Sony Xperia S Lansmanı İzlenimlerim

 Dün Sony Xperia’nın davetlisi olarak Xperia S lansmanına katıldım.  Birkaç gün önce Turkcell Shop’larda piyasaya sürülen Xperia S’i deneyimleme imkanına sahip oldum.

Xperia S için hazırlanan tanıtım toplantısında, özel olarak hazırlanmış deneyim odalarında Xperia S ve NFC teknolojisi ile neler yapılabileceği, Sony’nin 4 ekranla bütünleştiği Xperia S ile hayatımıza girecek olan deneyimleri tattık.

Sony markalı ilk akıllı telefon Xperia S

Bu gece sizlere Xperia S hakkında deneyimlerimi anlatmaya çalışacağım.  Pazartesiden sonra inceleme için gelecek olan Xperia S ile birlikte sizlere incelemelerimi ve deneyimlerimi aktarmaya devam edeceğim.

Xperia S’in en büyük özelliği Sony’nin 4 ekranlı vizyonunu bütünleştirmesi olarak karşımıza geliyor.  Çift çekirdekli tasarım harikası Xperia S, televizyondan tabletlere kadar birçok elektronik cihaza bağlanarak bizlere eşsiz bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Deneyim diyorum. Çünkü akıllı telefon piyasasında artık çekirdek, ram, hafıza gibi etkenler geride kalacak. Hemen hemen bütün üreticiler küçücük cihazlarında 1Ghz’lik hızları aştı, çift çekirdekli işlemcileri ile gövde gösterisi yapmaya başladı. Ram, hafıza gibi birçok özellik hemen hemen her markada üst düzey standartlar haline gelmiş durumda.

Farkınız nerede olacak?

İşte bu piyasadaki fark benim kanaatimce kullanıcı deneyimi üzerine gelişecektir.  Xperia S’i diğer akıllı cihazlardan ayıran en büyük avantaj olabilir.

Ofisinizde ve evinizdeki ortamda Xperia S ile Android telefonunuzu birer mobil teknoloji üssüne çevirebilirsiniz. Cihazla birlikte gelen NFC etiketleri ile cihazınıza farklı komutlar vererek evdeki ya da ofisteki kişiselleştirmelerinizin tek bir dokunma ile (NFC etiketine) gerçekleştirebiliyorsunuz.

Xperia S’in bir diğer özelliği de 12Mp’lik bir kameraya sahip olması. Aynı zamanda 1.5Ghz’lik çift çekirdekli işlemcisi ile de standartların üstünde bir akıllı telefon olduğunu ortaya koyuyor.

Xperia S’in 1,5 saniyede bekleme modunda fotoğraf çekebildiğini biliyor muydunuz? Lasnmanda bizzat şahit olduk. Cihaz bekleme modunda iken kamera tuşuna bastığınız zaman 1,5 saniye içerisinde fotoğraf çekebiliyor.

Farklı bir tasarımı var.

Fotoğraflarından da görebileceğiniz gibi alt kısmında şeffaf bir ışık şeridi konumlandırılmış. Bu şerit üzerinde cevapsız çağrılar, mesajlar gibi bildirimleri farklı renklerle uyararak gösterebiliyor.

Xperia S üzerinde HDMI bağlantısı da unutulmamış. Sony Entertainment Network’e bağlanarak filmlerden müziğe, video oyunlarından kliplere kadar her alanda kullanıcılara dijital eğlencenin kapılarını açıyor.

Xperia S kablosuz ağ bağlantısı ile fotoğrafların tek tuşla internet üzerinden paylaşılmasını sağladığı gibi NFC (yakın alan iletişim) teknolojisi ile kullanıcıların telefonları arasında resim, belge ve şarkı paylaşmasına da izin veriyor.

Xperia S teknik özellikler

 • 128 x 64 x 10,6 mm, 144 gram
 • 4.3 inç Reality Display ve Mobile BRAVIA® Engine ile HD ekran (1280 x 720), artı HD kayıt için 1.3 MP 720p ön kamera ve 1080p (Full HD) arka kamera
 • 1.5 Ghz çift çekirdek ve 32 GB dahili flash depolama
 • 12 MP arka kamerada Sony Exmor R™ mobil teknolojisi ve bekleme modundan 1,5 saniyede çekim moduna geçebilen Hızlı Çekim özelliği
 • NFC Yakın Alan iletişimi ve Xperia SmartTags.
 • DLNA kopya koruma sistemi ve HDMI bağlantısıyla Xperia S’i TV’ye bağlayarak BRAVIA Sync üzerinden uzaktan kumanda olarak kullanma desteği. Xperia S, Full HD uyumlu TV’lerde Full HD görüntü sağlar
 • 3B sweep panorama
 • 16 x Dijital Zum
 • Müzik: 3B surround sound, PlayNow™ hizmeti, TrackID™ müzik tanıma, xLoud™ Experience

bakalım Xperia S’le nasıl bir deneyim yaşayacağız…

“Sony Xperia S Lansmanı İzlenimlerim” üzerine 7 yorum

 1. Sony’den beklentim Türkiye pazarına daha fazla önem vermesi. Cihazlar güzel ama tanıtımı çok az

  Yanıtla
 2. Çok güzel cihaz. Sony kalitesi. Estetik ve asil bir duruşu var. Apple Türkiye mağazasını açarken Sony ‘nin akıllı telefon konusunda Türkiye ‘de çok fazla sessiz kalması anormal bir durum.

  Yanıtla
 3. Genel görüş olarak cihaz nasıl. Bazı testlerde pekte beğenilmemiş diye duydum kişisel olarak cihazı almayı çok istiyorum ancak S2 yi satıp bu cihazı almaya değer mi onun tereddüdü içindeyim.

  Yanıtla
 4. xperia s kullanıcısıyım. renkler başlı başına harika, telefonun hızı ise mükemmel.. kesinlikle herkese tavsiye ediyorum

  Yanıtla
 5. Yeni Aldım Xperia S performans harika yanlz bi hata keşfettm cihazda. alacak olan arkadaşlara tavsiyem cihazi açmadan almayin açtığınızda ekranı beyaz bi programa getirin ve arka aydınlatmasında sararan led varmı die bakn benim aldiğimi 1 gün sonra keşfettim arka led aydınlatmlari beyaz ekranda köşelerden yanık led gibi sari ışık veriyo bu can sıkıcı soğudum desem yeri…

  Yanıtla

Yorum yapın