Seagate’in Yeni Depolama Çözümleri

Seagate Backup Plus FastBasın Bülteni – Dünyanın en büyük veri depolama çözümleri üreticisi Seagate, geçtiğimiz hafta Las Vegas’ta düzenlenen CES fuarında tanıttığı yeni ürünlerini Avrupa’da ilk olarak Türkiye’de tanıttı.

Etkinlikte bireysel kullanıcılara yönelik ürünler ile birlikte işletmeler için tasarlanan depolama çözümleri de sergilendi.

Etkinlikte konuşan Seagate Türkiye ve İsrail Markalı Ürünler Yöneticisi İpek Binyıldız, hem bireysel kullanıcılara hem de işletmelere yönelik sundukları çözümlerin sadece donanım olarak değil, yazılım olarak da yenilikçi ve çok güçlü olduklarını söyledi.

Seagate’in taşınabilir disk serilerinden Backup Plus ailesinin yeni ürünleri Backup Plus Fast ve Backup Plus Slim oldu.

İşletmeler için de büyüklüklerine ve yapılan işlemlere göre farklı depolama çözümleri olan Windows tabanlı Windows Server 4-bay NAS ve 1U formunda sunulan 4 ve 8 Bay Rackmount NAS teknik detayları ile paylaşıldı.

Taşınabilir Diskte Kapasite 4TB’a Çıktı

Seagate’in yeni taşınabilir diski Backup Plus Fast, dünyanın ilk taşınabilir 4 TB’lık hard diski oldu.
Mevcut taşınabilir disklere göre iki kat daha fazla kapasite sunan cihaz, hız konusunda da yeni bir rekora imza attı. Backup Plus Fast saniyede 220MB veri aktarımı yapabiliyor. Harici bir güç kaynağına gerek duymadan çalışan 2.5 inç formundaki cihaz, fotoğraf, film gibi yüksek kapasiteli dokümanların aktarımında kullanıcılara kusursuz bir şekilde eşlik ediyor.

Seagate Backup Plus Fast, kullanıcılara masaüstü disk sürücüleriyle aynı, hatta bazılarına göre daha yüksek bir kapasite sunarken, kamera ya da sırt çantasında kolayca taşınabilir bir boyutta. Üstü metal kaplı, kaliteli ve sağlam bir tasarıma sahip olan Seagate Backup Plus Fast, çizilmelere ve parmak izine karşı dirençli.

Seagate Windows Server 4-bay NAS_Gorsel2   Seagate Rackmount NAS   Seagate Backup Plus Slim

Dünyanın En ince 2TB’lık Taşınabilir Diski: Backup Plus Slim

Seagate’in taşınabilir depolama çözümlerinin en yenilerinden biri de Seagate Backup Plus Slim oldu. Dünyanın en ince 2TB’lık taşınabilir diski konumunda olan cihaz zarif, küçültülmüş bir tasarıma sahip.
Backup Plus Slim, USB 3.0 arabirimi ve süper hızıyla en uygun taşınabilir depolama çözümlerinden biri oluyor. Parmak izi ve çizilmelere karşı dayanıklı metal kaplı olan cihazın, kırmızı, mavi, siyah ve gümüş renk alternatifleri; 500GB, 1TB ve 2TB’lık da kapasite alternatifleri bulunuyor.

Yılın Yeniliği: Mobil Cihazları Yedekleme

Backup Plus ailesinin bu yılki yeniliklerinden biri de yazılım tarafında oldu. Mobil yedekleme uygulaması olan Mobile Backup sayesinde akıllı telefonlardaki tüm fotoğraflar, videolar, dokümanlar network ağı üzerinden bu disklere yedeklenebiliyor.
Mobile Backup uygulaması, iOS ve Android tabanlı cihazlarda kullanılabiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar uygulama üzerinden Dropbox ya da Google Drive hesabına da telefonun yedeğini alabiliyor.
Backup Plus ailesinin yeni ürünleri, yeniden formatlamaya gerek duymadan Windows ve Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlar arasında dosya paylaşımı yapabiliyor.

Dashboard Yazılımı ile Yedekleme Çok Kolay

Seagate Backup Plus Slim ve Fast, birinci nesil Backup Plus’ı oldukça popüler hale getiren Dashboard yazılımını da içeriyor. Bu yazılım sayesinde tek bir tıklama ile yedekleme yapılabiliyor. Ayrıca yedekleme işlemi daha sonraki belirlenen bir tarih ve saate de kurularak, otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor.

Dashboard’un en dikkat çekici özelliklerinden birisi de sosyal ağlar üzerinde yer alan hesaplarınızdaki içeriklerin yedeği diske tek bir tık ile alınıyor. Üstelik bu yedek alınırken dosyalar karışmıyor, tüm dokümanlar filtreleniyor. Aynı şekilde, diskte yer alan içeriklerden istediklerinizi de sosyal ağlar üzerine yükleyerek, paylaşabiliyorsunuz.

Backup Plus Slim ve Fast, yeniden formatlamaya gerek duymadan Windows ve Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlar arasında dosya paylaşımı yapabiliyor.

İşletmeler için Depolama Çözümleri

İşletmeler için iki farklı kategoride ürün tanıtan Seagate, kolay ara yüz ve yönetim ile IT yöneticilerinin işlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

4/8-Bay Rackmount

1U raf formundaki çözümlerinde merkezi yedekleme, data koruma ve uzaktan erişim kontrolü özellikleri sunan Seagate, bu kategoride 8 Bay Rackmount NAS ve 4 Bay Rackmount NAS olmak üzere işletmenin büyüklüğüne göre alternatifler sunuyor. Bu kategoride kapasiteler 4 ila 32 TB aralığında ihtiyaca göre belirlenebiliyor.

Windows ve Mac işletim sistemine sahip bilgisayarların verilerini tek bir merkezde toplayan ve yedekleyen bu yeni ürünler, Seagate’in yeni NAS işletim sistemine sahip. Bu işletim sistemi sayesinde depolama merkezine güvenli ve sezgisel web tabanlı ara yüzüyle her yerden kolayca erişilebiliyor. Ofisten, yoldan ya da dilediğiniz her yerden veriler yönetilebiliyor. İşletme içerisindeki tüm personel için kolay merkezi veri yedekleme ve dosya paylaşım olanağı sağlıyor.

Benzerlerine göre fiziksel olarak yarı yarıya daha az yer kaplayan çözümler daha fazla kapasite imkanı sunuyor. Her iki ürünün de donanımında çok kolay biçimde değişiklikler yapılabiliyor. Herhangi bir alet kullanmadan fanlar değiştirilebiliyor, sistemdeki bir diski değiştirmek için sistemi kapatmaya gerek kalmadan disk hot-swap yuvadan çıkarılabiliyor. Ayrıca sistemin güç kaybı zamanlarında kapanmaması için yedek, değiştirilebilir güç kaynağı da bulunuyor.

Windows Server 4-bay NAS

50 kişiye kadar olan ofis ve iş grupları için geliştirilen yeni 4-bay NAS eş zamanlı olarak PC yedeklemelerini tek bir merkezde toplarken, kurumsal network ağlarında erişim, işbirliği ve bilgisayarlardaki güvenli dosya paylaşımı gerçekleştiriyor.

İşletmelerin mevcut Windows IT altyapısını daha faydalı hale getirmek için oluşturulan Seagate Business Storage Windows Server 4-bay NAS, Active Directory dizinleme sistemi ile IT yöneticilerinin işini kolaylaştırıyor. Sisteme bağlı her bir cihazın kontrolü ve erişimi için kullanıcıların manuel olarak giriş yapmasına gerek kalmıyor, mevcut dizin üzerinden kolayca ayarlamalar gerçekleştiriliyor.

Cihazın üzerindeki Windows Depolama Alanı, çoklu diskler üzerinde kopyalar oluşturarak verilerin korunmasına yardımcı oluyor. Windows Depolama Alanı, kullanıcılara en iyi kapasite ve en fazla alanı vermek için yüklenen sürücüleri otomatik olarak yönetiyor. Ayrıca BitLocker şifrelemesi ile izinsiz erişimlere karşı dosya güvenliği sağlanıyor.

Yorum yapın