Comodo Mobile Security Ücretsiz

Son yazılarımda Android üzerindeki tehlikelerden bahsetmiştim. Hele ki Android marketin kontrolsüz yükselişi ve hackerların mobil platformlara gözlerini dikmesi maalesef ki bu işletim sistemi üzerinde büyük tehlikelere kapı açmaya başladı. Geçenlerde Mobil cihazlarınız için Trend Micro Mobile Security  ürününü incelemiştim. Şimdi ise sizlere Comodo Mobile Security’i tanıtmak istiyorum.

Android Marketten indirebileceğiniz mobil antivirüs programı Comodo kurulduktan sonra farklı bir tasarım ile ekranımıza geliyor. Comodo Mobile Security tek bir dokunuşla sisteminizi tarayabilmekte.

Ana ekrandaki “Healt Check” butonuna bastığınızda tüm sisteminizi tarayarak işlemi birkaç saniye içerisinde bitirebilmekte (cihazınızın ram ve cpu’suna bağlı olarak değişebilir. Ben Arc S ile denedim 15sn sürmedi.) Tarama sonuçlarında bizlere

  • Dangerous items
  • Pending items
  • Secure items

başlıkları ile sonuçları göstermekte. Eğer sisteminize bir virüs bulaşmışsa “Dangerous items” kısmında belirtiyor ve sonuçlar karşımıza geldiğinde virüsü temizleyebiliyoruz. Bunların yanı sıra sistem update, sistem security settings gibi durum bilgilerine de yer vermekte.

      

Ana ekranda virüs tarama (Healt Check) bölümünün hemen altında

  • Progress Manager

Sisteminizde aktif olarak çalışan uygulamalar listelenmekte. Bu bölüme girdiğinizde bir nevi task manager karşımıza geliyor. Çalışan uygulamaları seçerek sağ üst kısımdan “Kill” yaparak kapatabilmekteyiz.  Hangi programın ne kadar bellek kullandığınızı ayrıntılı olarak görebiliyoruz. Aynı zamanda kill fonksiyonu sayesinde durdurabilmek bir task manager uygulaması gibi kullanmamızı sağlıyor.

      

  • Software Manager

Bu bölümde ise sisteminizde kurulu olan yazılımları görmekteyiz.  Bu yazılımları seçerek sağ üst taraftaki “Uninstall Selected” kısmına basarak sistemden (uninstall) kaldırabiliyoruz. Ya da sağ alt kısımdaki “App Protector” butonuna basarak uygulamaya şifre koyabilmekteyiz. Hele ki tanımadığınız yazılımları basit bir şekilde bu bölüm sayesinde durdurabilmek mümkün.

      

  •  Call / SMS blocking

Bu bölümde ise sizi rahatsız eden SMS mesajlarını ya da telefon numaralarını bloke edebiliyoruz. İstenmeyen kişilerin bir listesini bu bölüme koyduğunuzda ya da size spam yapan firmaları eklediğinizde artık rahat bir nefes alabilirsiniz.

      

  • Private Space

Bu bölümde ise yetkisiz kullanıcılara karşı parola belirleyerek güven sağlayabiliyoruz.

  • Settings yani ayarlar menüsünde ise programın çeşitli ayarları bulunmakta. Bu bölümde Comodo Mobile Security’in bazı özelliklerini aktif / pasif yapabilmekteyiz.
  • Scheduled Tasks bölümünde ise vereceğiniz görevleri saat ve tarih belirleyerek otomatik çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Mesela her gün gece saat 00.00’da otomatik olarak tarama yapmasını sağlayabilirsiniz.

Comodo Mobile Security basit, kolay kullanımı olan, sistemi kastırmayan bir antivirüs yazılımı. Tasarımı ve kullanım kolaylığı olarak benden tam puan aldı. Trend Micro Mobile Security gibi cihazımızı uzaktan kilitleyebilme, GPS ile yerini tespit edebilme özellikleri yok.  Fakat bir antivirüs yazılımı olarak başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.  Ayrıca Comodo Mobile Antivirüs yazılımının ücretsiz olduğunu düşünürsek tercih edilmemesi için hiçbir sebep kalmıyor.

Eğer bir mobil cihaza sahipseniz ve Android işletim sistemi kullanıyorsanız muhakkak ki bir antivirüs yazılımı ile mobil cihazınızı koruyun. Aksi takdirde zararlı yazılımlara maruz kalabilir, büyük zararlar görebilirsiniz.

Android Market: Comodo Mobile Security

“Comodo Mobile Security Ücretsiz” üzerine bir yorum

Yorum yapın