Sony Xperia Active İnceleme -2

Xperia Active incelemelerime devam ediyorum. Bu yazımda sizlere Xperia Active kullanımı ve yazılımlarından bahsetmek istiyorum. Android’li cihazlar popülerliğini artırırken Xperia Active gibi farklı tasarımlar ve farklı işlevlerle de karşımıza gelmeye devam ediyor.  Xperia Active aslında Xperia X10 mini ile benzer bir cihaz olarak üretilmiş. Xperia Arc ve Arc S, Xperia Neo, Xperia Ray, Xperia Mini ve Mini Pro derken şimdi de Xperia Active ile Sony Ericsson piyasada kendini gösteriyor.

Xperia Active ele iyi oturan bir cihaz. 320×480 çözünürlükteki 3 inçlik ekranı başarılı bir arayüz kullanmakta.  İçerisindeki özel birkaç yazılım sayesinde kullanıcılara sıkı bir deneyim yaşatabilmekte. Özellikle de bilekliği ve kol bandı ile birlikte gelmesi, spor salonlarında kilo vermek veya form tutmak isteyenler için vazgeçilmez bir cihaz haline gelebilir. Bunun yanı sıra su geçirmez özelliği ve dayanıklılığı ek bir avantaj sağlamakta.

      

Fotoğraf özelliği ve video çekimi gayet başarılı aynıca 110gr ağırlığa sahip olması onu farklı kılan bir diğer özelliği olmuş. Bir diğer dikkat çekici özelliği ise ıslak parmaklarla ekranı kullanabilmemiz. Ekranının 3inç olması bazıları için hele ki büyük parmaklara sahip kişilerde biraz sıkıntı çıkarabilir.

Sony’nin Bravia ekran teknolojisine sahip olan cihazlardan biri olan Xperia Active net ve gerçek bir görüntü sağlayabilmekte.  Ekran üzerinde fiziksel bir tuş yok. Alt kısmındaki dokunmatik tuşlar tek elle kullanımda sıkıntı çıkarmıyor.

      

Arka kısmı kavisli ve elimizden kaymaması için özel bir plastikten imal edilmiş. Elden hele ki ıslak elden kaymaması iyi düşünülmüş bir avantaj. Alt kısmındaki USB ve 3,5mm lik girişler su geçirmemesi için plastik contalı kapaklar kullanılmış. Yani cihazınızı suda test edecekseniz bu kapakları sıkıca kapalı olduğunu kontrol etmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde cihaz su alabilir ve garanti kapsamına girmez.  Kapakların üzerindeki contalar sayesinde su girmesi engellenmekte. Dikkatle baktığımızda kapakların üzerindeki turuncu contaları görebiliyoruz.

Üzerinde Android 2.3.4 ile geliyor demiştim. Hatırlarsanız Sony Ericsson 2011’de çıkan Xperia’ların Android 4.0 ve üzerine terfi edeceklerini açıklamıştı. Kısacası bu cihazın ileride Android 4.0 ‘a terfi edeceğini söyleyebilirim. Hele ki diğer birçok firma bu güncellemeleri aylar sonra cihazlarına sunduğunu fakat, Xperia’larda bu güncellemelerin çok kısa bir sürede geldiğini düşünürsek rakiplerine göre bir artı daha sağladığını söyleyebilirim.

      

Xperia Active üzerinde 5 ana ekran mevcut. Bu ekranlar diğer Xperia serilerinden tek farkı ekran köşelerinde kullanım kolaylığı sağlaması için özel menüler yerleştirilmiş. Bu sayede ekranın ufak olması dezavantajdan çıkıyor ve daha rahat bir kullanım sağlayabiliyor.  Bu köşelere kısayolları sürükleyerek ekleyebiliyoruz ve her köşeye dörder tane kısayol eklenebiliyor.

      

Uygulama menüsü içerisindeki bir uygulama simgesini basılı tuttuğunuzda ana ekranlara eklenebildiği gibi parmağımızı kaldırmadan köşelere sürüklediğimizde bu köşe menülerine eklenebilmekte.

Arama kalitesi iyi, kulaklığı ise yüksek bir ses verebiliyor. İyi bir ses kalitesine sahip diyebilirim.  Cihazın arka kısmındaki kamera yanındaki mikrofon deliği sayesinde de iyi bir ses kalitesi sunabiliyor.

Metin girişinde dikey numerik klavye kullanılabildiği gibi QWERTY klavyesi de mevcut. Metin düzeltme özelliği sayesinde küçük ekranda yanlış bir tuşa bassanız bile metini otomatik düzeltebiliyor. Tabi ki bu özelliği klavye ayarlarından iptal edebilirsiniz.

İnternet browser’ı her ne kadar kullanışlı olsa da ilk açılışta sayfa üzerindeki yazılar çok ufak gelebiliyor. Ekrana iki kez dokunursanız büyüterek yaklaştırıyor ve okunabilirliği sağlıyor.  Eğer bir sosyal medya kullanıcısıysanız ve sıklıkla sörf yapıyorsanız size Xperia Arc tavsiye ederim. Belki bu kadar sağlam ve su geçirmez değil ama ekranı mükemmel bir kullanım sağlıyor.

      

Cihazın bir diğer artısı da 512MB Ram ve 1GHz’lik işlemciye sahip olması bu sayede kullanımı hızlı ve iyi bir performans verebiliyor.  Xperia Active ekranı multi-touch destekli ve  yakınlaştırma/uzaklaştırma için iki parmağınızda dokunmanız yetiyor.  Hele ki sörf yaparken yakınlaştırma en sık kullanacağınız özellik.

Xperia Active üzerinde flaş siteleri ve videolar iyi bir şekilde görüntülenebiliyor. Youtube üzerinde video izlemekte ise bir sıkıntı yok. Gayet net ve temiz bir görüntü. Cihazı yan çevirdiğimizde ise daha iyi bir görüş sağlayabilmekte.

Cihazın pil ömrüne baktığımızda 5,5 saat konuşma süresi, 335 saat bekleme süresi olduğunu görüyoruz. Eğer ek bir aplikasyonla ya da GPS’le işiniz yoksa bir gün boyunca rahatlıkla yetebiliyor. Fakat benim gibi exper bir kullanıcıysanız gün sonunda şarj ihtiyacı hissedebilirsiniz.  Belki de 1200mAh olan pili 1500mAh olabilirdi.

      

Sony Ericsson bu cihazla birlikte iki yeni aplikasyonu sizlere sunuyor. iMapMyFitness adındaki aplikasyon sayesinde form tutabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için gerekli tüm ayrıntılar eklenmiş.  Dilerseniz bu uygulamayı Android Marketten indirip kendi Android cihazınızda da kullanabilirsiniz.

iMapMyFitness üzerinde rotalar, egzersizler, arkadaşlarınız, hareket halinde, beslenme ve profil bölümleri mevcut. Egzersizlerinizi buraya ekleyerek formunuz için gerekli tüm işlevleri ayarlayabiliyorsunuz. Beslenme kısmında ise formunuz için gerekli tüm ihtiyaçlar düşünülmüş. Pek rejim yapma, sağlıklı beslenme ile alakam olmasa da bu uygulamanın hoşuma gittiğini belirtmek isterim.

      

Ayrıca WalkMate ismindeki diğer bir uygulaması varsayılan olarak karşımıza geliyor. Şunu hemen söylemek istiyorum. Bu uygulama maalesef ki Android markette yer almıyor. Sony Ericsson’un Xperia Active kullanıcıları için ürettiği bir yazılım. Bu yazılım sayesinde üzerindeki accolerometer ile gün boyunca attığınız tüm adımları saymakta.  Günlük olarak attığınız adımları sayarak haftalık yürüyüş adımlarınızı ekranda gösterebiliyor.  Sağlıklı bir yaşam için 10bin adım atmamızı söyleyen bu uygulama ile adım sayılarınızı Facebook üzerinden paylaşabilmeye de imkan kılınmış. Yalnız bu uygulama biraz fazla pil harcamakta.   Basit, rahat ve güzel bir uygulama. Gerçekten de çok yararlı bir uygulama olduğunu söylemek isterim.

     

Xperia Active’in 232MB boş hafızası var. Daha doğrusu içerisinde yüklü yazılımlardan sonra 232MB’lık bir alanla karşımıza geliyor. Bu hafızanın biraz daha artırılmış olmasını dilerdim.

Sonuç;

Sonuç olarak Xperia Active küçük, tatlı, şık bir tasarımı var. Sporcular için birebir bir cihaz. Sadece koşucu ya da form tutanları için değil, sağlamlığı ve dayanıklılığı ile dağ sporcuları gibi extreme spor yapanların vazgeçilmez smartphone’u olabilir.  İşletim sistemi ve Sony Ericsson’un güncelleme politikası göz önüne alındığında önü açık ve tercih edilmesi gereken bir cihaz olduğunu rahatlıkla söylebilirim. Aynı zamanda da 1Ghz’lik işlemcisi ile büyük işlerin altından kalkabilen küçük bir canavar. Video çekim kalitesi, ekranının gerçek renkleri sunabilmesi ise büyük artılar sağlıyor.

En büyük özelliği ise suya dayanıklı olması ve ıslak parmaklarınızla dokunmatik ekranı rahatça kullanabilmesi olarak görülebilir.  Cihaz üzerindeki özelleştirmeler, ekran özellikleri, kullanıcı dostu arayüzü ve diğer birçok özelliği tercih ederken ki artılarından olacaktır.

Cihazı sabunlayarak musluğun altında yıkadığımı söyleyebilirim. Çünkü üzerine çay döktüm :-p Şuan sapa sağlam çalışıyor 🙂

Belki küçük bir ekrana sahip olması büyük parmaklı kullanıcılar için bir dezavantaj olabilir. Yine de hafifliği ve küçük olması benim için heyecan verici oldu.

Sağ ve sol yandaki plastik tuşlar biraz canımı sıktı. Belki sağlam olabilirler ama uzun süreli kullanımda ne duruma gelebileceğini öngöremiyorum.  Aynı zamanda görüntülü görüşme kamerası olmadığının altını çizmek isterim. Benim için bir dezavantaj değil, çünkü görüntülü görüşmeden pek haz etmedim. Gerçi kaç kişi görüntülü görüşme kullanıyor ki? Bu da ayrı bir tartışma konusu.

Benzer bir cihaz olan Motorola Defy ile kıyaslarsak sanırım çok daha büyük avantajları olduğunu Xperia Active’in Motorola’ya kafa tuttuğunu, meydan okuduğunu görebilirsiniz.  Sıkı bir performansı, yetenekleri ve hafifliği ile ilginizi çekecektir.  Evet Xperia Active’i ikinci telefonum olarak seçtim. (Birinci telefonum Xperia Arc S) Bakalım sizlerin de hoşuna gidecek mi?

“Sony Xperia Active İnceleme -2” üzerine 6 yorum

  1. Değerlendirme için teşekkürler:) Bu telefona sahip birisi olarak çok düşürenler ve spor yapanlar için kesinlikle tavsiye edebilirim.Sonuçta her ürün belirli bir ihtiyaca göre alınır.Diğer akıllı telefonları kullanmak işi dışarda olanlar için biraz zor olabilir.AMan düşmesin aman cebimde birsey olmasın vs ama bu telefon bu tehlikeleri göz ardı ediyor:)

    Yanıtla
  2. Gayet keyifli bir incleme olmuş.Bu telefona insanca davranılmadığına şahit olduğum bir video izledim.Pek inanasım gelmemişti taaki incelemenizi görene dek 🙂 Ellerinize sağlık.

    Yanıtla

Yorum yapın