Oyuncak nedir? İnternette Oyuncak…

oyuncakOyuncak nedir ? Öncelikle bu soruyla başlamak istiyorum.  Wikipedia Türkçe sayfasında Oyuncağın tanımı şöyle yapılmış.

“Oyuncak, oyun ve oyuncağın tarihi belki insanlık kadar eskidir. İlk çağda mağara duvarlarına resimler çizerken kullanılan taşlar bugünkü boya kalemlerinin ataları olarak oyuncak sayılmaktadır.

Tarihte bilinen ilk oyuncaklar Mısır’lılara aittir. M.Ö. 5. yüzyılda Mısırlı çocukların tahta atlarla oynadıklarına dair arkeolojik bilgiler edinilmiştir…”

Şimdi nerden çıktı bu oyuncak ? Haklısınız arada böyle farklı konulara değindiğimi bilirsiniz.  Küçük kızımında (5 Aylık) oyuncaklarla oynama zamanları yaklaştıkça bu tip arayışlarada giriyorum.  🙂

Gelelim konumuza.  Oyuncaklar bana göre insanların hayal dünyasıdır.  İnsanlar birşeyi hayal ettiklerinde  ilk olarak oyuncaklarını icad eder daha sonrada bunun üzerine yorum yaparak maketlerini ve gerçek hayattaki denemelerini ileri sürerler.

Henüz kimse uçabilmeyi keşfetmeden önce uçakların maketleri yapılamış mıydı?  Her konuda her zaman hayal devreye girer sonrada maketleri ortaya çıkar…

İnternettede biraz bakındıktan sonra http://www.oyuncak.com.tr ‘internet sayfası ile karşılaştım.  Oyuncaklar üzerine kurulmuş bir e-ticaret sayfası.  Kız erkek gibi kategorilerinin dışında tam bana göre dediğim bebek kategoriside yer almakta.  Kızıma henüz bir oyuncak almadığımı itiraf etmek isterim.  Sanırım zamanı geldi. Heleki dişlerinin kaşınmaya başladığı şu günlerde diş kaşıma ürünleriyle ağzına atabileceği fakat yutamayacağı birkaç elastik oyuncak almayı planlıyorum.

“Oyuncak nedir? İnternette Oyuncak…” üzerine 4 yorum

  1. Ne kadar güzel Allah güzel bir gelecek versin çocuğunuza.Bilmiyordum bir çocuğunuz olduğunu blogunuzu rss ime ekleyeli 3 hafta oluyor çünkü.Konu oyuncaktı değil mi? Oyuncak almanız iyi hoş fakat şimdikiler sadece diş kaşıyıcılar 😀 Gelecekte neler seçmeyi planlıyorsunuz? Emin olun bir çocuk için en önemli şey nasıl oyuncaklarla oynayacağıymış? Geçen gün bu konuda bir sohbete kulak misafiri oldum da baya şey kaptım 😀 En iyisini yapmışsınız bu zamana kadar oyuncak düzmemekle 😉 Çok düzmek onun doyumsuzluğunu artırıyormuş.Neyse pedagog mu olsam ne ? 😀 Baya yazmışım uzatmayayım 🙂 Kendimi tutamıyorum yazmaya başlayınca 😀

    Yanıtla
  2. oyuncaklar sizin dediğiniz gibi hayal ürününden meydana gelmiştir yoksa kendiliğinden ortaya çıkmazdı değil mi mesela uçak,bebek,motor,araba gibi bazı oyuncaklar insanlar tarafından yapılmıştır yani hayal ürünüdür neyse fazla uzatmıyım yoksa yazıcamsda yazıcam.

    Yanıtla
  3. bencede oyuncaklar guzeldir hemde cokkkkkkkkkkk ben en cok da bez bebekleri seviyorum ben 12 yasindayim ama hala seviyorum hem sadece oyuncaklari bebekler sevecek degil yaaaaaaaaaaaaa

    Yanıtla

Yorum yapın