Sony Ericsson Xperia Arc Önizleme -1

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Sony Ericsson’un yeni cihazı Xperia Arc’tan bahsetmek istiyorum. Elime ilk aldığımda farklı tasarımı ile dikkatimi çekti. Üzerinde Android 2.3.2 işletim sistemi ile birlikte geliyor. Cihazı bilgisayarıma bağladığım zaman yeni bir güncellemesi olduğunu gördüm ve 2.3.3’e güncelleme yaptım. Xperia Arc, görselliği, büyük ekranı ve multimedia deneyimi ile karşımıza geliyor. Beni heyecanlandıran Xperia Arc’ın tasarımının sizleri de şaşırtacağına eminim.

Süper ince ve çok hafif bir cihaz gövdesi ise isminden de anlaşılabileceği gibi bir farklı olarak tasarlanmış. Cihazın en ince kısmı 8,7mm ve üzerinde 4,2 inçlik bir ekran konumlandırılmış. Ekran çoklu dokunmatik özelliğine sahip. Dokunmatik özelliği ise son derece başarılı olduğunu gördüm.

Cihaz ekranının altında 3 tane tuş konumlandırılmış. Geri, Home ve Menü tuşları Xperia ARC’ın tasarımı ile uyumlu bir şekilde dizayn edilmiş. Tuş aydınlatması yok ama 3 tuş arasındaki boşluklardan dışarıya beyaz bir ışık vermekte. Bu 3 tuşu tasarıma uygun bir biçimde yerleştirmek Xperia Arc’a ayrı bir hava katmış. 4,2 inçlik ekranın üstünde ise hoparlör, ışık sensörü ve yakınlık sensörü konumlandırılmış.

3G görüntülü görüşme kamerası olmadığını baştan belirtmek isterim. Xperia Neo’da bulunan 3G kamerası Xperia Arc üzerinde yok. Gerçi 3G çıktı çıkalı görüntülü görüşme hiç yapmadığımı itiraf etmeliyim. Benim gibi 3G görüntülü görüşme yapmayanlardan iseniz sıkıntı yok. Fakat diğerlerine göre bir eksiklik olarak düşünülebilir.

Cihazımızın sol yan tarafının üst kısımda ise 3,5mm’lik kulaklık çıkışını görmekteyiz. Cihazın alt kısımı çevirip baktığımızda ise bir bileklik bağlama yeri ve hemen yanında küçük bir mikrofon deliğini görmekteyiz. İkisinin ortasındaki çukur ise arka kapağı açabilmemiz için konulmuş. Bu kısımdan parmağımız ile arka kapağı çekerek tırnaklarından çıkartabiliyoruz.

Sony Ericsson Xperia Arc’ın sağ yan tarafında ise mini usb şarj girişi / bilgisayar bağlantısı konumlandırılmış. Şarj girişinin yan tarafında ise bir led ışık mevcut. Şarj işlemi sırasında kırmızı yanan bu led şarj işlemi tamamlandığında yeşile dönerek bilgi verebiliyor. Şarj girişinin hemen altında ise ses açma kapama tuşu konumlandırılmış durumda. Hemen aşağısında ise fotoğraf çekme butonumuz yerleştirilmiş.

Yalnız biraz ufak ve uç noktada olması alışmanızı ve kullanmanızı zorlayabilir. Bu buton 2 kademeli birinci kademede oto fokus yapıyor ve ikinci kademesinde resmi çekiyor. Biraz ufak ve arkaya doğru eğimden dolayı ilk başlarda sizi biraz zorlayabilir.

Cihazımızın üst kısmına baktığımızda ise açma kapama tuşunu ve bir kapakla kapatılmış HDMI girişini görmekteyiz. Not olarak belirteyim kutu içerisinden HDMI kablosu çıkıyor ve bu çıkış Micro HDMI çıkışı. Bazıları bu çıkışı mini HDMI ile karıştırabilmekte.

Sony Xperia Arc’ın arka kısmına baktığımız zaman 8,1MP’lik kamerasını görmekteyiz. Arc’ın 8.1 megapiksel çözünürlüğünde Exmor R sensörlü kamerası otomatik odaklama, yüz algılama, görüntü stabilizasyon, coğrafi etiketleme özelliklerine sahip. Hemen yanında Led flaşı konumlandırılmış. Biraz aşağısında ise 2. mikrofonu görmekteyiz ve yine aşağısında Sony Ericsson logosu ve altında 2. hoparlörü konumlandırılmış durumda.

Arka kapak plastik, cihazın hemen altındaki yuvayı kastırarak açabilmektesiniz. Korkmayın biraz kuvvetli çekmeniz gerekecek ve kırmayacağınıza emin olabilirsiniz. Kapağı kaldırdığımızda BA700 1500mAh’lik pil ile karşılaşıyoruz. Pilimizi söktüğümüz takdirde Micro SD kart yuvasına erişebilmekteyiz. Bazılarına göre negatif bir özellik olsa dahi ben pili sökmeden SD kart yuvasına müdehale etmeyi negatif görmüyorum. Sonuçta işletim sistemi çalışırken disk çıkarıp takmak çok doğru bir şey değil. MicroSD kart yuvasının hemen yanında SIM kart yuvası konumlandırılmış yine pili sökmeden bu yuvayı kullanamamaktayız.

Xperia Arc ile takılmaya devam edeceğim. C ihan K aloğlu’na selamlar. Siz değerli okuyucularıma ayrıntılı olarak geniş incelemelerle karşınızda olmaya çalışacağım. Görüşmek üzere…

Sony Ericsson Xperia Arc İnceleme -2

Sony Ericsson Xperia Arc İnceleme -3

“Sony Ericsson Xperia Arc Önizleme -1” üzerine 6 yorum

 1. Güzel bir ön inceleme olmuş, elinize sağlık. Yalnız keşke yazınızı biraz cihazın fotoğrafları ile destekleseydiniz, o zaman harika olurdu bizim için 🙂

  Yanıtla
 2. Sadece 320 mb dahili hafızası olan bir telefon için bence çokta fazla tantana yapmaya gerek yok.Ayrıca 2. kamera benim içinde çok ama çok önemli bir araç değil ama 1200 TL fiyatı olan bir telefon üretiyorsan kamerasını da bir zahmet ekle yani.Sanki inanılmaz bir pazar payına sahiplermiş gibi hem yetersiz bir telefon üretmişler hemde abartılı fiyat vermişler.

  Yanıtla
 3. @Kadir Anıl Turğut
  Bence yetersiz değil. Çok da iyi bir makine 3G kamerası kişiden kişiye değişir. Ayrıca benzerleri arasında iyi bir fiyat olduğunu söyleyebilirim. 320mb normal hafızası cihaz ile birlikte sd kart veriliyor 8GB’lık

  Yanıtla
 4. fark ettiğim kadarıyla akıllı telefonlar tasarım açısından biraz sıkıntı yaşıyor. sony’i bu konuda çok beğeniyorum. hem teknik özellikleri çok iyi hem de tasarımı.

  Yanıtla

Yorum yapın