Mobil Cihazlarınızı Koruyun!

Gün geçtikçe mobil teknolojiler gelişiyor ve bu teknolojileri hayatımıza sokmaya başlıyoruz. Hiç teknolojiden anlamayanlardan tutunda teknoloji hastalarına kadar hemen hemen herkesin artık bir akıllı cihazı var.  Smart Phone dediğimiz bu akıllı cep cihazları sayesinde artık e-postalarımıza ulaşabiliyor, takvimimizi yönetebiliyor, randevularımızı inceliyor hatta evdeki bilgisayarlarımıza emirler verebiliyoruz.

Mobil platformlar geliştikçe elbette ki bu teknolojileri kötüye kullanmak isteyenler de bir şekilde ortaya çıkıyor. Bunların en büyük örneklerini Sosyal Ağlar üzerinde ve mobil işletim sistemlerinde görebilmekteyiz.  Apple’ın iPhone’nu ile gelişen bu teknoloji, şimdilerde Google’ın Android işletim sistemlerinin popüler olması ile kötü niyetli kişilerin dikkatlerini çekmeye başladı.

Kötü niyetli kişiler artık dizüstü yada masaüstü platformlarınızda değil! Artık cebinize kadar girmiş durumda. Kötü niyetli kişilerden korunmanın en azından onlara karşı savunma yapabilmenin en mantıklı yolu sağlam bir güvenlik yazılımı kullanmakla başlar.

Elbette ki mobil platformlara antivirüs yazılımı kurmak tam bir çözüm değil. Hele ki bu yazılımı seçerken hangi işletim sistemi kullandığınız, versiyonu, cihazınızın donanım yeterliliği, sistemi kastırıp kastırmaması gibi birçok noktaya da dikkat etmek gereklidir. Bunlar maalesef ki son kullanıcının çözemeyeceği teknik terimler haline gelebilir.  Güvende olmak için sadece bir koruma yazılımı değil! Bilgi sahibi (en azından her önüne gelen linki tıklamamak) ve mantıklı hareket etmek de gereklidir. Kısacası korunmanın en temel yolu kullanıcıyı bilgilendirmek ile başlar.

Şimdiden piyasada on binlerce tablet ve yüz binlerce akıllı cihaz varken bu cihazlarım maalesef ki doğru dürüst korunmadıkları ortada. Saldırgan kişiler ise maalesef ki bunun farkında ve yazdıkları kötü niyetli yazılımları bu tarz savunmasız mobil platformlara bulaştırabilmektedirler.

Ücretli, ücretsiz birçok şekilde antivirüs yazılımı kullanabilirsiniz. Hatta artık kullanmak zorunda olduğunuzu söyleyebilirim.  300USD’lik bir programla cihazınızın tüm erişimini sağlayabilen birçok hacker olduğunu ve piyasada bu tarz zararlı yazılımların katlanarak çoğaldığını sizlere fırsat buldukça anlatmaya çalışıyorum.

Bir sonraki yazımda siz değeli okuyucularıma Android işletim sistemi için Trend Micro tarafından hazırlanan ve ücretsiz olarak Android Markette bulabileceğiniz  Trend Micro Mobile Security‘den bahsedeceğim.

Yorum yapın