Şimdide spam yorumlar başımıza çıktı…

Birkaç gündür ev taşıma işleriyle uğraştığım için malesef ki bloguma pek yazı giremedim.  Öncelikle özürlerimi sunarak yazıma başlamak isterim.  Tabi bu süre zarfında bayağı yorum gelmiş bloga.  Her zaman yaptığım gibi tek tek okuyarak onay veriyordum ki birşey dikkatimi çekti.

Spamcılar yine iş başında…

Adamın bir tanesi yorum yazmış  demiş ki ;

spamci

Sistem olarak kulandığım Akismet spam koruması sayesinde spam yorumlardan epeyli kurtulmuştum. Fakat birde bu spam olayını manuele bağlayanlar var. Son zamanlarda bu tipteki yorumlar dikkatimi çekiyordu.

Şimdi diyeceksiniz ki ne var bu yorumda ?

Aslında yorum güzel teşekkür etmiş. Fakat dikkatimi çeken kısmı aynı yorumu aynı isimle ve aynı ip adresiyle 10 farklı yazıma göndermesi..! Sanırım arkadaş birkaç forumda şöyle bir arama yapmış.

Sayfamı Google’de nasıl yükseltirim ?”  yada “Pagerank yükseltme teknikleri nelerdir ?

Birçok forumda bu tip yöntemlere en çok verilen cevaplar  ” Pagerank’ı yüksek olan sayfalara yorum göndermektir. ”  Hatırlarsanız Eylos arkadaşa bu tip bir yazı yazmıştım. Hemen hemen benzer nitelikte  amaç belli bu arkadaş kötü niyetle kullanıyor ayrı mesele…

İyi güzel arkadaşım gelmişsin yorum yazmışsın tamam yorumunu onaylarsam 50-100 tıklama alırsın google backlik olur vs… Tamam da bari suyunu çıkartma be dostum.  Haksız mıyım ? Geldin siteye hiç yazıyı bile okumadan “Çok güzel olmuş”, “Teşekkürler” gibi bir cevap yazmış gitmişsin suyunu çıkartıp 10 tane yazıyada aynı yorumu gönderme bari. Yok yok bu işin suyunu çıkartmak lazım.  Arkadaş bu konuda uzmanlaşmış…

Ulan salak mıyım ben ?  Geri zekalıya benzer bir halim mi var ?

Gönderdiğin 2. yorumu okuyunca hiç mi anlamayacaktım ? Hadi 2. yorumu geçtik 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.  yorum hepsi aynı ip adresinden aynı isimli kişiden aynı internet sayfası yazılmış üstüne üstlük aynı e-posta.

Bir dahaki sefere rica ediyorum lütfen spam yapacaksan adam gibi yap insanı salak yerine koyma.  Salaklık yapmada bari ip adresini ve yorumu değiştir.  Birine “teşekkür” yaz birinede “sağol” yaz.

Nedir bu spamcılardan çektiğimiz ?

“Şimdide spam yorumlar başımıza çıktı…” üzerine 20 yorum

 1. Spam yorumlarla bir yerlere gelmeye çalışacaklarına özgün içerik yaratmayı deneseler daha başarılı olurlar. Aklım almıyor bu insanları…

  Cevapla
 2. Siteni uzun süredir takip ediyorum. Lakin çoğu zaman yazdıklarına bir teşekkür etmeye bile çekiniyorum. Acaba yazdığım teşekkürün altında başka birşey aranır mı diye ? Neyseki az çok tanınır olduk. Lakin aynı dertten bizde şikayetçiyiz. Günde hiç yoksa 10-12 bu tarz yorumlar gelmiyor değil.

  Cevapla
 3. Gerçekten tebrik ederim. Bu spamcılara söylenmesi gereken ama bir türlü söylenemeyen bir yazı yazmışsınız :D

  Cevapla
 4. Takma Hamza abim kafana. Bunlarda gelir bunlarda geçer. Arkadaşl inş. bir kaç şey çıkarmıştır.

  Cevapla
 5. Bir emek harcayıp makale veya yazım yazarsın, gelen mesaj “Teşekkür ederim, güzel paylaşım”

  Genel olarak sadece bu bölümü göze alırsakta hoş bişey değil. Makaleyi yazan kişi ister ki, bu kadar emek harcamışım; farklı tepkiler, farklı mesajlar gelsin. Hatta katılmayanlar olsun tartışalım ya da yorum yapan kişi haklıysa birşey öğrenmiş olayım.

  Genel olarak diyorum, çünkü sabit şeyler vardır. Örneğin bir program paylaşımı; “Teşekkür ederim bu programı ilk kez sayende öğrendim” gibi bir mesaj çok olağan ve tatmin edici olur.

  Benimde, bir resim sitemde botlarla başım dertteydi. Hani normal bir mesaj olsa “Teşekkür ederim güzel resim” amenna. Ama adult sitelere reklamlar. Hatta abartı derecesinde. Adamlar sitesindeki tüm kategorileri, (bazı adult sitelerin kategorileri 100’e kadar varıyo) botlara eklemesi için görev olarak eklemiş. Sonradan akıllandım da botlara karşı güvenlik önlemi sistemini eklemiştim, ama 2000’e yakın postu bu şekilde silmek, çuval dolusu princi ayıklamak gibi birşey gelmişti bana.

  Farklı bir şekilde konuyu ele aldım, gerçi konu bu olsa da farklı şeyleri ele almışsın fakat benim de bu yüzden çektiğim şeyler çok oldu ve anlatmak istedim.

  Senin mevzuna gelirsek, yorum kısmındaki linkleri “No Follow” yapabilirsin. Tabi sana kalmış birşey. Bu tip yazıların tamamını okuyan kişiler, yapılan yorumlardaki link başlıklarına 1 kez sağ tıklayıp “No Follow” olduğunu gördükleri anda bu tip mesajlara devam edeceklerini hiç sanmıyorum. O zaman gerçekten yorum yazmak isteyen kişiler olacaktır yorumu yapan kişiler, bir kısım zararları da var tabi, ama eğer yorumları kontrol ederim tek tek diyorsan bu şekilde devam etmen daha iyi…

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)