WordPress 4.8.2 Güvenlik Güncellemesi Geldi!

Meşhur CMS sistemimiz WordPress için 4.8.2 sürümü yayınlandı. Bu sürümün bir güvenlik güncellemesi olduğunun altını çizerek sözlerime başlamak istiyorum. Güvenlik güncellemeleri önemlidir ve hack gibi durumlara maruz kalmamak için en kısa sürede sisteminizi güncellemeniz gerekiyor.

WordPress 4.8.1 ve daha önceki sürümlerinde tespit edilen açıklılar için bu sürüm güncellenmiş olarak karşımıza geldi. 4.8.2 sürümü üzerindeki bazı güvenlik açıkları için çıkartıldı ve beş güvenlik açığı kapatıldı. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakabilirsiniz.

WordPress 4.8 ile yeni özellikler geldi!

Bazı güncellemeler küçük gözükse de ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak yüzlerce geliştirici tarafından sunuluyor. Eski bir dost gibi karşılayacağınız yeni özelliklere merhaba demek için sisteminizi güncelleyebilirsiniz. Bağlantı geliştirmeleri, görseller, ses ve video için üç yeni ortam bileşeni, görsel düzenleme becerisiyle güncellenmiş metin bileşeni ve yakınınızdaki WordPress etkinliklerini haber veren güncellenmiş haberler bölümü karşımıza çıktı.

Görsel bileşeni

Bir bileşene görsel eklemek, herhangi bir WordPress kullanıcısının kod bilgisi olmadan yapabileceği bir iştir. Basitçe bileşen ayarlarınızdan bir görsel ekleyin. Son fotoğraf çekiminizden ya da doğa yürüşünüzden bir fotoğraf ekleyin ve otomatik olarak görüntüleniyor.

Video bileşeni

Bir karşılama videosu web sitenizin marka değeri açısından harika bir kişiselleştirme yöntemidir. Ortam kütüphanenizden herhangi bir videoyu, yeni video bileşeni ile istediğiniz yan sütuna ekleyebilirsiniz. Bunu kullanarak ziyaretçilerinize bir hoşgeldiniz videosu gösterebilir ya da en güncel ve harika içeriklerinizi öne çıkartabilirsiniz.

Ses bileşeni

Podcaster, müzisyen ya da hırslı bir blogger misiniz? Ses dosyanıza bir bileşen ekleme hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ses dosyanızı ortam kütüphanesine yükleyin, bileşen ayarlarına gidin, dosyanızı seçin, ardından işlem tamamlanmış demektir.

Zengin metin bileşeni

Bu özellik şehir merkezinde bir geçit törenini hak eder! Zengin metin düzenleme becerileri artık metin bileşenler için yerleşik olarak mevcut. İstediğiniz yere bir bileşen ekleyin ve hemen biçimlendirin. Liste oluşturun, eğik yazın, hızlıca bağlantılar ekleyin. Yeni elde ettiğiniz biçimlendirme güçlerinizle biraz eğlenin ve işlerinizi ne kadar kısa sürede çözdüğünüze dikkat edin.

Bağlantı sınırları

Hiç bir yazıdaki bağlantıları düzenlemeye çalışırken doğru bir şekilde düzenleyemediğiniz oldu mu? Bağlantıdan sonraki metni düzenlerken bir bakmışsınız hala bağlantının içindesiniz. Ya da bağlantı metnini düzenlediğinizi zannederken dışarı yazdığınızı göreceksiniz.

Her zaman olduğu gibi son hatırlatmamızı yaparak sözlerimi noktalıyorum. Güncelleme yapmadan önce muhakkak FTP ve Database yedeğinizi almanız gerekiyor. Aksi takdirde güncelleme sırasında oluşabilecek bir hata veri kaybına sebep olabilir veya sisteminiz geri dönüşsüz bir şekilde bozulabilir.

Yorum yapın