Somedya Seçim 2011’i Tarıyor…

Somedya’dan önceki yazılarımda siz değerli okuyucularıma bahsetmiştim.  Bugün ise sizlere Somedya’nın yepyeni bir girişiminden bahsetmek istiyorum.  Yeni haber Seçim 2011’in partilere göre internet dünyasının taraması ve hangi partinin ne kadar konuşulduğu hakkında.

Somedya Facebook Fan sayfası üzerine yapılan bir uygulama ile tüm siyasi partilerin sosyal medya üzerinde konuşulmaları taranmakta ve bu tarama grafik çıktıları olarak paylaşılmakta. Hiçbir ücret ödemeden ayrıntılı olarak siyasi partilerin internet üzerinde ne kadar konuşulduğunu grafikler haline görebilmekteyiz.

Somedya gelişmiş alt yapısı ve teknik ekibi ile internet dünyasını tarayarak tüm sosyal ağlar, bloglar, haber siteleri ve diğer tüm internet sayfalarını tarıyor. Anlık olarak verdiği grafik çıktıları ile siyasi partilerin internet ortamında ne kadar konuşulduğunu gözler önüne serebilmekte.

Somedya Fan sayfasına girdiğinizde dilerseniz partilerin hangi platformlarda ne kadar konuşulduğunu dilerseniz de genel olarak tüm partilerin internet dünyasında ne kadar konuşulduğunu görebilirsiniz.  1 nisandan itibaren internet dünyasını taramaya başlayan Somedya, internet dünyasını monitör ederek dataları toplamaya devam ediyor. Şimdiye kadar 400bin üzerinde data toplayan somedya Mayıs ayında da taramalarına devam etmekte.  Müthiş bir data yığını ile baş edebilen Somedya teknik alt yapısını sürekli geliştirerek siyaset arenasındaki partilere bu dataları açabilmekte.

Haber siteleri, siyasi parti siteleri, anket sistemleri ve analiz sistemleri için bir kaynak haline gelen Seçim 2011 taraması birçok platformda konuşulacağa benziyor.

Fan sayfasına girdiğinizde ilk olarak karşınıza tüm partiler logoları ile gelmekte. Bir siyasi parti logosuna tıkladığınızda karşınıza gelen grafikte domain dağılımını görebileceğiniz gibi üst menüden kaynak dağılımına da göz atabilmektesiniz. Hatta karşınıza gelen data grafiğini resim olarak bilgisayarınıza indirebilmektesiniz.

Somedya bunun yanı sıra Facebook Fan sayfası üzerinde bütün partilerin genel konuşulma durumunu pasta dilimleri ile grafik olarak sunabilmekte. Yine bu grafikleri de bilgisayarınıza resim olarak indirebilmenizi sağlıyor.  Somedya’nın vermiş olduğu Seçim 2011 hizmetine ücretsiz olarak Somedya Fan sayfası üzerinden ulaşabilmektesiniz.

Somedya Fan Sayfası; http://www.facebook.com/somedya?sk=app_218792291464750

“Somedya Seçim 2011’i Tarıyor…” üzerine 3 yorum

  1. Aslında konuşulma durumu pek önem arz etmiyor. BDP’yi de hergün konuşuyoruz, ama yüzde kaç oy alabiliyorlar ki? Konuşmaların olumlu mu olumsuz mu yapıldığını tespit edebilmek mümkün olsa o zaman çok harika bir veri olurdu.

    Yanıtla

Yorum yapın