Seagate Backup Plus Fast 4TB Taşınabilir Disk

Veri depolama çözümlerinde yüksek kapasiteli disklerle tanışmaya devam ediyoruz. Bugün sizlere birkaç gündür aktif olarak kullandığım 4TB kapasiteli Seagate Backup Plus Fast’dan bahsetmek istiyorum.

Evet yanlış duymadınız. Tam 4TB kapasitesi taşınabilir disk!

Seagate, depolama konusunda hem küçük hem de dev bir kapasiteye sahip olan Seagate Backup Plus Fast taşınabilir diski ile biz tüketicilerin karşısına çıktı.

Backup Plus FAST küçük boyutlara sahip olmasına rağmen 4TB’lık kapasite ile karşımıza geliyor. En önemli özelliği ise hiçbir harici adaptöre ihtiyaç duymadan USB üzerinde çalışıyor olması!

Taşınabilir disklerde yüksek kapasitelere çıkılırken güç konusunda da sıkıntılar yaşanıyordu. Birçok 2,5 inç büyüklüğünde sabit diskte ek güç kablolarına ya da ek USB kablolarına (çift usb) ihtiyaç duyuluyordu.

Seagate’in yeni ürünü Backup Plus Fast’ın herhangi bir ek güce ihtiyacı yok. İhtiyaç duyduğu tüm gücü USB kablosu üzerinden alabiliyor.

Seagate_backup_plus_tasinilabilir (1)   Seagate_backup_plus_tasinilabilir (2)   Seagate_backup_plus_tasinilabilir (3)

USB3.0 destekliyor…

Büyük boyutlarda kapasiteye ihtiyaç duyuyorsanız yedekleme cihazlarınız maalesef ki taşınabilir olmaktan uzaklaşıyordu. Seagate Backup Plus Fast ürününde bu sorunun üstesinden gelinmiş oluyor. Ayrıca performansından da memnun kalacağınızı düşünüyorum. Diğer taşınılabilir disklere nazaran, çok hızlı bir veri depolama kapasitesi var!

Yüksek kapasiteye ihtiyaç duyanlar, genelde yüksek boyutta dosyalarıda arşivlerler. Üç, beş hatta 10GB’lık bir dosyayı USB’den taşınabilir diskinize atmak için 30-40 dakika bekleyenlerden misiniz?

USB 3.0 arabirimi ile süper bir hıza erişen Seagate Backup Plus Fast, yüksek çözünürlükte fotoğraf, full hd film gibi yüksek kapasiteli dokümanların aktarımında kullanıcılara kusursuz bir şekilde sağlıyor.

Seagate_backup_plus_tasinilabilir (5)   Seagate_backup_plus_tasinilabilir (6)   Seagate_backup_plus_tasinilabilir (4)

Aynı zamanda boyutları sayesinde yüksek bir kapasite sunarken, kamera çantanızda, sırt çantanızda rahatlıkla taşınabiliyor.

Diskimizin içerisinde Seagate’in özel yazılımları da geliyor.

Backup Plus Fast’ı ilk olarak bilgisayarınıza taktığınızda formatlamaya ihtiyaç duymuyorsunuz. Windows ve Mac işletim sistemlerine destek vererek, dosyalarınızın yedeğini alabilirsiniz.

Disk içerisindeki Seagate Dashboard yazılımı kurarak, sisteminizi otomatik olarak belirli zamanlarda yedekleme imkanı da sunuluyor.

Küçük bir kutu olarak karşımıza gelen Backup Plus Fast ürünü içerisinde 2 adet 2,5 inçlik sabit disk yerleştirilmiş. Backup Plus Fast’un üstünde Seagate logosunu görüyoruz. Kapalı bir kutu olarak gelen cihazımızın USB 3.0 kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz.

Seagate_backup_plus_tasinilabilir (7)   Seagate_backup_plus_tasinilabilir (8)   Seagate_backup_plus_tasinilabilir (9)

Saniyede 240 MB veriyi transfer edebiliyor.

Seagate Backup Plus Fast’ı Samsung Np540U3C Core i7 işlemcili ultabookum üzerinde test ettim. Cihazım hem USB 3.0 desteğine sahip, hem de 256GB’lık Samsung Pro SSD disk ile çalışıyor.

Ekran görüntülerinden de görebileceğiniz gibi 198 MB/sn yazma ve 237 MB/sn okuma hızına eriştim! Aynı zamanda HD_Speed yazılımı ile 240 MB/sn hızında olduğunu görebiliyoruz.

Kısacası 1GB’lık bir dosyayı 4-5 saniye içerisinde cihazınıza transfer edebiliyorsunuz. Cihazdan transfer de bir o kadar hızlı şekilde yapılabiliyor…

Seagate Dashboard yazılımı aynı zamanda “Dropbox” ve “Google Drive” gibi bulut depolama servislerinede erişim sağlayabiliyor. Bu sayede verilerinizi buluta taşımak için de kullanabiliyorsunuz. Seagate Backup Plus’ın önemli özelliği ise iOS ve Android uygulamaları ile mobil cihazlardan Wi-Fi bağlantısı yoluyla dosya gönderilip alabilmesi olarak karşımıza geliyor.

Seagate_Backup_Plus_HD_Speed   Seagate_Backup_Plus_Kopyalama   Seagate_Backup_Plus_Kopyalama_diskten

Kutu içeriğinden iki adet USB 3.0 bağlantı kablosu çıkıyor. Bir tanesi kısa diğeri ise uzun olarak düşünülmüş. Bu sayede uzun kablolarla ya da yetişmeyen kablolarla uğraşmak zorunda değilsiniz! Kullanımınıza göre istediğiniz kablo ile sisteminize bağlayabilirsiniz.

 

Seagate_Backup_Plus_Samsung_Diskler   Seagate_backup_plus_tasinilabilir (12)   Seagate_Backup_Plus_DashBoard_Software

Seagate’e teşekkür etmek gerekiyor! Her şey düşünülmüş! Belki ileride diskin ağırlığı biraz daha hafifletilebilir? Gerçi 4TB’lık kapasiteye ulaşmak için 2 tane 2TB’lık Samsung disk kullanıldığının altını çizmek istiyorum!

Not: Geçtiğimiz yıllarda Samsung’un disk departmanını Seagate satın almıştı. Doğal olarak içerisinden Samsung disk çıkmasını normal karşılayabilirsiniz. Burada altını çizmek istediğim nokta 4TB için 2X disk kullanıldığıdır.

“Seagate Backup Plus Fast 4TB Taşınabilir Disk” üzerine 2 yorum

  1. artık teknolojinin ilerlemesi eskisi kadar şaşırtmıyor. 4 TB değilde 16TB bile olsa artık ilgimi çekmiyor nedense

    Yanıtla
  2. selamun aleykum ben bir tanıtımdan etkilenerek seagate 2.5 luk 4 tb hdd aldım fakat lg 42 lm669s marka tv hdd yi görmüyor. fakat daha önce verbatim 3 tb hdd aldım bozuldu vs.. onun bir yazılımı sayesinde(bu arada yazılımın ismi verbatim mode swich tool) hdd 2 ayrı hdd gibi görünüyor 2tb ve 700gb gibi birşeyoldu tv de görüyor haliyle xp de görüyordu bu programı yeni aldığım seagate 2.5 luk 4 tb hdd de denemek istedim ama hdd yi görmüyor verbatim hddler için yapılmış ben aynı şekilde bu 4tb hdd yi nasıl tv nin göreceği şekilde tanıtırım ayrıca ben HDD formatladım arkadaşımın i3 32gb ssd ve USB 3.0 lı bilgisayarında dosya kopyaladim 22mb ı geçmedi nasıl bu hız artısini sağlayabilir im

    Yanıtla

Yorum yapın