Pisi Linux Nedir?

Pisi linux son kullanıcı odaklı bir dağıtımdır. İsmi kendine özel geliştirilen Pisi Paket Yönetim Sisteminden gelmektedir.

Linux dağıtımlarında programlar herhangi bir kaynaktan indirilip kurmak yerine daha çok gerekli programlar kaynak kodlarından derlenip paket haline getirilerek depolarda tutulur ve dağıtımlar bu paketleri belli bir düzende tutmak ve istediğinde kullanıcılara kolay bir şekilde sunmak için paket yönetim sistemlerini kullanırlar.

Paket yönetim sistemleri istenildiğinde sisteme kurma, güncelleme ve kaldırma işlemlerini gerçekleştirirler. Diğer paket sistemlerine örnek olarak Debian, Pacman, RPM gibi paket sistemleri de mevcuttur.

İşte Pisi de bunlar gibi kendine özgü bir paket yönetim sistemidir.

Pisi Linux kökeni Pardus 2011 dağıtımında ortaya çıktı. Şu anki Pardus topluluk sürümünden bağımsızdır. Onlar Debian paket sistemini baz alarak geliştirmeye devam etmektedir. Pisi Linux ekibi gönüllü bir ekiptir. Herhangi bir kazanç veya gelir modeline sahip bir proje değildir.

Pisi Linux sadece ülkemizde değil yurtdışında da kullanılmaktadır. Toplamda 13 dilde kullanılabilir. Geliştirici gurubunda yabancı geliştiriciler de bulunmaktadır.

Pisi Linux sadece paket yönetim sistemi ile değil başka kendine özgü araçlar da barındırmaktadır.

 • ÇOMAR (Yapılandırma Yöneticisi) (Müdür’den gelen gerekli işlemleri gerçekleştirir.)
 • PiSi (Bir Paket Biçimi) (Özgün bir şekilde kaynak kodların paketleme ve sıralama biçimidir.)
 • Paket Yöneticisi (Paketlerin kurulması kaldırılması güncellenmesi işlevleri bu arayüzden gerçekleştirilir.)
 • YALI (Bir Linux Kurucusu) (Pisi Linux yükleme adımlarını içeren yazılım)
 • Kaptan (Masaüstü özelleştirme aracı)
 • Müdür (Sistemin açılışından kullanıcı ekranının gelmesine kadar olan açılış sürecini yönetir.)

Pisi Linux özel araçları tanımları kısaca bu şekildedir.

Depolar ve yazılımlar geliştirici ekip tarafından sürekli güncel tutulmaya çalışıyor ve bu yönde çok titiz çalışmalar yürütülüyor. Son kullanıcılar bu dağıtımı rahatlıkla kullanabilir.

Dağıtımın masaüstü yöneticisi ise KDE masaüstü yöneticisidir. KDE açık kaynak geliştirilen bir projedir.

Özelleştirilmiş temalarla birlikte Pisi Linux’ta ön yüklü olan masaüstü ortamı KDE Plasma‘dır. 2.0 Sürümünde ise Bu KDE SDDM masaüstü yöneticisi kullanılacaktır. 2.0 sürümü ile daha fazla yenilik olacak ve Pisi Lİnux daha da gelişecek. 2.0 sürümü yapısal yazılımların güncellenmesi ve mevcut sistemlerin güncel diller ile yeniden yazılması gibi işlemler gerçekleştirilecek.

Pisi linux portal adresinden (http://www.pisilinux.org/tr) foruma ulaşabilirsiniz ayrıca sosyal medya hesapları (https://www.facebook.com/Pisilinux) da mevcuttur.

Tek ihtiyacımız olan sizlerin desteği ve ülkemizde daha fazla bilinirliğe ulaşmak ve kullanıcıları daha özgür bir platformda olmasını sağlamaktır. Pisi Lİnux için herkes birşeyler yapabilir yeter ki destek vermek isteyin…

“Pisi Linux Nedir?” üzerine 2 yorum

  • PisiLinux, durdurulan Pardus projesinin yerli araçlarını kullanan ve geliştirmeyi sürdüren devamı olduğunu biliyorum, çünkü Özgürlük İçin Forum Yöneticisi Mehmet Sütçü’nün Ağustos 2015 tarihli iletisini okumuştum.

   Pardus adlı bir dağıtım da var ama anladığım kadarıyla, yalnızca almış olduğu yasal izin ile Pardus adını kullanıyor, inceleyemedim, yeterli bilgim yok.

   Zamanım olmadığı için henüz ilgilenemedim ancak ben zaman bulduğumda PisiLinux kuracağım, çünkü bana göre geçmişte yerli araçları kullanmış Pardus’un devamı şu anda yine aynı yerli araçları kullanan ve geliştiren PisiLinux’tur.

   Yanıtla

Yorum yapın