Plesk Kullanımı -2

Tekrardan merhaba arkadaşlar Plesk kullanımı makaleme devam ediyoruz.

REGISTER ;

Domain kayıt etmek için plesk’inizi Myplesk.Com yani plesk’in web sitesine yönlendirme işlevi diyebilirim. Yeni bir domain kayıt etmek için kullanılır. Genelde bu tip işleri hosting firmanız halleder. Host firmanız plesk’i satın alır kurar ve reseller, virtual host gibi hizmetlerle kullanıcıya sunar.

Ör : Internet Sahibi Host firmasının bana sponsor olarak sağladığı şuan kullandığım plesk…

Myplesk.Com adreside domain satıyor yani Plesk’in üreticisi sadece kontrol paneli hizmeti vermiyor aynı zamanda host ve domain register hizmetleride sağlıyor. Gerçi zaten buna gerek yok piyasada Internet Sahibi , Turkticaret gibi firmalardan host ve domain alabilirsiniz. Uzaklara gidip ingizlizce teknik destekle uğraşmanıza gerek yok 🙂

MYPLESK.COM ;

Yine bu sekmede de yukarıda anlattığım gibi Plesk’in üreticisinden domain transferi, domain kaydı yada sertifika satınalma işlemleri yapabilirsiniz.

BUY PICTURES ;

Kısaca resim satınalma şimdi ne demek bu diyenleri duyar gibiyim. Evet bildiğiniz resim Plesk ‘in bir başka hizmeti Orjinal ve Lisanslı olarak resim satıyor. Aslında Plesk anlaşmalı olduğu bir internet sitesine sizi yönlendiriyor. Şimdi diyeceksiniz ki ben internetten indiririm resimlerimi 🙂 Herkes indiriyor zaten fakat buradaki resimler biraz daha farklı özel olarak katagorilendirilmiş ve yüksek çözünürlükte resimler. Ayrıca telif hakkını size veriyorlar mı tam bilmiyorum. Yani yasal bir yolla resim satın alıyorsunuz.

fotoalia.JPG Nasıl ki bayramlarda eskiden gibip 0,50 YTL ye (500 bin E.TL ) kartpostal alıp sevdiklerimize gönderiyorsak bunu teknolojinin ilerlemesi ve şimdiki durumu olarak düşünün internet üzerinden resim satın alabiliyorsunuz. Sonrada sevgilinize E-Posta gerçi eskiden bunun adı Mektup’tu zarfın içine koyar sevdiklerimize gönderirdik. 0,50YTL – 1 YTL civarında para verip alırdık … Şimdi kimsenin gönderdiğini sanmıyorum artık internette e-mail atıyorlar..

İnternetten de indirebilirsiniz fakat bu kadar yüksek çözünürlükte ve kalitede resim bulmak zor ..

İşte paketleri ve fiyatlarına bu adresten bakabilirsiniz.
Fotoğraflar S, M, L, XL olarak farklı çözünürlükte alınabiliyor.

  1 credit ($ 1.00) 693 x 693 (0.5 MP), 9.6 ” x 9.6 ” @72 dpi
  2 credits ($ 2.00) 1378 x 1378 (1.8 MP), 4.6 ” x 4.6 ” @300 dpi
  3 credits ($ 3.00) 1924 x 1924 (3.5 MP), 6.4 ” x 6.4 ” @300 dpi
  4 credits ($ 4.00) 3307 x 3307 (10.4 MP), 11.0 ” x 11.0 ” @300 dpi
  100 credits ($ 100.00) 3307 x 3307 (10.4 MP), 11.0 ” x 11.0 ” @300 dpi

Tam olarak bilmiyor ama XL lisansı ile resmi alırsanız poster olarak bile kullanabilme hakkını size devrediyorlar. Yani kendi malınız oluyor..

Bu günlükte bu kadar arkadaşlar yarın Plesk Kullanımı -3 makalemde Backup alma ve diğer işlerden bahsedeceğim.

“Plesk Kullanımı -2” üzerine 2 yorum

  1. bu plesk nasıl kullanılır ayrıntılı veye resimli bir anlatım bulabilirmiyim zira boyumdan büyük bir iş yaptım host ve domain satın aldım ama hiç bir şey eklıyemiyorum ekleme ve sayfa düzen işleri plesk ten yapılacak dediler ama benim plesk kullanmayı bilmediğimi bilmiyorlardı bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz yada olabilecek birisi varmı şimdiden teşekkürler

    Yanıtla
  2. Acil YARDIMMMMM
    Oceanic arkadaşımızında dediği gibi eklenecek 20 adet resmi ve adres telefonu siteye yükleseniz.İnanın kafayı sıyırmak üzereyim..Gönderdiğim mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

    Yanıtla

Yorum yapın