Sony Xperia ION Ön İnceleme

Sony, Xperia ürünleri ile dikkat çekmeye devam ediyor. Bugün sizleri son bir haftadır kurcaladığım Sony Xperia ION ile tanıştırmak istiyorum.

Xperia’nın yenilenmiş yüzü ION, 12Mp kamerası ile karşımıza geliyor. Nette Galaxy S3 ve HTC One X ile karşılaştırılan ürünlerden bir tanesi. Ayrıca Xperia ION üstünde 4.6 inçlik dev bir ekran bulunuyor. Akıllı telefonlar kategorisinde büyük ekran olarak hitap ettiğimiz bir cihaz, aynı zamanda arka kısmı yuvarlak bir tasarımla bütünleştirilmiş.

Estetik yapısı ile dikkatinizi çekecek olan Xperia ION, 138gr ağırlığa sahip. Diğer cihazlarla yan yana getirdiğimizde biraz büyük ve farklı bir tasarım olarak gösterilebilir. Arka paneli kavisli bir yapıya sahip ve alüminyum yapısında. Üst ve alt kısımları ise plastikten yapılmış kapaklarla tasarlanmış.

Plastik olan üst kısım, yukarıya doğru itildiği zaman açılıyor ve simkart ile microSD kart yuvası karşımıza geliyor.  Micro Sim ile çalışan Xperia ION’un turuncu bir SIM yuvası bulunuyor. Üst kapağı yukarı doğru parmaklarınızla ittirerek çıkartabilmektesiniz. Fakat ilk açılışta zorlanabilirsiniz. Elinizi korkak alıştırmayın. Hele ki elleriniz terli ya da kaygan ise açmanız biraz zor olacak. Aslında açılış şeklini öğrendikten sonra bir sıkıntınız kalmayacak.  Xperia ION’un üzerindeki koruyucu şeffaf band üzerinde de nasıl açılacağına dair bir resim konulmuş.

     

Üst kapağı açıp, sim kart yuvasındaki turuncu plastiği dışarı çıkarıyoruz. Sim kartımız (micro Sim) bu turuncu plastik içerisine yerleştirildikten sonra yerine oturtuluyor.

Dikkat; Bu turuncu plastiği çıkartıp, mikro Sim yerine normal sim kartınızı içeriye sokmayı denemeyin! Bu yuva yalnızca turuncu plastik kısımla içeri oturacaktır.  Turuncu kısmı çıkartıp, normal sim kartınızı sokarsanız, dışarı çıkarmak için epeyli uğraşmak zorunda kalacaksınız! Çünkü yalnızca micro Sim ile çalışıyor! Bu yuvaya normal sim kartınızı sokmaya çalışmayın!

Plastik kısımların arasında büyükçe kavisli alüminyum arka gövdenin üst kısmında dış hoparlörü, led flaşı ve 12Mp’lik kamerayı görüyoruz. Arka kapak açılmıyor. Yani pil sökülebilir değil. Alt kısımda ise her zamanki gibi Xperia logosunu görüyoruz. Xperia ION’un üst kısmına baktığımızda ise 3.5mm’lik kulaklık girişi tam orta kısımda konumlandırılmış.

Üstte başka herhangi bir giriş ya da tuş bulunmuyor. Sağ yan kısmına bakarsak, açma/kapama tuşunu, ses tuşlarını ve alt tarafta kamera tuşunu görüyoruz. Xperia ION’un sol tarafında ise HDMI ve USB girişlerinin bir kapakla gizlendiğini görüyoruz. Tırnağınızla hafifçe çekerek bu girişi açabilmektesiniz.

      

Xperia ion’un ekranı 4.6-inch, 720p (1280 x 720) LCD panele sahip. Ekran üzerinde çizilmelere karşı koruyucu bir band konulmuş. Bu band’ın kenarları incecik bir kanal gibi duruyor. Biraz tozlu ortamlarda kullanıyorsanız, incecik band kenarlarındaki kanallar toz kaplayıp, çirkin bir görüntü ortaya çıkarabiliyor. Bu band kenarları arasındaki milimetrelik bu ufak boşluk dışında dikkatimi çeken bir durum yok. Elbette ki ekran koruyucusundan kaynaklı!

Ekran kapandığında üst yüzey tamamen ekran görünümüne sahip oluyor. Gerçekten de Xperia’larda takdir ettiğim bir nokta… Her zamanki gibi Bravia Engine özelliğine sahip Xperia ION ekranı, video, fotoğraf ve metinlerde renk uyumunu mükemmel olarak yansıtabilmekte.

Xperia ION’un içerisinde Android 4.0.3 sürümü işletim sistemi konumlandırılmış. Diğer modelleri hatırlarsanız Haziran ayında Sony Mobile tarafından ICS 4.0 sürümüne update edilmeye başlamıştı. Xperia ION içerisinde yine diğer Xperia’larda olduğu gibi Livemare Manager, Timescape gibi özel uygulamalar eklenilmiş. Bu sayede Sony Mobile, Xperia’lar için fark yaratmaya devam ediyor.

      

Xperia ION, 1.5GHz’lik çift çekirdekli işlemciye sahip. Aynı zamanda 1GB Ram eklenilen Xperia ION’da performansına baktığımızda,  Galaxy Nexus’u arkasında bırakırken; Galaxy S 3, HTC One X ve HTC One S’e yakın performans gösterebilmekte.  Elbette ki kesin bir test yapmadım. İleride ki incelemelerimde bu konuya değinmeyi düşünüyorum.

Xperia ION’un batarya konusunda beni  şaşırttığını söyleyebilirim. Üzerinde 1,900mAh yenilenme özelliği olmayan batarya ve ayrıca “Power Saver”  isimli bir uygulama bulunduruyor. Bu özellikleriyle iyi bir batarya ömrüne sahip. Wifi, 3G, GPS açık olarak sürekli bir gün boyunca cihazımı normal bir şekilde kullandım. Akşam eve döndüğümde yani toplam 22 saatte bataryasının %14 kaldığını gördüm. Cihazı çok zorlamadan ve yormadan (standart bir kullanımda) kullandım. Benim için iyi bir performans olduğunu belirtmeliyim.

      

Kamerası ile müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz. Üzerindeki 12Mp’lik kamera, gün ışığında mükemmel görüntüler sağlayabiliyor. Karanlıkta ise elbette ki ayrıca test edeceğim.  Sony Mobile’ın, düşük ışık performansı büyük ölçüde artıran Exmor R sensörü,  Xperia ION üzerinde düşük ışıkta fotoğraf çekebilmenizi sağlıyor.  Ayrıca kamerası istediğiniz bir noktaya odaklama yapabiliyor. 12Mp olmasının yanı sıra, 1080p video kapasitesine de sahip.

Elime aldığımda ise o kocaman cihaz, tek elle de olsa rahatlıkla tutulabilen ve kocaman hissini ortadan kaldıran bir yapıya sahip. Kullanırken, kocaman hissinden kurtulup rahatlıkla alışabiliyorsunuz.

Xperia ION  ayrıca DLNA ve Bravia Sync üzerinden içerik paylaşma yeteneğine sahip. Bir Sony teknolojisi olan bu özellikler sayesinde evinizdeki diğer cihazlarla iletişim halinde olabiliyor.

ION, 16GB dahili hafıza ile geliyor. Ayrıca 32 GB’a kadar ek bellek eklemek için boş bir microSD kart yuvası, sim kart yuvasının hemen yanında bulunmakta.

Sonuç olarak “Bu cihaz benim olmalı!” diyerek sözlerimi noktalıyorum. Önümüzdeki günlerde ayrıntılı olarak incelemeye devam edeceğim. 

“Sony Xperia ION Ön İnceleme” üzerine 2 yorum

  1. Eğer Xperia S’deki gibi talihsiz bir “sarı leke” hatası olursa yine gözden düşebilecek bir ürün diye bakıyorum.

    Yanıtla

Yorum yapın