Siber Tehditler ve İşiniz!

Araştırma şirketi B2B International’ın çalışmasına göre, şirketler siber tehditlerle savaşmaya hazır değil. Oysa her 3 BT uzmanından biri artık korunmanın zamanının geldiğine inanıyor.

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab için B2B International tarafından yapılan araştırmaya göre, son iki yıl içerisinde siber tehditler iş yerlerindeki risk faktörleri sıralamasında 1 numaraya yükselmiş durumda. Dünya çapında, 22 ülkede ve 3,300’den fazla BT uzmanının katıldığı araştırmaya göre, ticari risk açığının hızla kapanmasıyla birlikte listenin ikinci sırasına gerilerken, yerini siber tehditler aldı.

Araştırmaya katılanlardan alınan bilgilere göre, listedeki diğer riskler şu şekilde sıralanıyor: Fikir mülkiyetinin çalınması (%31), dolandırıcılık (%26) ve endüstriyel casusluk (%24). Günümüzde data hırsızlığı, dolandırıcılık ve endüstriyel casusluk gibi siber saldırıların yaygınlaştığını ortaya çıkaran araştırmaya göre, işletmelerin %41’nin bu tarz siber tehditlerle savaşmaya hazır olmadığı görülüyor.

Tehdidin Farkında mısınız?

Aynı araştırmaya göre, BT güvenlik çalışanları tehdidin büyüklüğünün farkına varmış durumda. Öyle ki çalışanlar, hedef saldırılara karşı şirket altyapılarını korumayı “hayati zorunluluklardan biri” olarak görüyor. Ve BT çalışanlarının yüzde 52’si, bu dış saldırıların daha da sıklaşacağı konusunda hemfikir.

Anket katılan her üç BT çalışanından biri (33%), er ya da geç şirketlerinin bir siber-saldırıya maruz kalacaklarına inanıyor. Bu saldırılara karşı işletmeleri için, altyapılarını (hizmet birimi, çalışma yeri, mobil şirket cihazları vs) koruma yollarını hazır hale getirmenin tam zamanı olduğuna inanıyorlar.

B2B International, BT müdür ve uzmanlarına, siber silah olarak da kullanılabilen belirli tip kötü amaçlı yazılımlarla ilgili bilgi alıcı sorular da yöneltmiş. Bunun sonucunda; sadece yüzde 27’sinin Stuxnet hakkında, yüzde 13’ünün ise Duqu hakkında bilgi sahibi olduğu ortaya çıkmış durumda. En bilindik düşmanlar, katılımcıların yüzde 31’inin aşina olduğu SpyEye ve ZeuS gibi isimlere sahip olan, kullanıcı bilgilerini çalmak amaçlı dizayn edilmiş Trojanlar.

Hepsini korumak için tek bir konsol…

Şirketlerin siber suçlardan etkili bir şekilde korunması için şirket çapında birleşik güvenlik politikaları uygulamaları ve bütün BT altyapılarını kapsayan tam donanımlı bir sistem kurmaları gerekiyor.

Bu adımları, Kaspersky Lab’in etkili işletme çözümlerini kullanarak kolayca yapmak mümkün. Bu çözümler, önemli ağların (dosyalar ve e-posta sunucuları) ve  Windows, Linux ya da MacOSX  işletim sistemleri altında çalışan iş istasyonlarının güvenliğini garanti altına alıyor. Kurumsal ağlara bağlı akıllı telefonlardaki verileri korumak da oldukça önemli; bunun için Kaspersky Endpoint Security for Smartphone çözümü öneriliyor BT güvenlik altyapısının tümünü kontrol etmek için ise Kaspersky Security Center’ın sağladığı tek bir konsol yeterli.

Kaspersky Lab çözümlerinin siber suçlarla mücadele ederken gösterdiği etkileyici performans herkes tarafından biliniyor. Kaspersky Lab müşterilerinin başarı öyküleri hakkında bilgi almak için “Be Ready for What’s Next” adlı portal ziyarat ediniz: http://www.kaspersky.com/beready/about-us#t3

Hedef saldırılar için öneri bölümü de içeren işçi çalışma sahalarını koruma yollarıyla ilgili daha fazla bilgi için Kaspersky Lab’ın “Be Ready for What’s Next” web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.kaspersky.com/beready

B2B International’in yaptığı araştırmanın tümüne http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın