor. Apple, daha önceki modellerinde de plastik bir kasa kullanmıştı. Fakat fiyatları bu derece düşük olarak piyasaya sunulmadı.

Her zaman karizmasını ve çizgisini sabit tutan Apple,  Steve Jobs vefat ettikten sonra birçok noktada farklı bir strateji belirlemeye devam ediyor. Aslında iPhone 5C olarak piyasaya ucuz iPhone sunması bu stratejilerden bir tanesi olarak karşımıza geliyor.

Plastik ve ucuz olarak piyasaya sunulacak olan iPhone 5C’nin hangi özelliklere sahip olacağı elbette ki merak konusu. Tahminimce iPhone 5S ile arasındaki tek fark plastik bir kasaya sahip olması değil. Bunun yanı sıra, bazı pahalı teknolojiler ya da özelliklerden de ödün verilerek piyasaya sunulabilir.

iPhone 5S’in karşımıza getireceğin en önemli özelliklerden bir tanesi de, parmak izi sensörü olarak konuşulmakta.  iPhone 5C’nin ise renkli kapaklarla karşımıza geleceğini görmekteyiz.

iPhone 5C, plastik kasasının yanı sıra, 4 inçlik bir ekranla biz tüketicilerin karşısında olacak. 1GB’a kadar Ram bulunduğu düşünülen 5C modelinde, 8MP’lik bir arka kamera olacağı konuşulanlar arasında yer alıyor.

iphone-5s-cikis-tarihi   iphone-5s-redesign-900-90   low-cost-iphone-bottom

iPhone 5C 7.6 mm kalınlığa ve 106 gram ağırlığında olması bekleniliyor. Elbette ki iOS 7 işletim sistemi ile karşımıza gelecek. Bunun yanı sıra Siri desteğinin olacağı da konuşulan özellikler arasında yer alıyor. Elbette ki Çin piyasasına hitap edecek olan iPhone 5C’nin Siri ile Çince desteği sağlaması gerekiyordu. Çince ile birlikte birkaç dilin Siri’ye eklendiği konuşulan söylentiler arasında yer alıyor.

Bu konuşulanlar elbette ki söylenti ve basına sızan fotoğraflar ile destekleniyor. 10 Eylül’de bu iki ürünü tüm dünya canlı olarak tanıtım etkinliğinde izleyecek…

iPhone 5S’ten sızan görüntüler ise karşımıza gelmeye devam ediyor. Sonny Dickson’un ortaya çıkardığı parmak izi sensörü, iPhone 5S’in giriş düğmesinin aslında bir parmak izi güvenliğini desteklediğini kanıtlıyor. Basına sızan fotoğrafa parmak izi sensörünün bir şerit kabloyla ana karta monte edildiği görülmekte. Bu görüntü eğer doğru ise iPhone 5S’in parmak izi sensörü ile ek bir güvenlik teknolojisi sunması muhtemel…

Apple geçen sene biyometrik üzerine çalışan AuthenTec’i satın almıştı. Bu da karşımıza bir parmak izi sensörlü iPhone olacağını kanıtlar düzeyde…

Bakalım karşımıza gelecek olan plastik iPhone modeli 5C tüketiciler tarafından nasıl karşılanacak?  Apple her zaman takdir ettiğim bir üretici olmuştur! iPhone ürünü ise yine bu takdiri kazanan en önemli, stabil ve tüketicinin alışkanlıkları düşünülerek hazırlanmış kaliteli ürünlerden bir tanesi. Apple’ın ucuz model de üretse bu kaliteyi bir şekilde korumaya çalışacağını düşünüyorum. Kaliteden ödün verse dahi, stabilite ve kullanıcı alışkanlıklarından ödün vermeyeceğine eminim!

Yine de, sırf karizma için iPhone kullananların “simitçide bile iPhone var!” konusunda ne kadar hassas olduklarını biliyoruz. Yakında, “çocuklarda bile iPhone var”, demeye başlarız… Ahh Steve Jobs sen olaydın karizmamız çizilir miydi?

Etkinliği ben, Can Kırca, Melih Sancar, Selçuk Yılmaz ve  Bahaeddin Nakiboğlu gibi isimlerle birlikte Kahraman’ın radyosundan canlı canlı olarak sizlere anlatmaya çalışacağız. Etkinlik başlar başlamaz, Kahraman’ın radyosunda aşağıdaki adreste yorumlarımızı dinleyebilirsiniz.

http://www.spreaker.com/user/kahraman

“Orijinal Apple, Çakma Ayfon Satacak!” üzerine bir yorum

  1. Haberin başlığı yanlış. Çıkan model çakma değil apple in malzeme kalitesi biraz daha ucuz olan bir iphone modeli sadece.

    Yanıtla

Yorum yapın