Sony’den Avuç İçinde Cyber-shot DSC-RX1

Sony dünyanın 35mm full-frame 24,3 megapiksel Exmor CMOS sensörüne sahip ilk1 kompakt fotoğraf makinesi Cyber-shot DSC-RX1’i, Aralık 2012 itibariyle Avrupa çapında satışa sunacak.

Tüm full-frame DSLR’lardan çok daha küçük ve hafif olan Cyber-shot DSC-RX1 kompakt fotoğraf makinesi, full-frame görüntülemenin yanı sıra kusursuz, detaylarla dolu fotoğraf ve Full HD videolar çekiyor.

20cm minimum odaklama mesafesi için Makro modlu Carl Zeiss Sonnar T* ve 35mm F2 prime lensi bulunan Cyber-shot DSC-RX1, ISO 100 – 25600 arasında son derece geniş hassasiyet aralığına sahip. Ayrıca, diyafram açıklığı ve odak halkaları ile sezgisel manuel kontroller sunuyor.

Sony’nin yeni Cyber-shot DSC-RX1’i ile fotoğraf meraklıları artık avuçlarının içine rahatlıkla sığan bir kompakt dijital fotoğraf makinesine sahip oluyor ve full-frame görüntülemenin sunduğu yaratıcılık olasılıklarını keşfedebiliyor. Sony Cyber-shot DSC-RX1, dünyanın her yerindeki fotoğrafçıların rüyalarını gerçeğe dönüştürüyor. 35 milimetrelik full-frame sensör ve geniş diyafram aralıklı F2 sabit odaklı lens, seyahat ve sokak fotoğrafçılığının yanı sıra portreler ve günlük çekimler için de mükemmel bir seçenek sunan, pil ve bellek kartı dahil sadece 482 gram ağırlığında bir fotoğraf makinesi gövdesine sığdırılıyor.

Mükemmel görüntüleme kalitesi

Herhangi bir full-frame DSLR’dan çok daha küçük ve hafif olan Cyber-shot DSC-RX1, bundan önce sadece üst düzey profesyonel DSLR fotoğraf makineleri ile mümkün olabilen muhteşem bir görüntüleme kalitesi sunuyor. Birleşik objektif/gövde tasarımı, sensör ile optik bileşenlerin jilet gibi keskin şekilde hizalanmasını sağlıyor. Böylece, daha önce görülmemiş bir fotoğraf kalitesi sunmak için her bir karenin en ince ayrıntısına kadar lensin tüm potansiyelini açığa çıkartıyor. Zahmetsiz sezgisel kullanım ile tamamlanan tam manüel kontrol seçenekleri fotoğraf meraklılarının taşınabilirlikten veya kullanım rahatlığından fedakarlık etmeksizin yaratıcı vizyonlarını gerçekleştirmesini kolaylaştırıyor.

Dünyada bir ilk: 35mm full-frame Exmor CMOS sensör

Cyber-shot RX1, dünyada ilk defa1, 35mm full-frame Exmor CMOS sensöre sahip dijital kompakt fotoğraf makinesi olma özelliğini de taşıyor. 24,3 efektif megapiksellik çözünürlük ile kendisinden çok daha büyük DSLR fotoğraf makinelerinde bulunan APS-C sensörün iki katından fazla alan sağlıyor. En ince görüntü detayları ve güç algılanan dokuları dahi çözümleyecek kapasiteye sahip olan full-frame sensör, kesin doğruluk, zengin renkler ve etkileyici ölçüde geniş bir dinamik aralığı da güvence altına alıyor.

Cömert bir ISO aralığı sunuyor

Büyük sensör boyutu sayesinde fotoğraf makinesinin hassasiyet aralığı ISO 100 – 25.600 gibi cömert düzeylere taşınıyor. Hassasiyet, genişletilmiş modda2 ISO 50’ye kadar ayarlanabiliyor. Benzer şekilde, Çoklu Kare Gürültü Azaltma kullanılarak 102400’e varan ISO ayarları da elde edilebiliyor. Bu sayede, Cyber-shot RX1 neredeyse karanlıkta elle yapılan çekimlerde bile flaşa ihtiyaç olmaksızın doğal, düşük parazitli görüntüler elde edebiliyor.

      

Portreler için de sokak fotoğrafçılığı için de çok ideal

Full-frame sensör, portreler, sokak fotoğrafçılığı ve günlük çekimler için çok yönlü bir seçenek sunan 35mm sabit odak uzaklığına sahip hızlı, parlak Carl Zeiss Sonnar T* objektif ile tamamlanıyor. Almanca’da güneş anlamına gelen “Sonne” kelimesinden türetilen Sonnar ismi, lensin mümkün olan en yüksek düzeyde ışığı yakalama yeteneğini yansıtıyor. Bu yüksek kaliteli lens, Gelişmiş Asferik (AA) cam elemanının da aralarında bulunduğu yeni tasarlanmış optik bileşenleri içeriyor. Böylece, fotoğraf makinesinin optik performansından en ufak fedakarlık dahi yapılmaksızın son derece kompakt, avuç içine sığan boyutlara indirgenmesi sağlanmış oluyor.

Eşsiz efektler, en ince detaylar

Lensin geniş F2 maksimum diyafram aralığı ve dokuz kanatlı dairesel diyaframı, profesyonel sınıf DSLR fotoğraf makinesi lensleri  ile rekabet edecek mükemmel ‘bokeh’ (bulanıklaştırma) efektlerini mümkün hale getiriyor. Objektif silindiri üzerindeki Makro geçiş halkası minimum odaklama mesafesini görüntü düzleminden anında sadece 20cm’ye indirerek, Cyber-shot RX1’i yakın çekimlerde küçük nesneleri en ince detaylarına kadar fotoğraflamada ideal hale getiriyor.

BIONZ işlemci ile yaratıcılığa destek

Exmor CMOS sensörden gelen veriler, aynı zamanda saniyede beş kareye kadar tam çözünürlüklü yüksek hızlı çekimi de destekleyen geliştirilmiş BIONZ işlemci tarafından işleniyor. BIONZ işlemci, 14 bit RAW formatta görüntü verileri çıkararak ileri düzey kullanıcılara kişisel yaratıcı vizyonlarını yakalayacak RAW dosyalarının geliştirilmesi, son işlemden geçirilmesi ve organize edilmesinde de muazzam bir özgürlük sağlıyor.

Manuel kontrol mod yelpazesi

Fotoğraf makinesinin olağanüstü kompakt boyutlarına rağmen, fotoğrafçılara yaratıcılıklarını ifade etmeleri için neredeyse sınırsız bir seçenek paleti de sunuluyor. Cyber-shot RX1, hiçbir şeyden taviz vermeyen bir DSLR fotoğraf makinesinden bekleyebileceğiniz eksiksiz bir manuel kontrol mod yelpazesi sunuyor.

Özel lens halkaları, odaklama ve diyafram aralığı ayarlarını parmak uçlarınızla kontrol etmenize imkan verirken, fotoğraf makinesinin önünde bulunan DSLR tarzı Odaklama Modu kadranı ise odaklama modunu kolaylıkla değiştirmenizi sağlıyor. Makinenin üstüne yerleştirilen pozlama dengeleme ve modu kadranları, rahat kullanım için ergonomik olarak konumlandırılırken, özel ayar fonksiyonu ve AEL düğmeleri de yaratıcılığınızı sekteye uğratmaksızın rahatça ulaşabileceğiniz noktalarda bulunuyor.

Fotoğraf makinesinin profesyonel tarzdaki kontrol kadranı ve çapraz düğmeleri üzerinden erişilebilen Quick Navi modu, fotoğraf makinesi ayarlarının hızlı ve sezgisel şekilde yapılabilmesine imkan tanıyarak bilhassa makinenin opsiyonel vizör ile kullanıldığı durumlarda ideal bir seçenek sunuyor. Meraklıları hedefleyen bir diğer ince detayı ise, üçe kadar fotoğraf makinesi ayar setinin saklanması ve anında getirilmesine imkan veren bellekten çağırma (MR) modu oluşturuyor.

Cyber-shot RX1’de bir diğer geliştirilmiş özellik de, ince odaklama ayarlarını kolaylaştırmak için görüntünün bir kısmını büyüten MF Yardımcısı fonksiyonu. Ayrıca, profesyonel tarzdaki Peaking fonksiyonu da görüntüde odaklamanın en keskin olduğu alanları ekran üzerinde öne çıkarıyor. Opsiyonel FDA-EV1MK elektronik vizör kitinin eklenmesi, daha da yüksek doğrulukta manuel odaklamayı mümkün kılıyor.

Pixel Super Resolution Technology, piksel sayısından ödün vermeksizin görüntü boyutlarının büyütülmesine imkan vererek geleneksel dijital zum ile elde edilebileceğinizden çok daha yüksek bir kaliteye ulaşmanızı sağlıyor. Akıllı Genişletici fonksiyonu da görüntü sensörünün merkezindeki bir bölümü alarak efektif büyütme oranını 1,4 veya 2 kat artıyor. Full-frame sensörün son derece yüksek piksel sayısı sayesinde, zumlanmış ve kesilmiş görüntüler, büyük baskı boyutlarına çıkartıldıklarında dahi en ince detaylarını koruyabiliyor.

Full HD video da çekebiliyor

Kusursuz fotoğraflara ek olarak, Cyber-shot RX1 yüksek kaliteli, düşük gürültülü Full HD video görüntülerini de 50p/60p veya aşamalı 25p/24p kare hızları ile yakalayabiliyor. 24p kayıt özelliği sayesinde, Cyber-shot RX1 günlük sahneleri sinema filmlerini aratmayan videolara dönüştürebiliyor. Alacakaranlık gibi çok düşük ışıklı ortamlarda bile harikulade atmosferik videolar kaydetmek artık çok kolay. Video çekimleri sırasında fotoğrafçılara mutlak yaratıcı esneklik sunan eksiksiz bir PASM pozlandırma modları yelpazesi de bulunuyor.

Sanatsal yeteneklerine güvenen fotoğrafçılar, 13 Kreatif Tarz seçeneğinin yanı sıra ‘kişisel bilgisayarsız’ ilham verici geniş Görüntü Efekti işlemleri yelpazesi ile de görüntülerinde en ince rötuşları yapabiliyor.

Otomatik HDR ve D-Aralık Geliştirici, braketli çekim (Pozlandırma, DRO veya Beyaz Dengesi) ve Otomatik HDR çekim modları ile kompozisyon imkanları daha da genişletiliyor. Ayrıca, düz, eşit ufuklar ve mimari çekimler için LCD ekran üzerinde fotoğraf makinesinin öne ve yana doğru eğimini gösteren Dijital Açı Ayarı de makinede bulunan bir diğer özellik.

Büyüyen aksesuar yelpazesi

Fotoğraf ve video çekim imkanları, fotoğraf makinesinde bulunan ve giderek büyüyen bir yelpazedeki aksesuarları kabul eden Çoklu Arayüzlü Yuva3 ile daha da genişletiliyor. Seçenekler arasında güçlü bir flaş, elektronik vizör, optik vizör, takılabilir LCD ekran da bulunuyor. Yüksek kaliteli kılıf, objektif ışık siperliği ve parmakla kontrol kolu da kullanım rahatlığını daha da artırıyor.

PlayMemories Home yazılımı ile çekimlerinizi aktarmak çok kolay

Cyber-shot RX1, çektiğiniz görüntüleri yönetmek, düzenlemek ve basmak için kişisel bilgisayarınıza rahatça aktarmanızı sağlayan PlayMemories Home (Lite Edition) yazılımı önceden yüklenmiş halde geliyor. PlayMemories Home’un ücretsiz olarak indirilebilen tam sürümü ise film düzenleme ve diske kaydetme özelliklerini ekliyor.

Yine ücretsiz olarak indirilebilen PlayMemories Studio, fotoğraf ve videoların PlayStation®3 üzerinde oyun oynar gibi düzenlenmesine imkan veriyor. Görüntüler, Sony’nin geniş bir yelpazeye yayılmış ağa bağlı cihazlar üzerinde istediğiniz zaman, istediğiniz yerde görüntüleme deneyimini daha da kolaylaştıran bulut tabanlı paylaşım hizmeti PlayMemories Online üzerinden kolaylıkla paylaşılabiliyor.

Yorum yapın