Lumia, Black (GDR3) Güncellemesi Başladı!

Nokia_Black_Update (1)Windows Phone 8 işletim sistemine sahip Lumia serisi akıllı telefonlar için uzun bir süredir beklenen Microsoft Windows Phone 8 GDR3 güncellemesi dağıtılmaya başlandı.

Lumia Black adı ile yayınlanan yeni güncellemede, başlangıç ekranından tutun da uygulamalara kadar birçok noktada yenilikler bizi karşılıyor.

Windows Phone 8 için yayınlanan yeni güncelleme ile Lumia cihazlarımıza Full HD desteği geldi. Aynı zamanda yeni nesil Lumia cihazlar için 4 çekirdekli işlemciler kullanabilme avantajına da sahip oluyoruz. Ana ekranımızda ise yine yeni nesil geniş ve büyük ekrana sahip cihazlar için 3 karo kullanabilme imkanı geliyor.

Bluetooth Smart desteği, uygulama klasörleri kullanma, gelişmiş ekran teknolojisi, yeni Nokia Camera uygulaması, Beamer veri aktarım desteği, Refocus resim işleme ve RAW fotoğraf desteği öne çıkan yenilikler arasında sıralanıyor.

Not: RAW desteği şuan Lumia 1020 ve 1520 modelleri için geçerli.

Nokia_Black_Update (2)  Nokia_Black_Update (3)   Nokia_Black_Update (4)

Birkaç gündür global çapta dağıtımı başlanan Lumia Black güncellemesi ilk olarak Lumia 925 ve Lumia 1020 cihazlarına geldi. Sonraki haftalarda ise diğer cihazlara tek tek dağıtılmaya başlanacak.

Gelen güncelleştirmeler;

– Microsoft Update 8.0.10521.127
– Microsoft Update 8.0.10492.116
– Microsoft Update 8.0.10517.150
– Microsoft Update 8.0.10512.142

Lumia Black (GDR3) yenilikleri geçici dosyalara müdahale (temp), sürüş modu, arka plan uygulamalarını geri tuşu ile görerek tek tek kapatabilme imkanı, değiştirilebilir bildirim sesleri, Bluetooth iyileştirmeleri, ekran döndürme kilidi, Wifi ile cihaz kurulumu…

Nokia_Black_Update (5)   Nokia_Black_Update (6)   Nokia_Black_Update (7)

Şeklinde devam ediyor. Ayrıca HTML5 özellikli herhangi bir ekrana dosya gönderimini mümkün kılan Nokia Beamer, fotoğrafları sizin için otomatik olarak düzenleyen Nokia Storyteller uygulamalarını da yanında getiriyor.

Elbette ki Nokia Pro Camera ve Smart Camera uygulamalarını birleştiren, Lumia 1020 sahipleri için RAW DNG desteğini getiren Nokia Camera uygulaması da unutmamak lazım!

Şu sıralar Windows Phone 8 işletim sistemine sahip Nokia kullanıcılarının sıklıkla sistem güncellemesini kontrol etmelerini tavsiye ederim.  Özellikle de arka plan uygulamalarını X ile kapatabilme imkanı çok hoşunuza gidecek!

Nokia_Black_Update (8)  Nokia_Black_Update (9)   Nokia_Black_Update (10) 

Beamer uygulamasını güncellemeyi aldıktan sonra denemenizi tavsiye ederim. Kablosuz olarak cihazınızın ekranını televizyon, bilgisayar gibi cihazlarla paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Not: Cihazınızı güncellemeden önce yedeklerinizi alın ve telefon şarjı en azından %50 ve üzerinde olsun! Aksi takdirde sorun yaşayabilirsiniz.

“Lumia, Black (GDR3) Güncellemesi Başladı!” üzerine bir yorum

Yorum yapın