WordPress 4.8.3 sürümü Karşımızda!

WordPress 4.8.3 kendinizi ve markanızı temsil etmeniz için birden fazla yol sunuyor. Meşhur CMS sistemimiz WordPress için 4.8.3 sürümü yayınlandı. Sisteminizi şu an itibari ile güncelleyebilirsiniz. WordPress 4.8.3 sürümü bir güvenlik açığını kapatıyor. ve bu güncelleme ile Wordpress ekibi bir güvenlik açığını kapattığını belirtiyor. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakabilirsiniz.

Bir güvenlik güncellemesi olduğunun altını çizerek sisteminizi acil olarak güncellemenizi tavsiye ederim. Güvenlik güncellemeleri sisteminizin iyiliği için çok önemlidir ve hack gibi durumlara maruz kalmamak için en kısa sürede sisteminizi güncellemeniz gerektiğinin tekrar hatırlatalım!

Bazı güncellemeler küçük gözükse de ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak yüzlerce geliştirici tarafından geliştirilerek sisteminizin hem güvenli hem de daha verimli çalışması için yayınlanıyor.

WordPress 4.8.2 ve daha önceki WordPress sürümleri üzerinde, $ wpdb-> prepare () işlevinin potansiyel SQL enjeksiyonuna (SQLi) yol açan beklenmedik ve güvensiz sorgular oluşturabileceği bir sorundan etkileneceği ortaya çıkartıldı. Bu açıklık çekirdeği doğrudan etkilemese dahil, Anthony Ferrara tarafından bildirilen bu açıklığın WordPress 4.8.3 sürümü ile ortadan kaldırıldığını görüyoruz.

Ayrıca WordPress 4.8.3 sürmü, esc_sql () işlevi için davranış değişikliği içeriyor. Çoğu geliştirici bu değişikliğin etkilenmese dahi, yeni güncellemenin geliştiriciler tarafından incelenmesini tavsiye ederim.

WordPresss 4.8.3 ile Değişen Dosyalar;

wp-admin/about.php
wp-includes/formatting.php
wp-includes/post.php
wp-includes/wp-db.php
wp-includes/version.php
wp-content/plugins

Son hatırlatmamızı yaparak sözlerimi noktalıyorum. Güncelleme yapmadan önce muhakkak FTP ve Database yedeğinizi almanız gerekiyor. Aksi takdirde güncelleme sırasında oluşabilecek bir hata yüzünden veri kaybı ortaya çıkabilir ve veya sisteminiz geri dönüşsüz bir şekilde bozulabilir.

FTP ve Database yedeği almayı unutmayın!

Yorum yapın