Sony Pictures Hacklendi! Sıradaki gelsin…

Sony maalesef ki iyi bir yıl geçirmiyor. 2011 yılında Psn ve şarkı servisleri ile gündeme gelen Sony firması bir anda tüm hackerların hedefi haline geldi. Bir süre önce Ps networkünün hacklendiği ve kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin çalındığı haberlerleri yapılırken diğer bir yandan Sony birçok hack girişimi ile baş etmeye çalıştı.

Dünyanın devleri arasında yer alan ve gerçekten de takdir ettiğimiz Sony firması bu yıl büyük darbeleri ardı ardına yiyor. PSN, Sony Music Entertainment derken geçen sefer de Sony’nin başı ortakları ile  de derde girmişti. Birçok popüler servisi de bu saldırılardan nasibini aldı.

Sony, PlayStation 3’ün kırılması ile başlayan kötü talihli aslında kendisi çizdi. Hacker’lar ile azılı bir savaşa giren daha doğrusu girmeyi göz önüne alan Sony, ilk önce PlayStation Network’ün (PSN) ile şok olmuş, ardından da Sony Music Entertainment’in Yunanistan sitesinin de hacklenip, kullanıcıların bilgilerini çalınması ile iyice şaşkına döndü.

Şimdi ise Sony Pictures bir hack saldırısına uğradı. Saldırıya uğrayan Sony Pictures sitesini hackerlar PBS.Org sitesine açıklama yaparak  hacklendiğini duyurdular. 1 milyon kullanıcı hesabının tehlikeye düştüğü açıklanan hack girişiminde 75.000 müzik kodu ve 3,5 milyon kupon kodu güvenilmez bir hale geldi. Saldırıyı yapanlar çok basit bir SQL injection taktiği kullanarak sisteme giriş yaptıklarını açıkladılar.

Fakat işim bir başka ürkütücü yanı daha var. Hackerların açıklamasına göre ele geçirilen tüm bilgiler kriptolanmamış bir şekilde ve text olarak barındırılmakta. Haberle ilgili detaylar için Mashable.com sayfasına bakabilirsiniz. Hackerların açıklaması ise şuan bu adreste yayında.  İşin kötü taraflarından bir tanesi de çalınan bilgiler internette public olarak dolaşıyor.

Sony yetkililerine tavsiyem sıkı bir güvenlik takımı kurmaları. Aksi takdirde firmayı zora sokmanın yanı sıra bu adamlar batırırlarda. Ne kadar büyük dünya devi de olsanız bu tarz saldırılarda özellikle de örgütlenmiş illagal odaklara karşı savunma yetersiz kalabilir. Milyonlarca dolar kaybetmenin yanı sıra kullanıcılarını da kaybediyor…

“Sony Pictures Hacklendi! Sıradaki gelsin…” üzerine 4 yorum

 1. Sıradaki gelsin’miş… Sıradaki siz olun görün bakalım hacklenmek güzel bir şey mi?

  Ne biçim başlık bu ? Hacklemek yasadışı bir şey. Suçu övmek de suçtur.

  Yıllardır bilişim teknoloji ve internet dünyası üzerine master yap ama işin etiği unut. Yazık hiç yakıştıramadım.

  Cevapla
  • @Kerim başlığa fena takılmışsın sadece ilgi çekmesi için yazdım. Zaten yazımı okursan hackerleri övmüyorum. Yapılan işin kötü olduğunu söylüyorum. Ayrıca Sony’nin kendini koruması gerektiğinden bahsediyorum.

   Cevapla
 2. Hamza Bey,

  Çok güzel bir yazı olmuş, elleriniz dert görmesin. Yalnız size karşı çok art niyetli yorumlar yazan biri var. Onların da elleri dert görsün. Şu an inanılmaz sinirlendim size bunu hep yapıyor o şahıs. Sabırlar diliyorum.

  Cevapla
 3. @Kerim senin sorunun Hamza’nın mantığı ile değil, benim mantığım ile, bu tip saldırılar olmasa güvenlik önemini kimse anlayamayacak, adamlar bu tip dataları satmak yerine ilk günden bağıra bağıra serbest piyasaya saldılar, Sony’nin tüm accountların sahiplerine yenilenmiş şifre yollaması 15 dakika. Ama bu açığı ticari amaçla birisi kullanmış olsaydı maliyeti çok daha büyük olacaktı.

  Yani uzun lafın kısası, kar amacı gütmeyen hack denemelerini mantıklı buluyorum, piyasanın yol katetmesinde ve düzgün önlemler alınmasında önemli rol oynuyorlar.

  Şimdi idealist bir yaklaşımla kimse yapmasa böyle bir duruma gerek kalmaz diyeceksen de tek cevabım şu: “:D”

  Cevapla

Yorum yapın