Trend Micro Mobile Security Personal Edition İnceleme (Ücretsiz)

Tekrar merhaba arkadaşlar “Mobil Cihazlarınızı Koruyun” dedikten sonra siz değerli okuyucularıma Trend Micro Mobile Personal Edition ürününden bahsetmek istiyorum.  Android platformu için geliştirilen bu ürünü Android Marketten ücretsiz olarak edinebilmektesiniz.  Personal Edition olarak 30 günlük bir deneme sürümü karşınıza gelmekte. Aslında ücretsiz olarak kullalnılabiliyor. Ücretsiz olarak kullanacaksanız birkaç özelliğinden taviz vermemiz gerekmekte.  Sırasıyla bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

Yazılımı Android Market üzerinden mobil cihazımıza indiriyoruz.  Kurulum tamamlandığı zaman bizden bir hesap oluşturmamızı istiyor. Eğer ki bir Trend Micro hesabınız varsa mevcut hesabınızı kullanabilirsiniz. Yoksa program bir hesap açarak işleme devam etmenizi istiyor. Hesabımızı açtıktan sonra programda login oluyoruz ve Trend Micro Mobile Security karşımıza geliyor.

Arayüzünde 3 farkı özellik sunulmuş durumda.  “App Scanner” butonuna bastığımız zaman cihaz içerisinde yüklenmiş olan tüm aplikasyonları tarama yaparak şüpheli bir durumda sizi uyarmakta. Eğer cihazınız temiz ise bu işlem tamamlandığında (bir iki dakikada tamamlanabiliyor) Okey işareti çıkarıp tarama sonuçlarını verebilmekte.

Hemen altındaki “Surf, Call, Text Security” butonu ise cihazınız ile güvenli sörf yapmayı, aile filtresi olarak kullanmayı, arama blokesi, text blokesi gibi özellikleri aktif edebiliyor. Bu sayede cihazınız ile güvenle sörf yapabilir, kötü niyetli kişilerin arama yada mesaj, e-posta gibi araçlarla cihazınızı ele geçirmesine engel olabilirsiniz.  Bu bölümdeki “Options” butonuna basarak cihazın koruma düzeyini düşükten yükseğe doğru ayarlama yapabilmektesiniz. Tavsiyem paranoyak olmadan normal modda bırakmanızdır 🙂 Yine aynı şekilde bu menü üzerinden gelişmiş ayarları yapabilirken logları da görebilmekteyiz.

Üçüncü butonumuz “Lost Device Protection” en sevdiğim kısım diyebilirim. Bu bölümde eğer ki cihazınızı kaybeder yada çaldırırsanız uzaktan müdahale edebilmenizi sağlamakta.

Nasıl mı?

Bu kısmı aktif ettiğiniz zaman http://www.trendmicro.com/ilostmyandroid  adresine giriş yaparak (kurulum sırasında açtığınız hesap) cihazınızı yönetebilmektesiniz. Bize sunduğu özellikler ise konumu belirleme, alarm çalma, cihazı kilitleme ve cihazı komple silmek (Wipe)

1. Konum tespiti;

Cihazınızı kaybettiğinizde yada çaldırdığınız zaman bu adrese girerek “Location” tuşuna basıp GPS üzerinden cihazın konum bilgilerini görebilmektesiniz. İnternet üzerinden cihaza ulaşarak GPS koordinatlarını alıp size harita üzerinde nokta olarak cihazınızın nerede olduğunu gösterebiliyor.

2. Alarm çalma;

Cihazınızı uzaktan yöneterek alarm çalmasını sağlayabilmektesiniz. Yukarıdaki menüden “Scream” butonuna basarsanız cihaz alarm çalmaya başlıyor. Hani bir yerde unuttuysanız ve sesini duymak isterseniz iyi bir fikir. Aksi takdirde çaldırdığınız zaman hırsızın panik olmasını sağlamaya yarayabilir 🙂

3. Cihazı kilitle;

Yukarıdaki menüden “Lock” butonuna basarsanız cihazınız tamamen kilitleniyor. Hiçbir şekilde de kullanılmamakta. Eğer kilitli durumdayken cihazı kullanmak isterseniz size şifre soruyor. Bu şifre de Trend Micro hesabınızın şifresi.  Şifreyi girmediğiniz müddetçe cihazı hiçbir şekilde kullanamıyorsunuz. Tabi ki yine bu iletişimi Trend Micro internet üzerinden sağlamakta. Cihazı kapatıp açarsanız bile Trend Micro otomatik olarak başlayacağı için yine cihazı kilitleyebiliyor.  Cihaz kilidini açmak için Trend Micro hesap şifrenizi girmeniz gerekmekte.  Eğer ki bir internet bağlantısı sağlayamıyorsanız kilidi açmak için yine  http://www.trendmicro.com/ilostmyandroid adresindeki menü üzerinde solda “Unlock” butonuna basıp bir “Security Key” oluşturabilir ve bu key ile cihazınızı tekrar aktif edebilirsiniz.  Burada not olarak belirteyim aynı zamanda Sim kart da kapatılacağı için sadece ACİL aramalar yapılabiliyor. (112…) 

4. Cihazı uçur (Wipe);   

Yukarıdaki menü üzerinde “Wipe” butonuna basarsanız çalınan cihazınız üzerindeki tüm bilgiler tamamen siliniyor. Aman test felan yapayım derken cihazınızdaki tüm bilgileri uçurmayın bizzat denedim fabrika ayarlarına makineyi sıfırlamakta… Sanırım son çare olarak telefonunuzu kaybettiğiniz zaman yada çaldırdığınız zaman bunu kullanabilirsiniz. Çünkü rehberiniz de dahil tüm bilgileri silmektedir!

Yazılım 30 günlük bir süre içerisinde bu saymış olduğum tüm özellikleri size sağlamakta. Deneme süresi olan 30 gün geçtikten sonra ücretsiz olarak kullanmaya devam ederseniz sadece  ilk başta belirtmiş olduğum  “App Scanner” özelliği çalışıyor. Diğer özellikler pasif hale geliyor. 

Ürünü satın alıp tüm özelliklerinden faydalanmak isterseniz Trend Micro™ Mobile Security Personal Edition 1 yıllık lisansı 51TL’ye satılmakta. Ürünü istediğiniz Android işletim sistemli cihaza kurabilmektesiniz.  Test etmek için Sony Ericsson Xperia Arc ve Asus Transformer cihazlarıma kurdum. Başarı ile çalıştığını ve tekleme olmadığını belirtmek isterim.

Özellikle de Xperia Arc üzerinde bir takılma yada tekleme olmaması benim için büyük bir avantaj oldu. Bazı antivirüs yazılımını cihazınıza kurduğunuz zaman maalesef ki cihaz kendinden geçiyor ve kullanımı işkence haline gelebiliyor. Hem Asus Transformer cihazımda hemde Xperia Arc üzerinde stabil ve rahatça çalıştığını söyleyebilirim.

Test cihazı Xperia Arc Android sürümü 2.3.3

Test cihazı Asus Transformer Tablet Android sürümü 3.2

Android Market Trend Micro: https://market.android.com/details?id=com.trendmicro.tmmspersonal

“Trend Micro Mobile Security Personal Edition İnceleme (Ücretsiz)” üzerine 4 yorum

 1. İncelemeniz için teşekkürler, birde nasıl uninstall edileceğini anlatırsanız seviniriz, kurduk ama bir türlü uninstall yapamadık.

  Cevapla
 2. Program iyi güzel de keşke istediğimizde kaldırabilsek:)
  tekrar tekrar denedim, çalışan programı kapatmaya zorlayıp kaldırmayı denedim.
  cache i temizleyip kaldırmayı denedim hala aynı..

  Cevapla
 3. 1. Press Menu on your phone’s main screen, then tap Settings.

  2. Tap Security

  3. Open Device Administration

  4. Un-check Mobile Security

  5. Tap on Deactivate and tap OK to confirm deactivation.

  6. Go back to Settings then tap Manage applications.

  4. Tap the All tab then Mobile Security.

  6. Tap Uninstall.

  7. Tap OK.

  8. Wait for the uninstallation to finish, then tap OK.

  Cevapla

Yorum yapın