Pardus ve Ağ kurulumu

Merhaba arkadaşlar Pardus günlerimize devam ediyoruz. Bugün kü dersimiz ağ kurulumu…

Önceki yazımda sizlere Airties Wus200 Wlan kartımızı Pardus işletim sistemine nasıl tanıtılacağını anlatmıştım. Sisteme tanıttıktan sonra bilgisayarımızı yeniden başlattık ve kablosuz ağ bağlantısına bağlanıyoruz.

Ağ ayarlarınız da sorun yok ise üstdeki alanda bağlantılar çıkıyor.

Samba ayarları için sırası ile Pardus / Tasma / Internet ve Yerel Ağ / Samba sekmesine girin.

Yönetici Modu butonun tıklayın. Çalışma grubu adını windows makina ile ağ oluşturacaksanız o ağdaki grubun adını girin. Genelde WORKGROUP olur. Uygula diyip çıkın.

Öncelikle Pardus çubuğumuzun sağ tarafında bir ağ simgesi geliyor onu tıklıyoruz ve

YENİ BAĞLANTI  butonunu tıklıyoruz. Karışımıza gelen ekranda

BAĞLANTI İSMİNİ soruyor. Şirket yazdım ve hemen altında

ESS ID kısmına geldim. Sağ tarafında

TARA butonuna basıyoruz ve Wireless ağları yakalıyoruz. Şirketimizdeki Wireless ağı seçtikten sonra

Kimlik Doğrulama kısmında GÜVENLİK ve PAROLA kısımlarını dolduruyoruz. Şirketimizin Güvenlik şifresini girdim ve  UYGULA butonuna bastım.

Şimdi Ağ kurulumuna başlayabiliriz.

Öncelikle TASMA’yı açıyoruz

ve TASMA içerisindeki Sol menülerden İnternet ve Yerel Ağ ‘ a geliyoruz. Sağ taraftaki pencere PASİF olarak karşımıza çıkacaktır. Çünkü bu ayarları yönetici olarak yapabilme imkanımız var. Sağ pencerenin en altında YÖNETİCİ MODU butonuna basıyoruz. Yönetici şifresini bizden istiyor. Yönetici şifremizi girdikten sonra ekranımız açılıyor ve karşımıza geliyor.

Sağ pencerede…

Çalışma gurubu adını yazıyoruz genelde WORKGROUP olarak Windows makinalarda geçer.  Yazdıktan sonra diğer ayarlara dokunmadan tamam diyerek ağ bağlantımızı kurabilmekteyiz. Eğer bilginiz varsa güvenlik seviyesi ve diğer ayarları ayarlayabilirsiniz.

“Pardus ve Ağ kurulumu” üzerine 4 yorum

 1. Maşallah teo hocam pardus hakkında döktürüyorsun. Bende bi zamanlar kullanmıştım. Bu arada pardusun eski versiyonlarında usb den internete girmek epey zor ve zahmetli bir işti. Şimdilerde nasıl bilmem…

  Onun hakkında da yazabilirsin. 🙂

  Yanıtla
 2. hocam uyanık ve bilgisayarın başındaysanız bir filtre programım var bu aile filtresi fakat bazı zararsız siteleride engelliyor nasıl kaldırıp yeniden kura bilirim söylermisiniz samimi bir insansınız

  Yanıtla
 3. sayli ;

  Filtre programı hangisi ayrıca bilgisayarda administrator hesabına erişebilmekte misiniz? İşletim sisteminiz nedir ? Buradan malesef ki yeterli bilgi olmadan cevap veremem…

  Yanıtla

Yorum yapın