Google Chrome Geliyor. Birkaç Fırın Ekmek Lazım..!

tarayiciler Google Chrome’den arada bir sizlere bahsediyorum.  Şuan itibaritle  Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome tarayıcılarını yakından takip etmekteyim.  Özelliklede internet sayfamdaki istatistikler ve diğer birkaç tane internet sayfasının istatistiklerini incelediğimde Chrome’nin sağlam adımlar attığını görmekteyim.

Google Chrome belki Microsoft tarafından pek kale alınmasada yinede bu yazılımın arkasındaki dev itibariyle eminim ki onlarda yükselişini ve yazılım gelişimini takibe almışlardır.  Şuan itibariyle

1.      Internet Explorer      % 71,17
2.     Firefox     % 22,68
3.     Chrome     % 3,89
4.     Opera     % 1,38

İnternet sayfam teakolik.com’daki tarayıcı istatistikleri bu şekilde sıralanıyor.  Bu istatistiklere baktığımız zaman Chrome’nin  Microsoft Internet Explorer tarafından kale alınması yada alınmaması gerektiğine belki karar verilebilir ama birkaç ay öncesine kadar %1 lerde yer alan Chrome tarayıcısı şuan itibariyle bu yarışta bende varım diye bas bas bağırmakta.

Yine başka bir internet sayfasından aldığım istatistiki verilerde ;

1.     Internet Explorer    % 52,95
2.     Firefox     % 36,12
3.     Chrome     % 5,23
4.     Opera     % 3,41

Bir diğer internet sayfası;

1. Internet Explorer     % 58,22
2. Firefox     % 32,07
3. Chrome     % 5,41
4. Opera     % 2,51

Buradaki örneklere baktığımız zaman Google Chrome tarayıcısının 3. lüğe yerleştiğini rahatlıkla görebiliyoruz.  Yani Operayı  solladığı kesin. Fakat % lere bakıp rakamsal bir karşılaştırma yaparsak

Google ‘nin Microsoft Internet Explorer’e kafa tutması için birkaç milyon ekmek yemesi gerektiği ortada…

Yani Google Chrome tarayıcısının kale alınmaması çok normal hatta ona karşı bir savunma pisikolojisinin yada bir sıcak savaşın ortada olmama sebebide rakamsal ifadelerin altında yatabilir.  Yinede aralarında soğuk savaş olduğuna eminim.

Microsoft’un Chrome’ye bakış açısını tam olarak bilmiyorum.  Sadece tahmin ettiğim kadarıyla pekde kale alınacak kadar büyük görülmediğidir.

Yinede arkasındaki büyük güç Google olduktan sonra ne kadar kale alınmasada ne kadar arka planda gibi görünsede Google Ana sayfası üzerinden reklamının yapılması,  Youtube.com gibi sayfalarda logosunun bulunması bu pazarda birkaç fırın ekmek yediğini göstermekte.

Şuan gördüğüm kadarıyla Google Chrome Opera’yı geçti ve Firefox’a kafa tutuyor.  Bende ağırlıkla Firefox kullanıcısıyım fakat henüz Google Chrome’nin beni tatmin etmediğini söylemek isterim. İlerde eğer ki ihtiyaçlarımı karşılar duruma gelirse ağırlıklı olarak Google Chrome’yi kullanabileceğimin sinyalllerinide vermek isterim.

Şuda bir kesinliktir ki…

Google Chrome’nin Internet Explorer’e kafa tutabilmesi için birkaç yüzbin fırın ekmek yemesi gerekiyor.  Fakat şunuda unutmayalım arkasındaki dev Google’nin birkaç milyon ekmek fırını kuracak kadar parası ve gücü var..!

“Google Chrome Geliyor. Birkaç Fırın Ekmek Lazım..!” üzerine 10 yorum

 1. Benim blog sitemde de buna benzer bir istatistik var;

  Internet Explorer % 74,33
  Firefox % 20,16
  Chrome % 3,25
  Opera % 1,08
  Safari % 0,74

  Buradan görüyoruz ki Opera bitmiş.Sanırım Opera artık Opera Mini’ye önem veriyor.Yakında eminim ki Safari Opera’yı sollar.Ayrıca Google Chrome 4.0 sürümü çıktığında herkesin isteklerini tatmin edecek durumda olacağına eminim.

  Yanıtla
 2. Ben google uygulamalarını kullanırken chrome kullanıyorum gerçekten iyi oluyor. Firefox gibi çökmüyor ie gibi yetersiz kalmıyor. Tabi ie 8 ile test etmedim…

  Yanıtla
 3. “Opera bitmiş” diyenler dünyayı kendi web sitelerine giren ziyaretçilerinden ibaret sanıyorlar herhalde, Opera-10 (unite) hızlı, özelleştirilebilen ve kurduğunuzdaki haliyle tüm ihtiyaçlarınıza cevap veren bir tarayıcı.Bunları Mozilla Firefox, Google Chrome, Gnome Galeon, Midori ve internet explorer’i düzenli olarak kullanan, güncelleyen biri olarak söylüyorum.Tabi ki herkesin tarayıcısı kendisine 🙂
  Bu arada söz Golden adlı arkadaşın sitesine de ara sıra gireyim, böylelikle orada burada yorum yaparken daha mesnetli konuşur…
  Unutmayın nerede çokluk,…
  hackerların tercihi Opera!! http://bit.ly/1ah3lB

  Yanıtla
 4. Benim sitemdeki istatistikler de şöyle;

  Firefox 3 – %39
  Internet Explorer 6 – %18.2
  Opera – %9.8
  Internet Explorer 7 – %8.8
  Generic Gecko – %5.9
  Internet Explorer 8 – %4.2
  Google Chrome – %2.2

  Aslında bu istatistikler biraz da siteyle alakalı. Yani hangi alanda daha çok yazıyorsanız sitenizi o tarz kişiler ziyaret ediyor. İşin kötü tarafı ikinci sırayı IE6 nın alması. Sırf bunun için eklenti kurdum. IE6 kullananlara kendi yazdığım bir mesaj gösteriliyor. İnşallah yazdığım mesaj dikkate alınır da IE6 kullanmayı bırakırlar. Firefox zaten eklentilerinden kazanıyor. Eklentileri olmasa belki Opera kullanabilirdim…

  Yanıtla
 5. Chrome bencede çok yetersiz hatta ie6 dan çok farklı değil. Burada bahsedilen tarayıcıların hepsini kullandım ve bence en iyisi ve ne kullanışlısı Opera .

  Yanıtla
 6. Microsoftun durumunu herkes biliyor onun desteği windows.Windows 7’de internet explorer 8 olmayacakmış geçenlerde okudum.Microsoft’un windows’a explorer koyması davalar yüzünden sanırım artık olmayacak.Tabi bunu sadece okumuştum gerçekliğini bilemeyeceğim.Diğer bir durum Firefox.Evet explorer kullanmıyorum ben artık! Ne masaüstünde ne de laptoplarda.Hepsinde google chrome ve firefox yüklü.Normal zamanda firefox kullanıyorum gerek hızından dolayı gerekse “internet explorer bu sayfayı açarken hata oluştu” iletisini görmediğimden dolayı.Ama bazı sayfalar için daha fazla hız gerekiyor.Videolarda falan chrome kullanıyorum.İkisini de seviyorum ama şu an için mozilla daha sıcak kanlı chrome biraz sade kalıyor.
  Google 2010’u chrome için atılım yılı olarak nitelendiriyormuş.Sony laptoplara girdi mi girecek mi? Bilmiyorum ama yine onu da bir blogta okudum 😀 Sony laptopların hangisiydi hatırlamıyorum onlara chrome kurulu olarak sahip olacakmışız.Sanırım google chrome u büyütmekte kararlı ve elindeki imkanlarla eminim yapabilecektir de 😉

  Yanıtla
 7. Explorer , Firefox gibi tarayıcılara yönelik saldırı için pek çok gelişmiş metot ve yazılım mevcut.Ancak opera popüler bir internet tarayıcısı olmadığından bir hedef teşkil etmiyor.Bu yüzdende güvenlik açıklarıyla pek uğraşılmıyor.Bu yüzden bende normal kullanımda opera kullanıyorum.Ancak Webtasarım çalışmaları nedeniyle tüm tarayıcılar Pc’mde mevcut.

  Yanıtla

Yorum yapın