Panasonic Lumix FT20 İnceleme

Panasonic Lumix DMC-FT20 dijital fotoğraf makinesi su altı fotoğrafçılığı için ideal bir model olarak karşımıza geliyor. Şık bir tasarıma sahip olan Panasonic Lumix DMC-FT20 HD kalitesinde video kaydedebilen ve sağlam bir yapıya sahip olan bir ürün.

Panasonic FT20 su altında 5 metreye kadar kullanılabiliyor. Ayrıca -10 derece soğuğa karşı dayanıklı ve yapılan testlerde 1.5 metre yükseklikten düşmelere karşı tasarlanmış. Hem şık, hem de dayanıklı olan Panasonic Lumix DMC-FT20 dağcılar, ve fotoğrafçılar için ideal bir ürün olarak  kullanılabilir.

Panasonic Lumix DMC-FT20, kumsalda, denizde, bisiklet sporlarında, dağcılık ve hatta sörf gibi birçok noktada gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Su geçirmez yapısı aynı zamanda toza ve kire karşı korumalı olarak tasarlanmış. Aynı şekilde darbelere karşı dayanıklı bir yapıya sahip olan Panasonic Lumix DMC-FT20, her türlü koşulda keyifli anlarınızı ölümsüzleştirecektir.

Yapısına baktığımızda kauçuk bir dolgu malzemesi ve güçlendirilmiş cam ile yapıldığını görüyoruz. Dayanıklı yapısının en önemli özellikleri olarak görülüyor. Ayrıca USB, hafıza kartı gibi girişler için bir kauçuk kapakla suya karşı dayanıklılık sağlanılmış.  Objektifi ise darbe ve şoklara karşı özel bir tamponla korunarak, zarar görmesi engelleniyor.

25mm ultra geniş açıya sahip objektifi, 16.1 mp çözünürlük ve 4x optik zum özelliklerine sahip. Geniş açılı bu lensi sayesinde, doğa, manzara gibi geniş görüş açılarına sahip dinamik manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Elbette ki üzerinde birçok fonksiyon bulunuyor. Bu çekim modları ve fonksiyonları sayesinde panorama çekim, güzel çekim, rötuş yapabilme gibi birçok özelliğe de sahip olabiliyoruz. Aynı zamanda rötuş efektinin özellikle de portre fotoğraf çekimlerinde insan yüzündeki küçük kusurlu noktaları düzelterek, daha güzel görünmesi sağlanabiliyor.

Panasonic Lumix DMC-FT20 dijital fotoğraf makinesi 1280x720p çözünürlüğe sahip ve 30p (NTSC) 25p (PAL) çekim hızında ayrıca MP4 formatında HD video kayıt yapabiliyor. Zum özelliği fotoğraflarda kullanılabildiği gibi video çekimlerinde de 4x optik yakınlaştırma yapabilmekte.

Ön taraftaki ekranı 2.7 inç büyüklüğünde ve akıllı lcd teknolojisine sahip. Bu özelliklerinin yanı sıra Panasonic Lumix FT20 “Lumix Image Uploader” özelliği ile dijital fotoğraf ve video görüntüler YouTube veya Facebook internet sitelerine kolayca yüklenerek anında paylaşılabiliyor.

Boyutları 101 x 58 x 19 mm olan Panasonic Lumix DMC-FT20’nin bataryası ile birlikte toplam olarak 142 gram ağırlığa sahip olduğunu da söylemek gerekiyor.  Oldukça hafif olarak tasarlanan Panasonic Lumix DMC-FT20’yi yanınızda taşımak gayet kolay ve rahat olacaktır. Gövdesindeki kauçuk yapının yanı sıra, alüminyum bir yapı ile üretilen Panasonic Lumix DMC-FT20 darbelere karşı sağlam bir yapısı olduğu görülüyor.

Panasonic firmasının bu ürün için 5 metreye kadar su geçirmezlik ve 1,5 metreden düşmelere karşı garantisi olduğunu da söylememiz lazım. Elbette ki 1,5 metreden düşüp düşmediğine kesin olarak nasıl emin olduklarını bilemiyorum.

Farklı renkleri ile de ilginizi çekecek olan Panasonic Lumix DMC-FT20, hem küçük boyutlara sahip, hem hafif, hem de dayanıklı. Bakalım rakipleri bu özellikler için neler yapacak? Çünkü Panasonic firması Lumix DMC-FT20 ile çıtayı biraz daha yükseltmiş görülüyor.

Yorum yapın