Samsung Galaxy S4 Geliyor…

samsung-galaxy-s4-olabilirHerkesin merakla ve heyecanla beklediği Samsung Galaxy lansmanına saatler kaldı diyebiliriz.  Lansman “Yeni Galaxy’yi keşfedin!” sloganıyla 14 Mart Perşembe akşamı saat 18:30 – 21:00 arasında Time Square’de Samsung için yeniden düzenlenen tarihi Radio City Music Hall Broadway’inde gerçekleşecek.

Radio City Hall Broadway’den yapılacak olan özel bir çağrı ile yeni Galaxy, Time Square’de meraklıları ile buluşacak. Yeni Galaxy’yi, Amerika ile eş zamanlı görmek isteyenler, 14 Mart’ı 15 Mart’a bağlayan gece saat 02:00’de dakika dakika cnnturk.com.tr adresinden izleyebilecek.

Yapılacak tanıtımdan sonra Galaxy S4 raflarda yerini almaya başlayacak. Özellikle de Galaxy S3 kullanıcılarının merakla beklediği bu canavar beklentileri karşılayabilecek mi?

Sadece Samsung kullanıcıları da değil, büyük ekran tercihi olan herkes gözlerini Samsung’un üzerine çevirmiş ve gelen haberleri merakla okuyorlar. Birçok tartışma forumunda da benzer şekilde kullanıcıların S4’ü beklediğini görüyoruz.

Galaxy S3, Xperia Z ve Lumia 920 gibi modellerden sonra piyasada büyük ekranlı cihazların daha aktif bir rol oynayacağını tahmin ediyorum.

S4 hakkında da son birkaç gündür internette fotoğraflar dolaşmaya başladı. Acaba gerçek mi? Sorusu akıllarda kalıyor.

samsung-galaxy-s4-olabilir3   samsung-galaxy-s4-olabilir2   samsung-galaxy-s4-olabilir

Peki bakalım Samsung’un yeni canavarı Galaxy S4 bizlere neler sunacak?

Tasarımının daha da ince olduğu en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Gelen dedikodular, tartışmalar ve haberlerde daha ince ve daha büyük bir ekranla karşılaşacağımızın ipuçlarını vermekte.

Ekran söylenilenlere göre 5 inç büyüklüğünde. Yani Xperia Z gibi karşımıza büyük ekranlı bir cihaz gelecek. Eğer tasarımı da Sony Xperia Z gibi büyük ekranla uyumlu ve estetik olursa, Xperia Z için sıkı bir alternatif olabilir. Xperia Z 1920×1080 çözünürlük, 5 inç ekran ve 441 ppi gibi yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip bir ürün.  Kısacası görüntü o kadar net ve keskin ki şimdiye kadar ki en iyi ekrana sahip cihaz olduğunu incelemiştim.

Çıkan haberler göre Galaxy S4 ekranı da 5 inç büyüklüğünde aynı zamanda 1920×1080 Amoled ekranı 440 ppi piksel yoğunluğuna sahip olacak.  Hatta bazı teknoloji sitelerinde ekran ppi değerinin 480 olacağı da konuşuluyor! ppi değerinin 440’dan aşağı olmayacağını düşünüyorum. Çözünürlük de muhtemelen full HD olarak karşımıza gelecektir. İyi bir görüntü kalitesini S4 kullanıcıları hak ediyor zaten…

Kısacası Xperia Z almak isteyenlerin şu sıra, acaba Galaxy S4’ü bekleyeyim mi? Sorularına yanıt vermiş olabiliriz.  Elbette ki bunlar birer söylenti.  Xperia Z’den pek de aşağı kalır bir özelliği olacağını sanmıyorum. Sanırım iki cihaz arasındaki en belirgin fark Xperia Z’nin su ve toz geçirmez olması ile ayrılabilir. Bu özellik Sony’e büyük bir avantaj katacaktır.

Kamerası konusunda da yabancı basında birçok söylenti var.  HTC’nin Ultra Pikseli, Lumia 920’nin PureView teknolojisi ve Xperia Z’nin  Bravia Engine2 teknolojilerinden sonra Samsung Galaxy S4’den de Samsung’a özel bir teknolojiyi S4 ile biz kullanıcılara sunmasını bekliyorum. Aksi takdirde rakiplerinden birazcık geri kalacak gibi?

Galaxy S4 üzerinde Xperia Z’de olduğu gibi 13 MP’lik bir kamera olacağı belirtiliyor.  Hatta Sony’e ait olan Exmor RS imaj sensörü de kullanılabileceği belirtiliyor.  Kısacası aşağı kalır bir özelliği olmayabilir. Fakat biz Lumia 920, HTC ve Xperia Z’yi gördükten sonra beklentilerimizi bayağı yükselttik! Sonrasında hayal kırıklığı yaşayabiliriz?

Bir diğer konu da ön kamera, Sony’nin yeni canavarı Xperia Z üzerinde 2.2MP’lik bir ön kamera bizlere sunuldu. Samsung’un bu konuda daha cömert olacağını düşünüyorum.

Samsung Galaxy S4 büyük bir ihtimalle Android 4.1 veya 4.2 işletim sistemine sahip olacak. Orada burada insanlar Android 5 ile gelecek diye konuşuyorlar ama pek inandırıcılığı yok. Çünkü Google tarafında Android 5 için henüz bir tarih belirtilmedi.

Güçlü bir pile sahip olması gerekiyor. Sonuçta 5 inçlik bir ekran sıkı bir enerji tüketimi sağlayacaktır. Aslında akıllı telefonların en çok pil harcayan ve pek bilinmeyen tarafı ekranları… Ekran büyüdükçe pil tüketimi de artıyor. Doğal olarak Galaxy S4 üzerinde en azından 2500 mAh’lık bir pil olması gerektiğini düşünüyorum. Hatırlarsanız S3 üzerinde 2100mAh’lık bir pil vardı. Kısacası 2.000mAh’dan daha yüksek bir pil ile karşımıza gelecektir. Hani beklentiler dedik ya,..

Merak ettiğim bir diğer konu da kablosuz şarj özelliği. Acaba Nokia Lumia’lardaki gibi Samsung Galaxy S4 üzerinde de kablosuz şarj ünitesi olacak mı? Hatta standart olarak kutusuna koyulursa da büyük bir avantaj sağlayacaktır. Artık şarj kablosu derdi çekmek istemiyoruz. Lumia’larda gördüğümüz gibi bir kablosuz şarj ünitesinin Galaxy S4 üzerinde de olması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa ben de çok şey mi bekliyorum?

Güçlü bir işlemciye sahip olacağına kesin gözü ile bakıyoruz. S4’ün 1.8GHz hızında olacağı konuşuluyor. En azından Xperia Z gibi 2GB’lık bir Ram ile karşımıza gelmesi muhtemel…  Sonuçta 2GB’ın altında olacağını düşünmüyorum.  Hafıza konusunda da standart 32 ve 64GB’lık modeller olabilir. Bazıları 128GB’lık bir model olacağını söylese de pek inandırıcı bulmuyorum. Bakarsınız sürpriz yaparlar da 128GB’lık bir S4 karşımıza gelebilir. İşte bu noktada biz kullanıcıların dikkatlerini üstlerine çekmeleri muhtemel…

Bakalım, yarın akşam dananın kuyruğunu Samsung kesecek. Peki sizlerin görüşleri neler?

Yorum yapın