Avea Labs Etkinliği

Avea’nın davetlisi olarak geçenlerde AveaLabs’ı görme fırsatım oldu. Avea Teknoloji Merkezi’nin içinde bulunan AveaLabs, içerisinde birbirinden farklı yeni teknolojilerle tanışma fırsatı yakaladık.

Üniversite öğrencileri, araştırmacılar, şirketler ve teknoloji severlerin ziyaretine açık olacak olan Avea Labs, 1.5 milyon TL ek yatırımla kurulan AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nde yakın geleceğin teknolojileri deneyimletmeyi amaçlıyor.

Avea’nın finanstan eğlenceye, akıllı evden akıllı şehire, eğitimden yerel yönetimlere uzanan birçok konsept uygulamanın yanısıra, Türkiye’nin ilk sanal asistanı “Rıfkı”nın da yer aldığı AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi ile Avea, ‘Biz yaptık siz kullanın’ devrini bitirip, ‘Siz isteyin, biz en iyisini yapalım’ dönemini başlatmış oldu.

Bu arada Rıfkı ile tanışmanızı isterim. Kendisi Avea’nın müthiş bir ürünü. Birebir sohbet etme imkanı bulduğumuz Rıfkı arkadaş sayesinde geleceğin teknolojileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Geleceğin Teknoloji Trendlerinin Belirlendiği Merkez

Yaklaşık 6 aylık yoğun bir çalışmanın ardından kurulan Merkez’de finanstan eğlenceye, akıllı evden, akıllı şehire, eğitimden yerel yönetimlere kadar pek çok sektörü ve kurumu ilgilendiren konsept uygulamalardan örnekler sergileniyor. Şu ana için 6 farklı bölümden oluşan AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi’nin kuruluşunda 15 kişilik bir mühendis ekibi görev aldı. Merkez, Avea Teknoloji Merkezi’nde 1.5 milyon TL ekstra yatırımla kuruldu.

Mobil Finans

Mobil ödeme sistemlerinde insanların hayatını kolaylaştıran uygulamalar sergilenmekte. Bu bölümde NFC uygulamalarına yer verilmiş. Merkezdeki NFC destekli cihazlarla fatura ödemelerinin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi aldık.

Bir farklı teknoloji de “dokunmatik restoran masası” oldu.  Garson beklemeden sipariş verme, sipariş hazırlanırken mutfağı görüntüleme ve ödeme yapma gibi birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

Akıllı Ev

Yaşadığımız evler için mobil yaşam konforu için düşünülen akıllı ev konsepti en çok ilgimi çekenlerden birisi oldu.  Yerinizden kalkmadan birçok işi yapabilmenin yanı sıra Avea’nın 3G teknolojisi ile evde kimler olduğunu, evinizin güvenliğini, sabit hattan konuşurken mobil hatta geçme gibi birçok yeniliği beraberinde getiriyor.

Genç Alanı

Genç alanı olarak nitelendirilen özel bölümde ise Gençlerin kullanabilecekleri yeni nesil teknoloji örneklerini sunuluyor. AveaMüzik, Mobil Akademi Servisi, digital yayıncılık, akıllı poster ve akıllı masa demoları ile gençlerin hayatı teknoloji ile birleştiren yenilikler hakkında bilgi aldık.

Mobil Sağlık

Avea’nın iddialı olduğu başka bir alan olan sağlıktaki mobil uygulamalarda; Mobil Tahlil, Akıllı Tansiyon Ölçer, Akıllı Tartı ile uzaktan mobil sağlık hizmetlerinin örnekleri sergileniyor. İnsanların sağlık cihazlarından yaptıkları ölçümler otomatik olarak telefonları vasıtası ile aile hekimlerinin sağlık sistemlerine gönderilebiliyor, bu sayede aile hekimleri hastalarını daha yakından takip ederek herhangi olumsuz bir durum test etmeleri durumunda, hastalarını kontrol için zaman kaybetmeden çağırabiliyor.

Akıllı Şehir

Smart City kavramının Türkiye’de nasıl uygulanabileceğini gösteren çarpıcı örnekleri görmek bu alanda mümkün olabilecek. Birkaç yıl sonraki ulaşım teknolojinin rahatlığını bugünden yaşatacak bazı uygulamalardan örneklerde turnikelerde akbilin yerini NFC telefonları alırken, duraklardan geçen toplu taşıma araçlarının hangileri olduğunu, kaç dakikada durağa geleceğini görülebiliyor. Avea hatlı telefon akıllı bilet olarak kullanılabilirken, cep telefonundan SMS atarak TL yüklenebiliyor. Ayrıca Akıllı belediye kapsamında tarihi mekanlara QR kod (karekod) konulması, parkların uzaktan izlenebilmesi gibi pek çok uygulamayı görme şansı bulunuyor.

ve benzer birçok yeniliği Avea Labs üzerinde yakından deneyimleme ve inceleme fırsatı yakaladık. Bu müthiş etkinlik için Avea yetkililerine teşekkürlerimi sunarım.

Yorum yapın