PlayStation Vita satışları, Dünya Çapında 1 Milyon 200 bini Aştı

Sony’nin yeni nesil taşınabilir eğlence sistemi PlayStation®Vita (PS® Vita) satışları, Kuzey ve Latin Amerika, Avrupa ve PAL bölgelerindeki lansmanların etkisiyle birlikte dünya çapında birim bazında 1 milyon 200 bini geçti. Hızlı satışlar, Sony’nin oyunun kurallarını değiştiren yenilikçi sistemine olan güçlü talebi açıkça gösteriyor. Ayrıca, yazılım satışları da canlılığını koruyarak, hem perakende satış noktalarında hem de PlayStation® Network üzerinde 2 milyon adedin üzerine çıktı.  

Sony, PlayStation®Vita (PS® Vita) taşınabilir eğlence sisteminin dünya çapındaki satışlarının 26 Şubat 2012 tarihi itibariyle 1 milyon 200 bin birimi aştığını açıkladı. PS® Vita satışlarında, 17 Aralık 2011 tarihinde, Japonya, ardından da Hong Kong, Tayvan ve Güney Kore’de gerçekleştirilen lansmanlar ile büyük bir ivme yakalanmıştı. Kuzey ve Latin Amerika, Avrupa ve PAL bölgeleri ile Singapur’da 22 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen son lansman ise beklentileri de aşarak dünya çapında 1 milyon 200 bin adedin üzerine çıktı ve PS® Vita’yı dünya çapında mutlaka sahip olunması gereken taşınabilir bir eğlence cihazı olarak sağlam bir konuma oturttu. Gerek perakende satış noktalarında gerekse PlayStation® Network üzerinden gerçekleştirilen yazılım satışları da dünya çapında 2 milyon adedi aştı.

Sony Computer Entertainment Inc. Başkanı ve Grup CEO’su Andrew House konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “PS® Vita, en üst düzeyde taşınabilir eğlence deneyimi sunacak şekilde tasarlandı ve gerek müşterilerden almaya devam ettiğimiz olumlu geri dönüşler gerekse PS® Vita’nın yakalamış olduğu satış hızından son derece mutluyuz. Pazar cevabını verdi ve gerçek dünya bağlamında zengin oyun deneyimi ve sosyal bağlanabilirliğin devrim yaratan bileşimini sunabilecek kapasitede mobil cihazlara yoğun bir talep olduğunu net şekilde gördük. Elde ettiğimiz bu ivmeyi korumak için en iyi oyun ve serilere PS® Vita üzerinde de erişilebilmesini sağlamak üzere üçüncü parti geliştirici ve yayıncılar ile yakın temas içinde çalışıyoruz. 2012 yılının geriye kalan bölümünde de, yazılım yelpazemizde dünyanın dört bir yanındaki herkes için özel bir şeyler olacak.”

Mobil oyun ve eğlence deneyimi yeniden tanımlandı

Mobil oyun ve eğlence kategorisini yeniden tanımlayan PS® Vita, bugüne kadar üretilen herhangi bir taşınabilir oyun sistemi için belirlenen en yüksek standartlar ile zengin ve kullanıcıyı saran bir deneyim sunuyor. Çift analog kontrol, nefes kesici 5 inç (16:9), 960×544 piksel, yaklaşık 16 milyon 770 bin renk, organik ışık yayan HD (OLED) çoklu dokunmatik ekran, güçlü dört çekirdek ana işlemci/grafik işlemci, dokunmatik arka yüzey, hareket sensörleri, dahili mikrofon, ön ve arka olmak üzere çift kamera ile donatılan PS® Vita, taşınabilir eğlence sistemlerinde son noktayı temsil ediyor. En üst düzey oyun deneyiminin yanı sıra Wi-Fi ve 3G ağ bağlanabilirliğine ek olarak, çeşitli uygulamalara da sahip olması ile PS® Vita, kullanıcıların, nerede olurlarsa olsunlar, arkadaşları ile “karşılaşmaları,” “temasa geçmeleri,” “keşfetmeleri,” “paylaşmaları” ve “oyun oynamaları” için sonsuz olanak yaratıyor.

Şu anda sırasıyla Kuzey ve Latin Amerika, Avrupa ve PAL bölgeleri ve Japonya’da* erişilebilen, SCE WorldWide Studios’un sunduğu EA SPORTS FIFA Football, Ultimate Marvel vs Capcom®3 from Capcom, UNCHARTED™: Golden Abyss, WipEout® 2048 ve Escape Plan’ın da aralarında bulunduğu 25 yazılım ve halen geliştirme aşamasında olan 70’in üzerindeki uygulama ile PS® Vita, dünya çapında yakaladığı ivmeyi sürdürmeye hazır.

Sony, PS Vita’yı gelecek nesil taşınabilir eğlence platformu olarak desteklemek için aktif şekilde çalışırken taşınabilir oyun pazarını genişletmeye yönelik çalışmalarını da sürdürecek.

“PlayStation Vita satışları, Dünya Çapında 1 Milyon 200 bini Aştı” üzerine bir yorum

Yorum yapın