Sosyal Medya Kekleri ve Keklik Avı

Reklam herşeyin temelini oluşturmuştur her zaman. Ne kadar kaliteli ve işe yarar bir ürün yapsanızda satamadıktan sonra hiçbir halta yaramayacağı tüm insanlıkça kabul edilmiş bir olgudur. Mesele pazarlamak tabi pazarlama için kullanılan en iyi yöntem her zaman reklamdan geçer…

Son birkaç gündür Facebook, MSN, Gtalk gibi platformlarda insanların profil mesajlerına #Kırmızı,  #Siyah, #Mavi gibi renk yazmaya başladığı dikkatinizi çekmiştir mutlaka.

Olayın aslı söylenildiğine göre  “Meme kanserine karşı kadınların sütyen renklerini iletilerine yazması”

Pek inandırıcı gelmedi bana.  Ne yalan söyleyeyim “Meme Kanseri” ne karşı verilecek binbir türlü tepki var fakat sütyen rengini yazmak saçmalıktan öteye gitmeyecek bir uygulama… Tamam herkes ne kadar duyarlı olduğunu ortaya koymuş olacak.

Peki herkes bu olaya karşı tepkisini sütyen rengini yazarak koydu ne olacak şimdi ?

Elde ne var? Ne kazanıldı?  Kim ne öğrendi? Ne için yazıldığını bilmeyen erkekler bile msn iletilerine “Turuncu” diye yazmaktan öteye gidemedi.  Olay bir show gibi gözüksede hatta ve hatta benim idda ettiğim gibi #fake (Sahte) bir olay olmasada yinede elde kazanılmış hiçbirşey yok.

Sütyen rengini yazdırmaktansa Spam bir e-mail yapıp millete meme kanseri anlatılsaydı daha iyi olmaz mıydı ?

En azından insanlar bilgi sahibi olacaklardı.  Neyin nasıl olduğunu ne şekilde tedavi edileceği konusunda bilgi sahibi olacaklardı.  Şimdi bildikleri tek şey arkadaşlarının “Kırmızı Sütyen” taktığından öteye gitmedi. Tabi erkek arkadaşlarını tahrik etmek işin eğlencesi haline geldi…

Peki olay kimin işine yaradı ?

Tabiki iç çamaşırı üreticileri özelliklede sütyen üreticilerinin işine epeyli yarayacak bir durum.  Dünya üzerindeki kadınların hangi renk sütyen taktıkları ve profilleri otomatik olarak ortaya çıktı.  Artık hangi renkten sütyeni hangi ülke ne kadar çok kullanıyor,  yaş profillerine göre hangi renkler tercih ediliyor gibi birçok istatistik ellerinde…

Emre Bahadır arkadaşım aynen benim bakış açımla durumu özetlemiş.  http://ff.im/e3hQt  Feed’ini incelerseniz size ne anlatmak istediğim net olarak belirecektir.   Dünya üzerindeki Sütyen firmaları bu istatistikleri kullanarak ürünlerini insanlara daha iyi lanse edebilir hale gelecek.  Daha ilerisi olamaz.

Yarın bu tepkiye katılan hatunlara bir sorun bakalım kaç tanesi “Meme Kanseri Nedir” biliyor?  Kaç tanesi “Tedavisini” biliyor?

Kendi kanaatimce durum sahte (fake) den öteye geçememiş tamamiyle insanlar kullanılarak istatistik toplamak ve tepkileri alarak profil analizi yapmak için ortaya atılan küçük bir yalan..!

Ekşi’nin Sütyen Rengi
Emre Bahadır’dan inciler
Adem Demir’den abartmalar

Olay iyicene abartılmaya yarın öbür gün Prostad kanserine karşı “Don renginizi belirtin” ‘e kadar gitmeye başladı. Bu tip durumlarda bence durup bir düşünmek lazım.  Meme kanserine karşı sütyen renginizi söyleyip erkekleri tahrik etmekten öteye birşeyler yapmak lazım.  İnsanları meme kanserine karşı bilgilendirici bir spam mail bile olsaydı bundan 100bin kat daha iyi olurdu.

İnternet ortamında bu tip sahtecilikler, aldatmacalar ve benzeri şeylerle karşılaşıyoruz.  Gün geçtikçece farklı yöntemler kullanılıyor.  Önemli olan satmak öyle değil mi ?

Son olarak nacizane tavsiyem Sosyal Medyada Kek olmayın.  Keklik hiç olmayın..!  Unutmadan erkekler msn iletinize yada facebook hesabınıza “Turuncu” yazmadan önce ne olduğunu bir okuyun lütfen 🙂

“Sosyal Medya Kekleri ve Keklik Avı” üzerine bir yorum

  1. oha hemen dünya iç çamaşırı üreticilerine bağlamışsın. 😀 bunu da saçma sapan spam mailler gibi düşünebilirsin. (bill amca servetini dağıtıyor vs. ) tıpkı onlar gibi herhangi bir amacı yok bana göre. ancak onlardan tek farkı, bu en çok erkeklere yaradı. okulda, işte görüştüğün bir kişinin facebookta sütyen rengini paylaşması ve senin de bunu öğrenmen. 😀 anlatılamaz duygular içindeyim. X seni gördüğümde hep o renk aklıma gelecek !!! 😀

    Yanıtla

Yorum yapın