Realtek RTL8101E Etnernet Kartı Windows 7 Update Sürücü Problemi.

Geçenlerde dizüstü bilgisayarım Toshiba A210-19D üzerinde Windows 7 güncellemelerini aldım. Realtek kartım için yeni bir sürücünün isteğe bağlı olarak Windows Update’ye yerleştirilmişti.  Lan ethernet kartlarım için çıkan güncel sürücüyü Windows Update aracılığı ile sisteme yükledim.

Bilgisayarıma birkaç saniye içerisinde sürücü yüklendi ve birden internet bağlantımın gittiğini gördüm.  Wlan ile bağlanıp “Acaba Update sırasında bir problem mi oldu” diye araştırdım.  Güncelleme başarılı bir şekilde alınmıştı.  Fakat ethernet kartımdan internete bağlanamıyordum.

Ağ bağlantılarımdaki bağdaştırıcı ayarlarına baktığımda “Ağ kablosu takılı değil” olarak görmekteydim.  Ethernet kablomu değiştirdim ve tekrar denedim.  Malesef ki  Ağ kartım network’ü görmüyordu.  Windows Update üzerindeki sürücü güncellenmesinden hemen sonra karşılaştığım bu hata için “Aygıt yöneticisini” kontrol ettim.

Realtek RTL 8101E PCI-E Fast Ethernet NIC olarak sistemde kurulu olan ağ kartım

Realtek PCe FE Family Controller olarak değişmişti.

Yeni sürücüde bir problem olduğunu düşündüm.  Her ne kadar ağ kablosu takılı değil desede ağ bağlantısını görmesede denediğim 3-4 ağ kablosuda işe yaramamıştı.

Aygıt yöneticine girip Realtek PCe FE Family Controller olarak gözüken ağ kartımı sağ tıklayıp özelliklerine geldim.  Açılan pencerede “Sürücü” sekmesinde altta “Sürücüye Geri Dön” butonuna basarak eski sürücünün sisteme yüklenmesini sağladım.

Sonuç olarak ağ kartım Realtek RTL 8101E PCI-E Fast Ethernet NIC sürücüsüne geri döndü ve çalışmaya başladı.  Windows Update’ye yerleştirilen yeni sürücüde bir sıkıntı olduğu görünüyor.  Özelliklede driver güncellemeleri Windows 7 işletim sistemi ile birlikte artık Windows Update üzerinden “İsteğe bağlı olarak” alınabilmekte. Fakat bu sürücü problemli olarak sisteme kurulmakta.

Microsoft’a bu durumu bir bug olarak bildirdim. Yetkili arkadaşlar üzerinde çalışırken “Realtek RTL 8101E PCI-E Fast Ethernet NIC” ağ kartına sahip olan kullanıcıların şimdilik Windows Update üzerindeki yeni sürücüyü “Güncelleme Yapmamalarınıtavsiye ediyorum.  Eğer sürücü güncellemesini alırsanız üstte anlattığım şekilde eski sürücünüze geri dönebilirsiniz.  Şimdilik biraz beklemek lazım :)

“Realtek RTL8101E Etnernet Kartı Windows 7 Update Sürücü Problemi.” üzerine 17 yorum

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)