IBM Verse Nedir? Nasıldır?

E-posta günümüz teknoloji dünyasının eskimeyen, kendini sürekli geliştiren ve en etkili iletişim araçlarından biri haline geldi.

Her gün 108 milyardan fazla e-posta gönderildiğini biliyor muydunuz? E-posta hem iş hayatımızda hem de özel hayatımızda sanal dünyaya açılan birer kapımız, giriş noktamız olarak görülebilir.

Çalışanlar saatte 36 kez e-posta kutularını kontrol ediyor. Beyaz yaka çalışanlarının vakitlerinin yarısı e-postalar ile geçiyor… IBM’in yaptığı araştırmaya göre, önemli bir e-postaya dikkatinizi yönettikten sonra yeniden odaklanmak için gereken zaman 5 dakika!

Bersay sayesinde IBM’den Avrupa Cloud Teknoloji Satış Sorumluları Maurice Teeuwe, IBM Türk Social Satış Lideri Güneş Çağlarcan, IBM Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Yöneticisi Nihal Yanmaz ve IBM Türk Kurumsal İletişim Lideri Ünsal Köşlü ile tanışma fırsatı yakaladım.

IBM Verse’yi de bu sayede en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatım oldu.

IBM Verse, iş dünyasında kullandığımız sosyal araçları daha akıllı hale getirme fikrinden yola çıkan bir ürün olarak karşımıza geliyor. Sistem e-postalarınız, takviminiz ve kişilerinizi kullanım alışkanlıklarınız ile birleştirerek bir algoritmadan geçirip, yeni bir e-posta deneyimi sağlıyor. Üstelik bu deneyimi yeni bir sosyal iş çözümü olarak bizlere sunuyor.

IBM Verse sayesinde e-posta hesabınızı kontrol ederken, şirket içerisinde oluşturulan (ya da var olan) sosyal mecra hesaplarını da entegre bir şekilde karşınıza getirerek, iletişim halinde olduğunuz kişilerle farklı bir deneyim yaşatıyor.

Toplantılarımız, e-postalarımız, kişilerimiz ve kullanım alışkanlıklarımız IBM Verse üzerinde yer alıyor.

Şirketlere şirket içi bir sosyal e-posta çözümü sunduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Yazılımın e-posta üzerine inşa edilen uygulamaları, iş hayatımızı ve iş akışımızı daha düzenli ve daha verimli bir hale getirmiş durumda.

Ayrıca kullanıcının aldığı her kararı aklında tutarak analitik çözümler sunabiliyor. 

Kurumsal bir yapı gibi karşımıza çıksa da, sosyal ağ mantığı ile tasarlandığı için kendi sosyal ağınız için de kullanabilirsiniz.

[kirmizi]IBM Verse; kişilerin bağlantı ve iletişim kurmaları, doğru kişileri ve bilgileri kısa bir sürede bulmaları için yeni bir yöntem sunmak üzere yerleşik analitiği ile yenilikçi bir mesajlaşma çözümü sunuyor.[/kirmizi]

Hizmet olarak sunulan ve yazılım olarak bulut altyapısı kullanan IBM Verse, kullanıcıların işlerine öncelik vermelerine, çalışma deneyimlerini kişiye özel bir hale getirmelerine olanak sağlıyor. Bu noktada e-postalarla daha az, asıl işleriniz ile daha fazla vakit geçirebiliyorsunuz.

Kısacası iş verimliliğini artıran ve e-posta karmaşasını ortadan kaldıran bir sistem…

[sari]IBM Verse üzerinde asıl önemli olan işiniz ve topluluğunuza odaklanmak. IBM’in belirttiğine göre IBM Verse ile e-postalar için harcanan zamanın %30’u artık başka amaçlara kanalize edilebiliyor. [/sari]

Türünün ilk örneği olan bu platform, e-posta, sosyal iletişim, analitik ve mobil olanakları tek bir çalışma ortamında bizlere sunuyor.  IBM Verse, sizin için önemli olan iletileri tespit edip, toplantılara ve görevlere dikkatini yoğunlaştırmayı amaçlıyor.

IBM Verse’nin bir diğer dikkat çekici özelliği ise arka planda çalışan algoritmaları ve bu algoritmalar üzerinde otomatik olarak yapay zeka kullanıp, en acil bilgilerinize öncelik veriyor.

E-posta üzerinde bir iş yönetim platformu olarak da düşünülebilir. Verse, çalışan katılımları sağlamak üzere belirli bir göreve ya da projeye dahil olan kişiler ve ekiplerle ilgili kapsamlı bir bağlam oluşturabiliyor. Bu sayede  çalışan profillerini görsel hale getirmek, kişiler ve ekipler arasındaki ilişkileri anlamak, proje ve görev atamalarını daha etkin bir biçimde izlemek ve yönetebilmeyi ortaya çıkıyor.

Yandex’in Rusça versiyonunu kullananlar hemen hatırlayacaktır. IBM Verse’nin alt kısmındaki takvim özelliği sayesinde Takvim artık açılış sayfasının altında yer alıyor. Bu sayede takviminiz sürekli ön planda ve toplantı kaçırma korkusu da tarih oluyor diyebiliriz. Ayrıca bu bölümde kullanıcılar takvim üzerinde kaydırma yaparak, hızlı bir şekilde toplantı planlayabilir veya “Toplantıya Katıl” butonuna basarak hızlı bir şekilde katılım sağlayabilirsiniz.

IBM, daha Google ortada yokken, mail hizmeti veriyordu. Bu hizmeti efsanevi “Lotus Notes” isimli yazılımıyla 26 yıl önce bizlere sunmuştu. O zamanlar şirket içerisine kurulan sunucular üzerinde Lotus yazılımları çalışıyordu. Bu yazılım ile çalışanlar kendi aralarında birbirlerine mesaj gönderebiliyor, ortak çalışabiliyor, ortak takvim ve adres defteri paylaşımları yapabiliyorlardı.

Lotus Notes dünyanın en büyük yazılımı haline gelmişti.

Günümüz teknoloji dünyasında eski bir çalışan değilseniz, Lotus’un efsanesini duymamış olabilirsiniz.

Ancak IBM Verse ile yepyeni bir dünyaya bakıyoruz. IBM Verse, sosyal medya ile entegre bir hale getirilmiş, günümüz teknoloji dünyasına adapte olmuş bir yazılım!

Çıkış noktası ise e-posta, sosyal medya, ortak çalışma, analitikler, güvenlik, bulut bilişim ve mobil platformlar birleştirilerek daha hızlı, daha güvenli ve daha performanslı bir sistem kurmak!

Bugün Gmail, Microsoft Exchange ve diğer sistemlerin en büyük sorunu ve yetersizliği aslında yukarıda saydığım tüm bu platformların birleştirilmesi noktasında ortaya çıkıyor.

IBM Verse’nin en önemli farklılığı ise analitik değerlendirme, mobil ve sosyal medya gibi kavramları öğrenmesi, yapay zeka ile bir araya getirerek bizlere daha verimli çalışma ortamı sağlaması.

Acaba IBM, Lotus Notes’in o şatafatlı günlerine “IBM Verse” ile geri dönebilecek mi? Ben beğendim, umarım Gmail’in tekelinden beni kurtarabilir. Yandex kurtaramadı… Bir de IBM Verse ile çalışma hayatıma farklılık katmayı planlıyorum.

Yorum yapın