Özelleştirici iyileştirmeleri İle WordPress 4.9 Geldi!

WordPress 4.9 sürümü büyük özelleştirici iyileştirmeleri, kod hata kontrolü ve daha fazlası ile karşımıza çıktı. Taslaklar, kilitleme, zamanlama ve ön izleme bağlantılarının olduğu gelişmiş Özelleştirici akışı sanıyorum ki hoşunuza gidecektir.  Diğer bir yandan, kod sentaks vurgulama ve hata kontrolü temiz ve pürüzsüz bir site yapılandırma deneyimi sağlıyor. Son olarak yeni galeri bileşenimiz ile tema tarama ve değiştirme konusunda iyileştirmeler karşımıza geldi.

Site tasarım özelleştirmelerini taslak olarak kaydedebilir veya zamanlayabilirsiniz. Aynı yazıları taslak yapıp, sürümler arası geçiş yapabildiğiniz gibi, zamanlayarak belirli bir tarihte yayımlamak mümkün. Şimdi ise sitenizin tasarımı ile de bu şekilde çalışabilirsiniz ve istediğiniz zaman yayına geçmesini sağlayabilirsiniz.

WordPress 4.9 ile tasarım kilitleme geldi!

Hiç iki tasarımcının bir projede aynı anda çalıştığı ve birisinin yaptığı değişikliklerin, diğerinin güzelim tasarımını ezdiği oldu mu? Elbette ki karşınıza gelmiştir. WordPress 4.9’un tasarım kilitleme özelliği (yazı kilitlemeye benzer) sayesinde diğer tasarım taslak olarak kayıt edilebilir ve böylece hiç kimse değişiklik yapamaz, çalışmanızı silemez.

Çalışmalarınızı saklamak için bir uyarı

WordPress 4.9 küçük kaydedilmemiş değişikliklerinizi kaydetmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu sayede veri kaybı yaşamıyorsunuz. Görüntüyle ilgili bir probleminiz var fakat CSS kodlarındaki hatayı bir türlü bulamıyorsunuz. CSS düzenleme için sentaks vurgulama ve hata kontrolü ile WordPress 4.8.1 sürümüyle gelen özel HTML bileşeni, hataları kolayca nokta atışıyla bulmanızı sağlıyor. Kodlarınızı her zamankinden kolay bir şekilde tarayabileceğinizi ve hataları çabucak çözebilirsiniz.

WordPress 4.9 ile güvenlik için kum kutusu

Can sıkıcı beyaz ekran. Artık WordPress 4.9 sizi kayıt hatalarına karşı uyaracağı için tema ve eklenti kodunuzda hatalara yer olmayacak.  Bakalım hoşunuza gidecek mi? Diğer bir yandan temalar ve eklentiler üzerinde direkt olarak düzenleme yaparsanız WordPress 4.9 sizi kibarca bunun tehlikeli bir uygulama olduğu yönünde uyaracaktır. Bir sonraki güncellemede üzerlerine yazılıp değişikliklerinizi kaybetmemeniz için kaydetmeden önce dosyalarınızın yedeğini almayı önerecektir.

WordPress 4.9 Yeni galeri bileşeni

WordPress 4.8 ile kuluçkaya giren ortam değişiklikleri en sonunda hayata gözlerini açtı. Artık bileşen yardımıyla galeri ekleyebilirsiniz. Bir tuşa basın, ortam ekleyin, metin bileşeninize ortam eklemek mi istediniz? Basit ama kullanışlı Ortam ekle tuşumuz ile kolayca bileşenin içine direkt olarak görsel, video ya da ses gömün.

Daha güvenilir WordPress tema değiştirme

Tema değiştirdiğinizde bazen temalar konumlarını değiştirebilirler. WordPress 4.9 sürümündeki iyileştirmeler yeni bir temaya geçişe karar verdiğinizde daha kalıcı menü ve bileşen konumlandırma sağlıyor. Ek olarak, yüklü temalar için ön izleme yapabilir ya da yeni temaları indirip, kurup ön izleme yapabilirsiniz. Yayına göndermeden önce ön izleme yapmak gibisi yok.

Geliştiriciler için daha az karışıklık

Yeni bir menü oluşturma adımlarında kafanız mı karıştı? Artık değil! Daha net bir menü oluşturma süreci için kullanıcı deneyimini iyileştirdik. Yeni ve güncellenmiş metinler sizi yönlendirecektir.

Tıpkı PHP API tarafında yaptığımız gibi, özelleştirici JS API üzerinde bir çok geliştirme yaparak WordPress 4.9 sürümünde bir çok acı verici nokta giderildi. Ayrıca yeni temel kontrol şablonları, bir tarih/zaman kontrolü ve bölüm/panel/global bildirimler de cabası. Çekirdekte kullanılmak üzere yeni bir kod düzenleme kütüphanesi dahil ettik, CodeMirror. Eklentilerinizde herhangi bir CSS ya da JavaScript verisinin düzenlenmesi için kod yazma deneyimini geliştirebilirsiniz.

WordPress 4.9 ile MediaElement.js güncellendi

WordPress 4.9, jQuery bağımlılığını ortadan kaldıran, erişilirliği artıran, ara birimi modernize eden ve bir çok hatayı gideren güncellenmiş MediaElement.js dosyasını içeriyor. Eklentilerin ve çeviri dosyalarının detay seviyede yönetilebilmeleri için yeni yetenekler geliştirildi. Ek olarak site değişimi işlemi var olan rol ve yeteneklerin güncellenmesi için daha güvenilir ve uyumlu yollar kullanacak şekilde iyileştirildi.

Birçok değişiklikle gelen WordPress 4.9 sürümünü bugün itibari ile indirip kullanabilirsiniz. Sisteminizde güncelleme uyarısı da gelmiş olmalı. FTP ve Database yedeğinizi aldıktan sonra tek bir tıklama ile sisteminizi WordPresss 4.9 sürümüne güncelleyebilirsiniz.

“Özelleştirici iyileştirmeleri İle WordPress 4.9 Geldi!” üzerine bir yorum

Yorum yapın