Zaman Tüneli (Time Line), Siber Suçluların İştahını Açıyor

Siber tehditlere karşı proaktif koruma lideri olan ESET, Facebook’daki yeni uygulamaya karşı dikkatli olunmasını öneriyor. Facebook, klasik görünümün yerine “zaman tüneli” uygulamasını başlattı. ESET Güvenlik Uzmanı Stephen Cobb “Zaman Tüneli uygulaması kullanıcılara hem karışık gelebilir, hem de bu karışıklık nedeni ile dolandırıcılık olaylarında artış olabilir” uyarısında bulundu.

 Stephen Cobb, “Anlaşıldığı kadarıyla ilerleyen tarihlerde her Facebook kullanıcısı “ZamanTüneli” uygulamasını kullanmak zorunda kalacak ve o gün bu uygulamayı kullanmak istemeyen, beğenmeyen herkes aynı şeyi sorgulamaya başlayacak: Zaman Tünelini nasıl kaldırabilirim? Bunu bir fırsat olarak değerlendiren dolandırıcılar ve hackerlar, “Zaman Tünelini kaldırın” başlığı altında sahte bağlantılar ile kullanıcıları mağdur edecekler” diye uyarıyor.

Bugün bile, buna benzer birtakım aldatmacalar bulunuyor. Örnek olarak, devam etmek için “Beğen” butonuna tıklamanızı isteyen sahte bir Facebook sayfası görebilirsiniz. “Beğen” butonuna tıkladıktan sonra sadece 5 basamakta “Zaman Tüneli” uygulamasını kaldırabileceğiniz belirtilmiş. Bir kaç basamaktan sonra, bir süre beklemeniz ve arkadaşlarınızı da sayfaya davet etmeniz gerektiği bilgisi gösterilmektedir. Bu davetten sonra, “Zaman Tüneli uygulamasını kaldırmak istediğiniz, Facebook ekibine bildirilmiştir” yazısı ekrana çıkmaktadır.

Şimdiye kadar Facebook, “Zaman Tüneli” uygulamasını kaldırmak veya değiştirmek gibi bir uygulama yayınlamamış, isteyenlere “Klasik” görünüme geri dönme seçeneği sunmamıştır. Cobb, “Eğer Facebook, eski görünüme dönüş için bir uygulama yayınlamaz ve herkesi bu yeni uygulamayı kullanmaya yönlendirirse, kullanıcılar açısından telafisi zor sıkıntılar meydana gelebilir” dedi.

Yorum yapın