Shift Delete’den İnciler…

Twitter’da dün bir hata bulundu.  Peki sonrasında yaşananları biliyor musunuz? Twitter üzerinde ki bu hata bulunduğu anda incisözlük ve birçok platformu takip ediyordum.  Şimdi başlığa bakıp Shift Delete ile İnci Sözlük ne alaka?  Hele ki Twitter bağlantısı…  Bilgi vererek söze başlamak istiyorum.

Dün Twitter platformunda bulunan bir bug yüzünden Twitter üzerinde hesaplar karıştı bir anda yüzlerce kişiye ulaşan Twitter Bug’ı yüzünden ortalık karıştı. Twitter duruma müdehale etti ve sistemi düzeltti ama işler birçok kişinin okuduğu gibi gelişmedi.  Sizlere bu yazımda Twitter bug’ından değilde farklı bir konudan bahsedeceğim.

Açığı bulan arkadaş İnci Sözlük yazarlarından bilo31 lakaplı kişi. 10.05.2010 tarihinde ve 16:35 – 16:40 arasında bu bug’ı İnci Sözlük okuyucularına açıkladı.  Tam bu sırada haber ShiftDelete.Net’e haber düştü.

10.05.2010 tarinde saat 17:00’da yayınlanan Shiftdelete.net haberinde şu şekilde bilgi verildi.

İşin ilginç yanı ise, bug henüz hiçbir haber portalı tarafından bilinmiyorken ShiftDelete.Net editörleri bug’ı öğrendi ve Twitter’a rapor etti. Bug’ı denemek için CNN’in Twitter hesabını kullandık ve başarılı olduk. Akabinde bug, ilgili yerlere rapor edildi.

Haberin altında bu bug’ın nereden alındığı hakkında bir bilgi yer almıyor.  Editör arkadaş haberi yazarken kendi bizzat açığı denediğini ve Twitter’e rapor ettiğini söyledi.  Tabiki sadece Twitter değil.  Bazı haber kanallarına da bu servis edildi.  Haber de bu güvenlik açığının hiçbir haber kanalı tarafından bilinmediği yazıyordu.

Peki İnciSözlük bir kanal değil mi?

Açıkcası bol bol küfür eden ve stres atan inci yazarlarından biri değilim ve takdir ettiğimi de söyleyemem ama Sezar’ın Hakkı Sezar’a verilmeli.  Bu güvenlik açığını ShiftDelete.Net’den dakikalar önce kendi sayfalarında verdiler. ShiftDelete.Net bu haberi yaparken neden kaynak belirtmedi?

Açık…

Açığı bulan arkadaş’ın Twitter hesabı bloke edildi. Twitter yetkilileri kötüye kullanımı engellemek için bu hesabı bloke edip sistemi düzeltmeye çalışırken açığı duyan arkadaşlar bir güzel yararlandılar.  Bu sayede 100lerce kullanıcı adını bile bilmediği kişiyi Twitter üzerinden takip etmiş oldu.  Açığı ShiftDelete.Net’in bulmadığı kesin.  Haber arasında geçen kelimelere bakarsanız “ShiftDelete.Net editörleri bug’ı öğrendi”  Diye bilgi geçiliyor.

Peki bu açığı SDN editörleri mi buldu?

İnci Sözlük tarafına baktığımızda açığı bulan arkadaş kendini ilan etmiş.  Madem ki SDN editörleri bu açığı ilk keşfeden değiller o zaman neden İnci Sözlük’e bağlantı verilmedi? Bunu hiç doğru bulmadım…

Neden mi?

SDN ‘in de birçok kopyacısı var. Orada yer alan haberleri alıp kendi haberiymiş gibi yayınlayan birçok site var.  Bu sitelere SDN editörleri hemen hemen her ay mail atıp “Bu haber bizden alıntıdır. Altına bağlantı adresi veriniz.”  diye uyarı atıyorlar.  Peki kendilerine yapılan bu harekete karşı tepkisiz kalmazken gerekirse resmi yollara başvuracaklarını söylerlerken neden İnci Sözlük’e bağlantı adresi vermediler?  Neden kendi buldukları bir açık gibi gösterdiler?

SDN takip ettiğim haber ve teknoloji sitelerinden bir tanesidir. Hatta en büyüklerinden biri diyebilirim.  Bu tip bir haberi yapacakken altına bağlantı adresi koyup kaynak belirtmek gerektiğini benden çok daha iyi biliyorlar.  Peki bu yaptıkları ne?

İnci Sözlük tarafı…

İnci Sözlük yazarlarını biliyorsunuzdur.  Ana avrat dümdüz giderler.  Bu güvenlik açığını kendilerinin keşfettiğini yazmış durumdalar.  SDN ile iletişime geçip durumu editörlere bildirmişler.  Editör arkadaşlardan ise şu şekilde bir cevap alınmış.

gördüğünüz gibi bug’ı biz bulduk demedik. bug’ı sizin bulduğunuzu kaynak olarak habere de ekleyemezdik zira kurumsal ortaklarımız bunu gördüğü anda şirket olarak hoş bir durumda olmazdık.

Böyle bir açıklamayı bana gönderselerdi emin olun çok sinirlenirdim.  Ne demek kaynak gösteremeyiz?  Kaynak gösteremeyeceksen haberi yapmayacaksın yada sahiplenmeyeceksin. Tamam böyle bir habere kayıtsız kalınmaz ama haber altına bağlantı adresi vermesen bile “bir internet sitesi yazarlarından …. lakaplı bir editör” diye belirtebilirdi.

Eğer bu doğru ise SDN’e yakıştıramadım.

SDN’in haber anlayışına yayıncılığına sığmayan bir haber eğer bu söylenilenler ve gördüklerim gerçekse SDN’in hem okuyucularına hem de İnci Sözlük yazarlarına bir özür borçlular.  Bunları söylerken İnci Sözlük yazarlarını savunmak için söylemiyorum tabiki.  Onlar ise daha büyük bir ayıp yaparak  SDN forumlarına saldırdılar.

İnci sinirlendiği zaman …

İnci Sözlük yazarları o kadar sinirlenmişti ki tam bu sırada haberin kaldırılmaması ve kaynak gösterilmemesi ile SDN forumlarına saldırıda bulundular.  SDN forumlarına birçok hakaret ve küfür içerikli mesajlar gönderdiler.  Zaten küfürle meşhur bir tayfa ne yapmasını bekliyordunuz ki?  Açığı bulan kişinin kendileri olduğunu idda ederken bir anda SDN’in haberi gelmişti…

SDN’in onları küçümsediğini sanmıyorum.  Küçük de olsa etkili bir kitlesi olduğunu bilmeleri gerekiyordu. Başlarına gelen bu saldırının altından kalkmak için çok uğraştıkları kesin.  Hatta bir ara SDN forumları için yeni üye kaydını kapatmak zorunda kaldı. İnci sözlük yazarları birkaç dakika içerisinde tüm SDN forumlarına saldırarak küfür ve hakaret içerikli mesajlar yayınladılar.  Aslında amaçları belliydi.

Sadece habere kaynak gösterilmesi…

SDN editörleri forumu temizlemek için uğraşa dursunlar dünya da birçok haber sitesi bu güvenlik açığından bahsetmeye başladı.  Kaynak olarak SDN’de dahil birçok site gösterildi.  Tabiki aralarında İnci Sözlük’ü kaynak gösteren haber siteleri de vardı.  İnci Sözlük gibi bir oluşumu açıkcası kaynak göstermek zor bir iş düşünsenize sponsorlarınızdan birisi sitenizdeki kaynağı tıklıyor ve karşısında birbirinin anasına söven bir yazar topluluğu çıkıyor 🙂 Zor iş gerçekten zor iş.

Madem bu kadar zor o zaman hiç haber yapmayacaksın.

Yada haber yapanları kaynak göstermek gibi çıkış noktaları aranabilir.  Fakat iki tarafın yaptığını da doğru görmüyorum.  En azından SDN’in kendine çeki düzen vermesini ve diğer sitelerin nasıl ki onlardan haber çaldıklarında uyarıp bağlantı isteyebiliyorsa en azından İnci Sözlük hakkında küçük bir kelime dahi olsa bilgi verilmeliydi.

İnci sözlük yazarları ise saldırıdan öte bunu ispatlayarak haber kanallarına bilgi vermelerini beklerdim. Yada nazik bir dille bunu SDN editörlerine bildirebilirlerdir. Hatta yönetimine bu bilgi geçilip haberin altına kaynak yazdırılabilirdi. Gerçi haber birkaç dakika içerisinde tüm dünyaya yayınlamışken bunu yapmak zor olurdu.

SDN’in haberi : http://shiftdelete.net/twitterda-buyuk-hata-20506.html

İnci Sözlük : http://inci.sozlukspot.com/

SDN Forum Diğer Ekran Görüntüleri:

“Shift Delete’den İnciler…” üzerine 8 yorum

 1. Shift Delete ‘nin bu tarz olayları ilk defa gündeme gelmiyor. Rezilliklerine rezillik ekleniyor sadece. Bence onları bu kadar ciddiye alıp da sitelerinin hitini arttırıyor olmanız onların işine dahi geliyor. İyi kötü yine reklamlarını oldu işte.

  Yanıtla
 2. SDN yönetimi herşeyden önce şunu idrak etmeliymiş:

  “Kendine yapılmasını istemediğin birşeyi başkasına yapma”

  Yanıtla
 3. Bu gibi durumlar her iki taraf için de can sıkıcı,yalnız shiftdelete kesinlikle kaynak göstermeliydi sonuçta böyle bir haberin zararından çok daha fazla yararı olduğunu herkes tahmin ediyordur.İncisözlük ne yapsa haklı,kibar bir dille de uyarılsalardı aynı pişkin cevabı alacaklardı eminim ki.Reklam ortaklarımız hoş karşılamaz ne demek? Bu nasıl bir egodur? Adını yazmaya çekindiğin sitenin haberini hiç çekinmeden alıyorsunuz ama.Çocuk kandırıyorlar sanki.Habercilik anlayışı bu olmamalı.

  Yanıtla
 4. Yazının başlığı çok konuya çok iyi gitmiş. SDN’nin kaynak göstermeme sebebini anlayabilirim ama bu şekilde haberi kendine mal etmeleri de onların bir klasiği artık kaynak vermeye cesaretiniz yoksa bu haberi de es geçin değerli ortaklarınız bu haber niye yok diye herhalde ortaklıktan çekilmezler.

  Yanıtla
 5. Bir Haber sitesinde twitter açığı isimli haberi okumuştum ve altında kaynak olarak shiftdelete.net vardı. Eğer gerçekten kaynak inci sözlüğe aitse shiftdelete.net e yakışmamış.

  Yanıtla
 6. dün facebookta bi grup gördüm emeğe saygı için arkadaşlarınızı davet edin diyordu konuyla pek ilgili değil belki ama emeğe saygı diyorum en azından Hamza abinin dediği gibi link vermeselerdi de yazının bi kısmında yer alsaydı…

  Yanıtla
 7. Yukarıda belirttiğiniz konu hakkında bizde http://www.gelecekonline.com/metin/bug_twitter_da_istediginiz_kisi_sizi_takip_etsin-3476 de haber yaptık aynı saatlerde. Ancak sizin burada belirttiğiniz bizimde dikkatimizi çekmişti. Direkt haber içerisinde olmasada haber yorumunda benzer konuyu ve benzer şekilde hareket eden siteleri kınayıcı yorum yaptım. Ama daha sonra birçok ziyaretçimizde onların yaptıkları şerefsizliktir size böyle bir yorum yapmak yakışmaz şeklinde mail alınca yorumu silmek zorunda kaldım. Bu olay bunların ilk icraatları değil. Eskiden kaliteli bir ekipleri vardı.

  Yanıtla

Yorum yapın