Realtek RTL8101E Etnernet Kartı Windows 7 Update Sürücü Problemi.

Geçenlerde dizüstü bilgisayarım Toshiba A210-19D üzerinde Windows 7 güncellemelerini aldım. Realtek kartım için yeni bir sürücünün isteğe bağlı olarak Windows Update’ye yerleştirilmişti.  Lan ethernet kartlarım için çıkan güncel sürücüyü Windows Update aracılığı ile sisteme yükledim.

Bilgisayarıma birkaç saniye içerisinde sürücü yüklendi ve birden internet bağlantımın gittiğini gördüm.  Wlan ile bağlanıp “Acaba Update sırasında bir problem mi oldu” diye araştırdım.  Güncelleme başarılı bir şekilde alınmıştı.  Fakat ethernet kartımdan internete bağlanamıyordum.

Ağ bağlantılarımdaki bağdaştırıcı ayarlarına baktığımda “Ağ kablosu takılı değil” olarak görmekteydim.  Ethernet kablomu değiştirdim ve tekrar denedim.  Malesef ki  Ağ kartım network’ü görmüyordu.  Windows Update üzerindeki sürücü güncellenmesinden hemen sonra karşılaştığım bu hata için “Aygıt yöneticisini” kontrol ettim.

Realtek RTL 8101E PCI-E Fast Ethernet NIC olarak sistemde kurulu olan ağ kartım

Realtek PCe FE Family Controller olarak değişmişti.

Yeni sürücüde bir problem olduğunu düşündüm.  Her ne kadar ağ kablosu takılı değil desede ağ bağlantısını görmesede denediğim 3-4 ağ kablosuda işe yaramamıştı.

Aygıt yöneticine girip Realtek PCe FE Family Controller olarak gözüken ağ kartımı sağ tıklayıp özelliklerine geldim.  Açılan pencerede “Sürücü” sekmesinde altta “Sürücüye Geri Dön” butonuna basarak eski sürücünün sisteme yüklenmesini sağladım.

Sonuç olarak ağ kartım Realtek RTL 8101E PCI-E Fast Ethernet NIC sürücüsüne geri döndü ve çalışmaya başladı.  Windows Update’ye yerleştirilen yeni sürücüde bir sıkıntı olduğu görünüyor.  Özelliklede driver güncellemeleri Windows 7 işletim sistemi ile birlikte artık Windows Update üzerinden “İsteğe bağlı olarak” alınabilmekte. Fakat bu sürücü problemli olarak sisteme kurulmakta.

Microsoft’a bu durumu bir bug olarak bildirdim. Yetkili arkadaşlar üzerinde çalışırken “Realtek RTL 8101E PCI-E Fast Ethernet NIC” ağ kartına sahip olan kullanıcıların şimdilik Windows Update üzerindeki yeni sürücüyü “Güncelleme Yapmamalarınıtavsiye ediyorum.  Eğer sürücü güncellemesini alırsanız üstte anlattığım şekilde eski sürücünüze geri dönebilirsiniz.  Şimdilik biraz beklemek lazım 🙂

“Realtek RTL8101E Etnernet Kartı Windows 7 Update Sürücü Problemi.” üzerine 17 yorum

 1. Tam olarak benim sorunumun aynısı, böyle bir konu açılmış olması beni çok sevindirdi, zira ethernet kartımın bozulduğunu düşünmeye başlamıştım. Ancak bende sürücüye geri dön tuşu aktif değil. Ne yapmalıyım?

  Cevapla
 2. Windows Update geçmişinize bakın. Son aldığınız sürücü güncellemesini kaldır yapınız.

  Cevapla
 3. Bilgisayarı yeniden başlattım ve dediğiniz eski sürücüye dön tuşu aktifti. Eski sürücüye döndürdüm, adı değişti tıpkı dediğiniz gibi ama hala görmüyor etherneti. Kasanın ethernet girişindeki ışık bir ara seyrek aralıklarla yanıyordu, şimdi ise hiç yanmıyor. Eskiden çalışan driver’ı tekrar tekrar kaldırıp kurdum ama düzelmedi. Anakartım X58-UD3R, daha önceden mevcut olup hala devam eden başka bir problemim daha vardı, belki bununla ilgisi vardır diye anlatmak istiyorum; örneğin internette bir video açtığımda alttaki çubuk tamamen dolmadan video başlamıyor, aynı şey resim açarken de oluyor, normalde resim üstten başlayıp aşağı doğru açılır ama bende bekliyor ve bir anda açılıyor. Bu sorunu pc’yi yeniden başlatarak geçici olarak giderebiliyorum ama her gün 2-3 defa başıma geliyor.

  Ethernet kartım anakartıma entegre ve bozulmuş olma ihtimali yüksek olabilir mi? Bilgisayarı temmuzda almıştım.

  Cevapla
 4. @Ömer
  Malesef ki bakmadan birşey söylemek zor. İhtimaller ise şunlar.

  1. Ethernet kartı arızası
  2. Windows Problemi (driver arızaları)
  3. Türk Telekom Problemleri
  4. Kablo problemi

  Denemenizi tavsiye edeceğim şeyler

  1. Başka bir ethernet kartı takıp deneyiniz.
  2. Windows tekrar kurmayı deneyiniz.
  3. Türk telekom dan kaynaklanan internet problemi olabilir. İnternet bağlantınızı başka bir PC bağlayarak deneyiniz.
  4. Ethernet kablonuzu değiştiriniz.

  Cevapla
 5. İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Bilgisayarın fişini çıkarıp taktım ve düzeldi. Artık etherneti görüyor.

  İkincil olarak bahsettiğim videoların yüklenmesinde meydana gelen sorun hakkında bir bilginiz var mı acaba?

  Cevapla
 6. Merhaba,

  Aynı adaptörden bende de var ve maalesef aynı sorun da. Anakartım ‘Biostar A740G M2+ v6.x’ Başta ben de sorunun kablodan kaynaklandığını düşündüm ama XP’de sorun çıkarmayan kablo Win7’de sorun olmaya başlıyordu.

  Sonra aklıma Windows 7’nin güç tasarrufu özellikleri geldi. Acaba sistem ağ kartını belli bir süre iletişim olmayınca kapatıyor mu diye düşündüm. Bu yüzden aygıt yöneticisinden güç kazancı özelliğini devreden çıkardım ama sorun çözülmedi. Zaten dosya indirirken bile bazen bağlantımı kaybediyordum ya da PCyi yeni açtığımda bile bağlantım olmuyordu.

  Şimdi ne zaman bağlantım kopsa sürücü ayarlarını değiştiriyorum. Örneğin ‘Akış Denetimi’ ni açıp kapatıyorum. Sistem sürücüyü yeniden yüklüyor. Böylelikle ağ bağdaştırıcısına bir nevi ‘reset’ atmış oluyorum. Kısa bir süre sonra bağlantım geri geliyor. Çok can sıkıcı bir yol ama bilgisayarı yeniden başlatmaktan iyidir.

  Ben de kesin çözüm için eski sürücüye dönmek istiyorum ama Windows Update güncellemesinden sonra çözüm olur düşüncesiyle sürücüyü 2 kez daha güncelledim. Dolayısıyla bir önceki sürücüye dönsem bile sorunum devam edecek. Sistem ilk yüklendiğindeki sürücüye nasıl dönebilirim? Ayrıca sistem geri yükleme özelliği kapalı. Teşekkürler…

  Cevapla
 7. @Berkay

  Sorunu çözdüm. BIOS ayarlarında grafik kartı haricindeki PCI Express slotları için enerji tasarrufu ayarlarını değiştirdim. Uzun süredir kopma yaşamadım.

  Cevapla
 8. arkadaslar bana yardim edin lutfen !! kablosuz baglantiya baglanamiyorum wirlessi bulamiyor kabloyu baglayinca oluyor ama kablosuz olmuyor ag kablosu var diyo gosteriyor ama wirless olmuyor ne yapmam gerekiyor? pc vostro 3300 dell.

  Cevapla
 9. Sürücü yazılımını kaldırıp yeni baştan kurdum. Güç Yönetimi bölümündeki Güç Kazancı için bilgisayarı kapatsın seçimini kaldırdım. Gelişmiş bölümünden Yeşil Etherneti devre dışı bıraktım, ayrıca 20 mbps internetim olduğu için mantıken Hızlı-İkili değerini 100 mbps Tam İkili olarak seçip bilgisayarı yeniden başlattım. Tam üç günlük boğuşmanın sonunda en az yirmi defa yapıp da içlerinde en mantıklı bulduklarım bunlar, nasıl çözdüğümü ben de bilemiyorum, bir daha Realtek Ethernet kartı mı? Tövbeler olsun. Bundan sonra anakart satın alırken Ethernet kartının asla Realtek olmamasına özen göstereceğim.

  Cevapla
 10. Herkes aynı şeyi söylüyor”ethernet kartı arızalı”
  Hiç alakası yok arkadaşım kafadan sallamakla olmuyor.
  Ben aynı bilgisayara linux hard diskini taktığımda sorunsuz bağlanıyor.
  Demek ki windowsla ilgili bir sorun var.
  Bu konuda araştırmak gerek.

  Cevapla

Yorum yapın