Reeder II E-Kitap Okuyucusu İnceleme -1

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Reeder2 e-kitap okuyucusundan bahsetmek istiyorum. Yaklaşık 2 haftadır kurcaladığım Reeder2’nin bir önceki versiyonunu sizlere tanıtmıştım. Şimdi ise yeni versiyonu Reeder II ‘den bahsedeceğim. Cihaz kutusunu açtığımız zaman karşımıza Reeder2 çıkıyor. Hemen altındaki bölmede ise Reeder2 için güzel bir kılıf konulmuş, bunun yanı sıra usb bilgisayar bağlantı kablosu ve adaptörünü görmekteyiz. USB bağlantı kablosu hem bilgisayar bağlantısı için hem de adaptör bağlantısı için kullanılmakta.

Cihazımızın ön yüzünde 6 inçlik kapasitif Spix ekran mevcut. Bu ekran e-ink dediğimiz elektronik mürekkep teknolojisine sahip. Bir bilgisayar, monitör yada tablet ekranı gibi değil. Bu tarz ekranlar uzun süreli kullanımda ve dikkatli baktığınız zaman yaydıkları fotonlar sayesinde gözlerimizi yorar. Reeder2’nin ekranı ise e-ink teknolojisine sahip ve gözümüzü yormadan rahatlıkla bir okuma sağlayabilmekte. E-ink teknolojisinin tek negatif yanı karanlıkta maalesef ki ekranı görememenizdir. Ekran e-ink teknolojisine sahip olduğu gibi kapasitif dokunmatik özelliği de mavcut. Bu sayede ekranı ufak dokunuşlarla kontrol edebilmektesiniz.

Ekranımızın hemen altında kontrol tuşları konumlandırılmış. Geri tuşu, otomatik ilerleme tuşu, arama tuşu, menü tuşu, ses tuşu, ileri ve geri tuşu ile cihazı kontrol edebiliyoruz. Tuşlarımız önceki modelinde olduğu gibi yerleştirilmiş. Tuşlarımızın hemen altında ise Reeder II logosunu görmekteyiz.

Cihazımızın üst tarafına baktığımız zaman slide şeklindeki açma kapama tuşunu görmekteyiz. Bu tuşu kenara çekip bıraktığımızda cihazımız açılıyor. Cihaz açıkken ise bizden cihazı kapatmak, beklemeye almak gibi seçenekler de sunmakta. Kapatmaktansa her zaman beklemeye almayı tercih etmişimdir. 🙂 Cihazı kapalı konumdayken açmak için birkaç saniye tutmanız gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Açma kapama tuşunun hemen yanında şarj ve bilgisayar bağlantısı için gerekli olan USB girişini görmekteyiz. Yine cihazımızın üst kısmında hafıza kartı yuvasını ve 3,5mm kulaklık girişi konumlandırılmış. Hafıza kartı desteği sayesinde cihaz hafızasını 32GB’a kadar çıkarabilmekteyiz.

    

Cihazımızın yan taraflarında ve arkasında başka bir tuş yok. Sadece dikkatimi çeken arka kısımda sağ üstteki minin reset deliği. Bu delik sayesinde ufak bir ataç vasıtası ile basarak cihazımızı sıfırlayabilmekteyiz. Ayrıca cihazın alt sol kısmında 2 küçük ses çıkış deliği bulunmakta. Cihaz tamamen plastik bir şekilde tasarlanmış. Hem çok hafif hemde rahat bir kullanım sağlayabilmekte.

Reeder2 ülkemizdeki en popüler e-kitap okuyucularından bir tanesi. İlave özelliklerine baktığımız zaman Rss Reader, Sudoku, Satranç gibi aplikasyonlarla donatıldığını görmekteyiz. Hele ki uzun yolculuklarda sıkıldığınızda yada mola verdiğinizde sudoku ve satranç sizler için iyi bir vakit geçirme oyunu olabilir. Bunların yanı sıra çoklu sözlük, ayraç gibi birçok özelliği de bulunuyor.

Göz yormadan saatlerce kitap okuyabilmektesiniz. Yanınıza 3-4 kitap almaktansa bu cihazla rahat bir şekilde sayahat edebilirsiniz. Üstelik çok hafif.  122x168x8.8mm boyutlara sahip Reeder II’nin ağırlığı 240gram ve birkaç kitap yerine bu cihaz ile kütüphanelerce kitabı içinde barındırabilmektesiniz. Kutudan çıkan deri kılıfı ise tam olarak cihaz için tasarlanmış. Kenarlarında cihazın oturması için tırnaklar mevcut. Kapağı ise bir mıknatıs ile kilitlenebilmekte.

Bir sonraki yazımda Reeder2’yi incelemeye devam ediyorum...

“Reeder II E-Kitap Okuyucusu İnceleme -1” üzerine 2 yorum

Yorum yapın