Zorunuza Mı Gitti?

Attığım başlık birilerinin zoruna gitmiş. Koskoca adamlar peşlerinden insanları sürükleyebilecek nitelikte, okumuş, adam olmuş insanlardan bahsediyorum. Nedendir bilmiyorum ama yazdıklarımın tek kelimesi yanlış değil iken attığım başlık ve içerik birilerinin zoruna gitmiş anlaşılan.

Halbuki ben sizi adam zannetmiştim.

Düne kadar adam zannettiğim kişiler yazımı okumadan, anlamadan kafalarına göre yorumlayıp beni sosyal medyada köpeklerin önüne et atarmış gibi hakarete varan derecede eleştirmeye başladılar. Üstüne üstlük arkamdan konuşarak. Söyleyin bakalım yazdığım yazı neden kanınıza dokundu?

Özgürlüğü savunmuyor musunuz? Özgür bir ülkede yaşamıyor muyuz? Özgürlük istemiyor musunuz. Madem özgürlük diyorsunuz neden başkalarının düşüncesine saldırıyorsunuz? Bugüne kadar binlerce yorum aldım. Eleştirdim, eleştirildim eleştirildiğim yazı ve yorumları da yayınladım. Eleştiriyi severim nasıl ki ben birilerini, bir şeyleri eleştirebiliyorsam o zaman eleştirilmesini de bilmeliyim. Prensibim bu yöndedir. Hiç de değişmedi. Fakat sizin gibiler ne eleştirilmeyi ne de yargılanmayı becerebiliyor!

At gözlüğü takmış kendi görüşünün hiçbir zaman yanında olmadım. Olmaya da niyetim yok. Yazdığım yazının arkasındayım kelimesi kelimesine kadar da ispat edebilirim. An an, dakika dakika takip ettim ve aynen durumu yazdım. Demekki doğru yapmışım birilerinin canı yanmış!

Yansın ben bildiğim yoldan şaşmam. Bu yazıyı okuyanlar arasında beni eleştiren arkadaşlarım da var. Yorumlarıyla da beni nasıl eleştirdiklerini ve eleştiri de olsa bu yorumları nasıl yayınladığımı, onlara saygı içerisinde nasıl cevap verdiğimi söyleyeceklerdir. Siz yazımı paylaşan değerli insanlara bile saygısızca saldırabiliyorken ben sessizce izlerim, üzülürüm ki çevremizde ADAM dediğimiz fakat örümcek kafalılar olduğunu görmüş olurum.

“Zorunuza Mı Gitti?” üzerine 18 yorum

 1. “Nedendir bilmiyorum ama yazdıklarımın tek kelimesi yanlış değil iken attığım başlık ve içerik birilerinin zoruna gitmiş anlaşılan.”

  Özgürlükleri savunan birinin “Zorunuza mı gitti?” diye isyan etmesi özgürlüğün sadece laf sokabilme yetisi olduğunu sanmasından ileri gelir.

  Evet, yazdıklarınız tek kelimesi yanlış değildir, ama size göre, sizin gibi düşünenlere göre; başkaları iki kelam ederken zorunuza mı gitti diye ağlayıp yakınmanızın anlamı liseli ergen düzeyinde.

  Eğer bu halde gidecekseniz bence bu blogu sadece kendinize yazın, yastığınız altına koyun kimseler görmesin. Hem böylece isyanlarınız da azalır 😉

  Yanıtla
 2. Bahsettiğim konu blogumdaki yorumlar değil. Burada da isyanım size ya da sizlere değil. Yanlış anladınız. Koskoca saygı duyulacak şahsiyetleri bile ezenler var diğer platformlarda. Bahsettim budur.

  Sizleri kast etmedim. Bilginize.

  Yanıtla
 3. Muhtumelen anonimle ilgili yazdıklarından bir takım şeyler olmuş gibime geliyor. Özgürlük kazanmak için başkalarının özgürlüğünü kısıtlamanın bir marifet olduğunu düşünüyorlar. Ben sana o yazıdaki görüşünde katılıyorum. Basında da yalan yanlış haberler vardı. Bugün Tib den açıklama da geldi ve anlık kesinti dahi olmadığını belirttiler. Zoruna gidenler de bu grubun içinde olanlar.

  Yanıtla
 4. Kizmissin, ama gerek yok, boyle seyler hep olur. Ofke ile yapacagin seylerden ilerde pisman olursun. Icini bir arkasina dok, yuksekte duranalari herkes gorur. Normal seyler bunlar dostum, hayatin dinamikleri. Birileri hep konusuyor, bu yazidan once de konnusuyorlardi, herkes icin boyle konusanlar olur mutlaka. Bi adam 100 kisi ye de iyi olamaz.

  Yanıtla
 5. Hemen Hemen Çoğu Yazını Yorum Yazmasam’da Okuyorum. Çok Nadir Konularda seninle Fikir Ayrılığına Düştüm. Buda Demek Oluyorki Bana Göre Doğru Yazıyor ve Doğru Yorumluyorsun. Sen Yazılarına Devam Et. Ne Demiş Büyüklerimiz “Keser Döner Sap Döner Gün Gelir Hesap Döner” İyi Bloglar.

  Yanıtla
 6. Gerçekten okuduğum, takip ettiğim ender blog yazarlarından birisin abi. Bu konuda seni örnek alıyorum desem yanlış olmaz. Dediğin gibi yazdıkların birilerinin canını fena yakmış ki gürültü çıkartmaya, karalama yapmaya başlmamışlar. Ne demişler “yarası olan gocunur” 😉 Umarım böyle şeyler yazma isteğini azaltmaz ve yine aynı şekilde devam edersin..

  Yanıtla
 7. Hakikaten merak ettim seni bu kadar dellendirecek şeyler söyleyenler hangi yazına çemkirmişler bir yazıver.
  Ben objektif bir insanım, baktım da burada yorum yapanların “bana göre doğru yorumuyorsun” durumu değil, sen basbayağı gazeteci ve siyasetçilerin aslında olması gerektiği gibi objektif yazmışsın.
  Birileri akıl hastanesine yollanmalı, ama kim?

  Yanıtla
 8. Hakikaten merak ettim seni bu kadar dellendirecek şeyler söyleyenler hangi yazına çemkirmişler bir yazıver.
  Ben objektif bir insanım, baktım da burada yorum yapanların “bana göre doğru yorumluyorsun” durumu değil, sen basbayağı gazeteci ve siyasetçilerin aslında olması gerektiği gibi objektif yazmışsın.
  Birileri akıl hastanesine yollanmalı, ama kim?

  Yanıtla
 9. Çanakkale Geçilmedi! Anonymous Konusundaki Son Durum…
  yazın ise hackerlıktan anlasam ben de Anonymous’a katılarak devlete ben de saldırırdım aslında şimdi bile yazaklamaları hissedilirken 22 Ağustos’ta başlayacak denilen yasaklara ben de karşıyım. Hal böyle iken objektif biri olarak, senin milliyetçi yazını ben objektif görüyorum. Objektif olduğu için de sinirlenmiyorum. Sana o çemkirenlerin hepsi olgunlaşmamış, yeni yetme ERGENlerdir, yaşları büyük de olsa beyinleri gelişmediği için ergenlikten asla kurtulamayacak olanlardır. Takma kafana, ergen de geç. Ergenlerin hepsi zaten dikkat çekmek için uğraşıyor. Görmezden gel, bırak dikkate değer görülmediklerini görsünler de onlar dellensin.

  Yanıtla
 10. memleketim benim. havası da, suyu da, toprağı da dirisine de ölüsüne de yeter. neyi paylaşmıyor bu insanlar?

  Yanıtla
 11. @TEAkolik Sanırım beğendiğiniz bir siyasi kişilik hakkında söylenenlere içerlediniz. Ve yazılarınızı takip ettiğim kadarıyla %80 Tayyip Erdoğan için söylenenlerden dolayı bu tepkiniz. Ya da bir başkası da olabilir. (sadece tahmin)

  Tahminim yanlış ya da doğru aşağıda söyleyeceklerimi değiştirmez diye düşünüyorum.

  Burada hem haklısınız hem haksız. Neden haklısınız sizin değer verdiğiniz birine söylenenler sizin için sınırı aşıyor! Bu sınır kimi insanda en ufak bi eleştri de olabiliyor ya da halk arasında küfür olarak sarfedilen sözler de olabiliyor.

  Haksızsınız nedeni ise : sizin beğenmediğiniz kişiler için konuşulanlara aynı tepkiyi gösterebilir misiniz? Tahminim doğru ise kendisi oldukça çok sokak ağzı ile konuşan biri ve bu hiç hoş değil. En ufak eleştiriyi kaldıramayan bir yönetici iyi bir yönetici değildir.

  Bu diğer liderler için de geçerli.

  Kendim için konuşursak açıkcası Rahmetli Turgut Özal’ı siyasette yaptıklarından ve daha çok ailesine siyasi konumunu kullanarak yaşattığı avantajlardan çok sevmem. Ama DPT çalıştığı sırada bulunduğu projeler konusunda takdir ederim. Mizah dergilerinin onla feci dalga geçtiği halde mizahçılara yaklaşımından dolayı da saygımı kazanmıştır.

  Şimdi bunu gözönüne alarak bir kişiyi ölesiye eleştirebilirim. Doğruları zaten doğrudur. Yanlışlarını düzeltmesinin tek yolu eleştiridir. Doğru nedir derseniz! yapılanların benim çocuğuma yararı olacak mı sorusunun cevabıdır.

  Tayyip karşıtı oldu biraz. Unutmayın İktidar partisini en çok o partiye oy verenler eleştirmelidir. Onay verdik diye her yaptığını savunmamız hatadır. Asıl oy verdik diye yaptıklarını daha sıkı kontrol etmeli eleştirmeliyiz.

  Neye kızdığınızı bilmiyorum. Bazı düşüncelerinize katılmıyorum. Ama sonuna kadar okuyor. Ve dile getirdiğiniz için size kızmıyor aksine neden böyle düşündüğünüzü sorguluyor empati yapıyorum. Bazen fikrimi değiştiriyorum bazen değiştirmiyorum.

  Şimdiye kadar hep takdir ettim. Ama “zorunuza mı gitti” başlığı size yakışmadı.

  Yanıtla
  • Hayır siyasetle hiç alakası yok. Daha önceki yazılarımda da görmüşsünüzdür. AKP yandaşlığı veya taraftarlığı hiç yapmadım. Yapmam da ayrıca oy felan da vermiyorum.

   Yanıtla
 12. Yazınızı okumam seçim sonrasına denk geldiği için belki böyle düşündüm.

  Peki kimin kime sarfettikleri sizi bu kadar üzdü?

  şahsen benim çok değer verdiğim insanlara söylenenleri düşününce sizi anlıyorum ama benim kızgınlığım o kişilere tamamen ayrı görüşte oldukları için bunları sarfetmeleri kendi görüşünde olanı saçmalasa da görmezden gelmeleri.

  Sanırım bu insanların her konunda tek bir doğru olduğunu onun da kendi düşündüğünün olduğunu sanmasından geliyor.

  Ben galiba tuhafım çünkü bir çok fikrini benimsediğim biri başka konularda benim fikirlerimden farklı olduğunda onu onaylamıyorum. aynı zamanda da hemen sırtımı dönmüyorum. Bunun yanında çoğunlukla farklı düşündüğüm birinin benim önemsediğim bir konuda aynı fikride olmamız benim daha çok hoşuma gidiyor. Ama bu gibi birkaç konu için de kızdığım diğer şeyleri yok saymıyorum.

  malesef sizin neye niye kızdığınız bilinmediği sürece siyasi bir şey olacaktır diye düşünürüz.

  Ayrıca oy kullanmıyor olmanız da size yakışmadığını düşünüyorum.Zoruma gitti bu oy kullanmıyor olmanız onu da söyleyim 🙂

  düşüncelerim sizi bağlamaz lakin bir çok konuda fikrinizi söylemenize saygım var. Bazılarına katılmasam da !

  Yanıtla
  • Yazımı paylaşan birkaç değerli kişiye hakarete varıncaya kadar laflar edildi. Gelip bana yapılabilirdi. Eleştiri derdim ama saygıdeğer kişilere ukalaca ve saygısızca sırf benim yazımı paylaştıkları için bunu yapmak terbiyesizliktir.

   Yanıtla
 13. @Nihat
  Yorum yazmadan yazılmış yorumları okusaydınız
  “Çanakkale Geçilmedi! Anonymous Konusundaki Son Durum…”
  yazısına sert tepkiler verildiğini görürdünüz.
  Ben bu makale olduğunu düşünüyorum. Teakolik de aksini söylemedi.

  Yanıtla
 14. Merhaba değerli yazar;
  Şuan bu satırları yazarken su bardağından çayımı içiyorum ve diyorum ki:
  Boş ver ..ürür kervan yürür. Bu Vatan için herşeye değer…Sessizlik düşmanınını hasetinden çatlatır..Bir gün zaten bu zihniyet bu topraklardan ilelebet gidecek…Yolu (%50) yarıladılar:)

  Yanıtla

Yorum yapın