PDF Fiyat Listesini Excel’e Aktarmak

Excel listelerinin PDF olarak gönderilmesi en uyuz olduğum durumdur. Hele ki bir işletme sahibi / çalışanıysanız, o listenin XLS formatında gelmemesi adama saç baş yoldurur.

Diyelim ki üreticiden yeni bir fiyat listesi gönderildi ve PDF dosya formatı ile geldi. Bu formatı bir dakika içerisinde XLS yapabileceğinizi söyleseydim?

ABBYY Fine Reader ile aslında bu iş çok basit…

Kullandığınız PDF görüntüleme yazılımı size yardımcı olamaz, çünkü PDF içindeki tabloları kopyalayamaz! Sonuçta ya her şeyi elle tekrar yazmanız gerekir veya tek tek hücreleri Excel tablosuna yapıştırarak çok zaman kaybedersiniz…

[kirmizi]PDF içerisindeki tablo yapısını ABBYY FineReader 12 kullanarak uygun şekilde Excel’e aktarabilirsiniz.[/kirmizi]

Birinci adım

FineReader programını çalıştırın. “Araçlar” / “Seçenekler” menüsünü seçin, açılan pencerede “Kaydet”/ “XLSX” sekmesinde “Sayısal değerleri sayılara dönüştür” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Bu seçenek, elde ettiğiniz MS Excel dosyasında tüm sayıların oluşturacağınız formüllerde kullanılacak şekilde sayılara dönüştürülmesini sağlar.

İkinci adım

FineReader’da orijinal PDF fiyat listesini açın. Otomatik olarak tanıma yapılır. FineReader’ın tablo yapısını doğru şekilde algıladığından emin olmak için kontrol edin. Gerekiyorsa üzerinde düzeltmeleri yapın.

Dosyayı kaydedin (kaydet butonu ile) veya sonuçları doğrudan (gönder butonu ile) MS Excel’e aktarın ve kendi formüllerinizi kullanarak, üreticinin fiyatlarından kendi fiyatlarınızı oluşturun…ü

İşlem tamamdır! Artık fiyatlara istediğiniz formülü girip, istediğiniz gibi değişiklik veya ekleme yapabilirsiniz.

 

“PDF Fiyat Listesini Excel’e Aktarmak” üzerine 3 yorum

  1. FineReader 8’den beridir kullanırım bu programı. OCR konusunda en başarılı uygulama. Ancak 12’ye kadar olan versiyonları cidden çok sıkıntılı. En güzeli bana göre hala 8. Alışkanlık mıdır bilinmez ancak bana göre hala değişilmez versiyondur. 12’de diğerleri arasında en başarılı olanıdır. Basit ancak incelikler için çok fazla vakit geçirmeniz gereken bir tool.

    Cevapla

Yorum yapın