Sorumsuzluk mu? Bilinçsizlik mi?

Truva AtıSiber hırsızlık mağdurları paralarını geri alabiliyor mu? Kaspersky bu soruyu sorarak bir araştırma yapmış. Araştırma sonucunda, bankacılık işlemlerini İnternet üzerinden yürüten kullanıcıların %45’inden fazlası herhangi bir hırsızlık durumunda bankalarının bu parayı geri ödeyeceğini düşünüyor.

Bu da kullanıcıları güvenlik konusunda daha dikkatsiz olmaya itiyor.

Finansal siber tehditlerin sayısı sürekli artıyor. Kaspersky Lab istatistiklerine göre her dört sahte web sayfasından biri, yasal bir bankanın web sitesini, çevrimiçi mağazayı ya da ödeme servisini taklit ediyor. Ülkemizde de benzer tehditleri sürekli görmekteyiz…

Hatırladığım kadarı ile en son Apple Türkiye Web sayfasının bir taklidi çıkmıştı. Sonrası mı? Sorası malum…

Bu sahte sayfalar, bankacılık bilgilerini ele geçirmek üzere kullanıcıları kandırmak için kullanılıyor. Bu sırada, zararlı yazılım üreticileri de bankaların kullandıkları güvenlik araçlarını atlatmak için çevrimiçi hesaplara erişim sağlayan yeni zararlı programlar yaratmaya, yepyeni yollar bulmaya devam ediyor.

Aslında teknoloji geliştikçe savunma tarafının geliştiği gibi, saldırı tarafındaki kişilerinde bu teknolojileri kullanarak daha hedef odaklı ve daha başarılı saldırılar yaptıklarını gözardı etmemek gerekiyor!

Siber suçluların, bankaların korumalı BT altyapısından ziyade kullanıcıların bilgisayarına saldırıda bulunmayı tercih etmelerinin en önemli nedeni, kişisel cihazlardan veri çalmanın çok daha kolay olması…

Bununla birlikte kullanıcılar, çevrimiçi bankacılık  gibi finansal hizmetlerden yararlanırken sık sık riskleri görmezden geliyor ve temel güvenlik önlemlerini ihmal edebiliyor. B2B International’ın araştırmasına göre katılımcıların %28’i gizli bilgilerini girdikleri web sitelerinin gerçekliklerini kontrol etmiyor, %34’ü ise verilerinin herkese açık Wi-Fi ağlarından ele geçirilmesini önlemek için herhangi bir güvenlik önlemi almıyor.

Tam koruma için özel çözümler gerekiyor

Kişisel çevrimiçi güvenliğe olan bu duyarsız yaklaşım diğer her şey ile beraber siber saldırı sonucu çalınan herhangi bir miktar paranın bankalar tarafından müşterilere geri ödeneceği inancıyla da bağlantılı… Katılımcıların %45’i bankalarının siber suçlularca çalınan paralarını geri ödeyeceğini, %57’si ise bankalarının gerekli tüm güvenlik önlemlerini zaten aldığından emin olduklarını söylüyor.

Müşteri hesaplarından yapılan hırsızlıkların, finansal kuruluşların mali kayıplarının yanı sıra şirketin itibarı ve müşteri bağlılığını da etkileyen sonuçları bulunuyor. Şirketler, müşterilerini siber dolandırıcılıktan korumak için çeşitli yöntemler kullanmalarına rağmen, çevrimiçi işlemlerin tam ölçekli korunması yalnızca özel olarak geliştirilen çözümler sayesinde mümkün oluyor. Bunların yanı sıra bu çözümler, müşterilere geri ödeme yapılması sonucunu doğuran vakaların sayısını da azaltıyor.

Elbette ki bilinçsiz kullanıcıları unutmamak gerekiyor!

Finansal kuruluşlar ve e-ticaret platformları için geliştirilen “Kaspersky Fraud Prevention (Dolandırıcılık Engelleme)” çözümü, çevrimiçi ödemelerde sıklıkla kullanılan tablet ve akıllı telefon trendleri de dikkate alınarak geliştirildi. “Kaspersky Fraud Prevention (Dolandırıcılık Engelleme)” platformu, yaygın şekilde kullanılan Android ve iOS’un yanı sıra Windows ve Mac’i de destekliyor. Müşterilerin cihazlarını koruyan çözümlere ek olarak platform, müşterinin cihazına kurulmasına bağlı olmaksızın dolandırıcılık faaliyetlerini tespit edebilen sunucu bileşenlerini de içeriyor.

Son kullanıcı için, Kaspersky ve benzeri çözümlerin her zaman Internet Security ürünlerini almanızı tavsiye ederim. Artık normal bir antivirüs yazılımı bu tarz gelişmiş atakları önlemekte zorlanıyor. Hem bilgisayarınızı hem de finansal verilerinizi korumak için bu tarz çözümlerden faydalanmak gerekli…

Şirketlerin siber finansal tehditler karşısındaki farkındalıklarını artırmada ve bu tehditlerle mücadele etmelerinde yardımcı olan Kaspersky Lab’in profesyonel hizmetleri ise platformun diğer bir entegre özelliği… Güvenliğe yönelik bu kapsamlı yaklaşım ile “Kaspersky Fraud Prevention (Dolandırıcılık Engelleme)” platformunun test edilmiş ve onaylanmış teknolojileri, bankaların müşterilerini siber suçlardan korumalarına ve bununla birlikte kendi itibarlarını da korumalarına olanak tanıyor.

“Sorumsuzluk mu? Bilinçsizlik mi?” üzerine bir yorum

Yorum yapın